Hard Disk Sistem Audio Lancer Instyle

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
valy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 27, 2008 9:38 pm

Mesaj de valy » Mie Feb 27, 2008 10:52 pm

Salutare toti posesorii sau viitorii posesori de Lancer. Tocmai am rezervat un Lancer 1.8 CVT varianta Instyle la un dealer Mitusubishi, masina urmand sa vina la jumatatea lunii Aprilie.
V-as fi recunoscator daca m-ati putea lamuri cu cateva din probleme mele :
1. Exista vreo harta pentru Romania care sa mearga pe sistemul de navigatie ?
2. Cum se pot copia melodii (MP3. WMA...) pe HardDisk-ul incorporat de 30 GB (24 Gb Navigatie, 6 Gb Music Server) ?

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Mie Feb 27, 2008 11:18 pm

Cand l-ai rezervat ?
Curios...
A ajuns modelul la dealer ?
L-ai testat ?
Cum se comporta masina ?

1. Nu stiu, banuiesc ca exista, adica ar trebui sa existe harti pentru toate tarile unde este comercializat lancerul...e o chestie de bun simt si deja hartile pentru Romania, Europa de Est nu mai sunt o raritate de multa vreme. Nu cred insa ca se ridica la nivelul unui IGO sau TomTom...
2. Nu am habar

Esti sigur ca asta vroiai sa afli ?

Avatar utilizator
Lancerro
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 27, 2008 11:20 pm

Mesaj de Lancerro » Mie Feb 27, 2008 11:25 pm

Nu exista "inca" harti pentru Romania. ultimul udate de harti este din august 2007, iar pentru Gracenote "sistemul de recunoastere melodii" din martie 2007. Copierea este simpla si de calitate. Inseri Cd, recunoaste melodiile, le copiaza. Super masina

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Mie Feb 27, 2008 11:43 pm

QUOTE (Lancerro)Nu exista "inca" harti pentru Romania. ... Super masina

Nici macar la dotari optionale ?
Si atunci la ce foloseste navigatia ?

Avatar utilizator
zeus_anoxia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Ian 12, 2008 7:22 pm

Mesaj de zeus_anoxia » Mie Feb 27, 2008 11:50 pm

Arata smecher.. si atat.

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Joi Feb 28, 2008 12:05 am

QUOTE (zeus_anoxia)Arata smecher.. si atat.

Cat e un lancer cu navigatie ?
douajdamii - douajcincidamii ?
la banii astia e normal sa fie de forma...
Super masina. )

Am si io o intrebare...daca se strica hardisku de la suspensia sport + drumuri proaste + condus super sportiv ~ 200km/h pe curbe ...se schimba pe garantie ?

Face 100 in 10 secunde dar macar are HDD. )
Era tare sa aiba ca dotari Nintendo, PSP...
Jocuri cu masini nu are ? NFS ?
Imi si imaginez reclama "Noul Lancer naste pasiuni si cand sta pe loc".
Si pe locurile din fata niste hoti de buzunare jucand NFS, in spate garcea..."mai la dreapta, mai la stanga...".

PS. Zeus "(?n cur?nd) 2008 Ford Focus Ghia, 2.0 Duratec, 150CP "
Parca era un lancer...

Avatar utilizator
Speedy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:34 pm

Mesaj de Speedy » Joi Feb 28, 2008 8:25 am

QUOTE (Cristi)QUOTE (Lancerro)Nu exista "inca" harti pentru Romania. ... Super masina

Nici macar la dotari optionale ?
Si atunci la ce foloseste navigatia ?

Harti pentru Romania nu exista, deci navigatia nu ajuta decat atunci cand iesi din tara. Corect, navigatia nu foloseste la nimic decat in cazul anterior, dar sistemul multimedia ajuta destul de mult si dau aici motive:
1. Primul care imi vine in minte este ca infrumuseteaza bordul care era destul de anost.
2. Touch/screen usurinta de a te plimba prin melodii si prin meniuri
3. Hard disk
4. Informatii privind: altitudine, temperatura, consum mediu si instant(care nu il arata la alte versiuni de lancer, deoarece la displayul din bord apare doar o bara cu gradatii 0-10-20, iar aici apare exact cat consuma), distanta pana la pompa, km facuti de la alimentare, cronometru, calendar, setari masina(senzori ploaie, lumina, inchidere centralizata, keyless go si mai multe nu le mai stiu pe din'afara), afiseaza setarile aerului conditionat, tastatura pentru sistemul bluetooth si s-ar putea sa mai fi omis cateva.

Avatar utilizator
valy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 27, 2008 9:38 pm

Mesaj de valy » Joi Feb 28, 2008 12:11 pm

Primele masini vin in aprilie in lotul cu care vine si a mea, deci nu am avut cum sa testez motorul, cutia. Am facut drive test cu cea de 2.0 diesel si mi-a placut mult masina, mai putin motorul care este extrem de zgomotos.
Am plecat convins pe varianta Intense dupa care m-am razgandit si am ales Instyle. Este diferenta la calitatea interioara intre cele doua, touchscreen-ul da foarte bine in masina ca sa nu mai zic de functiile pe care le poti schimba ( cele enumerate de speedy ).
Cat despre navigatie stiu ca este acelasi sistem cu cel de pe Outlander si din ce mi-a zis dealerul cei de la Mitsubishi cica ar fi obligati anul acesta sa updateze harta Romaniei, acum ramane de vazut.
Pretul masinii este de 21.134 Euro Pret CIP , comanda ferma am dat-o Marti 26.02.2008 si mi s-a facut rezervarea masini, urmand ca Luni 03.003.2008 sa definitizez partea cu actele de Leasing.

Avatar utilizator
zeus_anoxia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Ian 12, 2008 7:22 pm

Mesaj de zeus_anoxia » Joi Feb 28, 2008 12:25 pm

Din pacate asa e Cristi, am facut un drive-test cu un Focus iar masina aia m-a convins mai mult decat un Lancer sau o Civic. Civicul este prea.... futuristica... la drive test nici nu stiam la ce display ma uit si ce buton sa apas pt a semnaliza. Cat despre Lancer... imi formasem o alta idee despre ceea ce inseamna Mitsubishi... ma gandeam la putere, calitate si fiabilitate japoneza... cand mi s-a aratat o masina frumoasa la exterior, plina de gadgeturi dar cu motoare depasite, vechi si galagioase si un habitaclu care nu a primit prea multa atentie din partea desgnerilor. Nici drive-testu nu a reusit sa-mi schimbe opiniile formate in show-room. Materiale de calitate slaba, greieri in bord butoane neiluminate pe care le gaseam cu greu (fiind prima oara cand ma urcasem in masina), portbagajul cu care trebuie sa te lupti pt a-l inchide, confortul oferit de scaunele din fata care lasa de dorit (cel puti pe varianta Invite), motorul anemic care nu-ti ofera deloc satisfactie sub 3000 de ture (e vorba de 1.5) iar cand treci de 3000 de ture incepe sa urle la tine de parca te injura.
Focusul este cu totul altceva... e rafinata, iti da impresia de calitate, motorul este elastic ai putere si cuplu atunci cand ai nevoie de ele, te poti baza pe el si in depasiri la limita, si in traficul urban, si pe autostrada la 150km/h in regim de croaziera. Cutia e precisa. Habitaclul e silentios si confortabil cu toate comenzile pozitionate intuitiv la indemana. Da, am dat cu 2500euro mai mult pt aceleasi dotari dar cred ca garantia de 4ani fara limita de kilometrii si faptul ca fabrica de la Craiova va produce piese de schimb ieftine compenseaza acest aspect. Daca vroiam o masina ieftina imi luam o Nubira cu GPL, un Hyundai sau un Logan.

Sunt pregatit pentru a receptiona rosiile...

Cu stima.

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Joi Feb 28, 2008 1:39 pm

Zeus, trebuie sa recunosc ca te-am subapreciat.
Scuzele mele!

Ai observat foarte multe intr-o perioada foarte scurta ceea ce unii nu reusesc decat foarte tarziu...prea tarziu. )
Ce ai scris mai sus...nici eu nu reuseam sa caracterizez atat de bine lancerul la care s-au facut niste greseli si compromisuri foarte mari, de neacceptat pentru o marca japoneza si mai ales pentru un colos ca Mitsubishi.
Sunt tepari si o stiu si ei foarte bine...
Au facut o jucarie similar cu EVO pentru a atrage pustii si necunoscatorii care sunt multi si beneficiile vor fi peste masura.
Spui Lancer si conduci VW...cam asta e.
Motoarele sunt din start depasite, peste 1 an vor fi ...triste rau de tot.

Ai realizat bine: "motoare depasite, vechi si galagioase", "masina frumoasa la exterior", "plina de gadgeturi", "habitaclu care nu a primit prea multa atentie din partea desgnerilor", "Materiale de calitate slaba", "greieri in bord", "butoane neiluminate pe care le gaseam cu greu", "portbagajul cu care trebuie sa te lupti pt a-l inchide",
"confortul oferit de scaunele din fata care lasa de dorit", "motorul anemic care nu-ti ofera deloc satisfactie sub 3000 de ture (e vorba de 1.5) iar cand treci de 3000 de ture incepe sa urle la tine de parca te injura" ) ...asta chiar e tare.

Pot sa mai adaug si eu dar deja e prea mult...

Pacat!

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori