Amortizoare Lancer 2.0 Did

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
caracata88
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Feb 08, 2009 4:12 pm
Contact:

Mesaj de caracata88 » Lun Apr 23, 2012 7:09 pm

Am fost astazi la Mitsubishi la service si mi-au spus ca amortizorul pe stanga fata trebuie schimbat, coincidenta face ca cu acea roata m-am suit pe o bordura pe la 70-80 de km la ora ), cel din dreapta nu are nimic. Ei mi-au spus ca "problema" se rezolva cu aprox 1800 de RON (2 amortizoare + manopera). Mi se pare un pic prea piperat pentru gustul meu.

Eu am gasit pe Unixshop.ro amortizoare KYB (Kayaba) cu gaz la aprox 420 de RON/buc. Problema este ca nu prea stiu nimic de acesta firma.

A folosit cineva aceste amortizoare? Stie cineva cu ce amortizoare vine stoc masina? Cred ca cele stoc sunt pe ulei, iar acestea sunt pe gaz, credeti ca o sa faca masina mai rigida? Sau de unde gasesc si eu alte tipuri de amortizoare de ex: Monroe, Bilstein, Sachs?

Avatar utilizator
Syber
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 25, 2011 5:53 pm

Mesaj de Syber » Lun Apr 23, 2012 8:18 pm

salut,

ce varianta de echipare ai?
daca ai cumva una din variantele cu suspensie sport (intense sau instyle), eu unu iti recomand sa alegi ceva mai puternic decat KYB.
Eu am schimbat amortizoarele fata cu cele originale.
KYB sunt mai slabe "mai moi" decat cele cu care vine masina echipata pe intense sau instyle.
Oricum iti recomad sa le schimbi ambele amortizoare, nu doar unu..

Bafta!

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mar Apr 24, 2012 12:14 am

Rolul amortizoarelor e de a amortiza oscilatiile suspensiei. Cu cat le amortizeaza mai repede cu atat mai bine. Nu cred ca exista amortizoare tari sau moi, duritatea suspensiei e data de arcuri. Daca ai avea daor arc fara amortizoare ar oscila 10 ani caroseria dupa ce iei o denivelare pe drum.

Eu iti recomand amortizoare aftermarket, la 400Ron gasesti amortizoare foarte bune si de renume gen monroe si altele. Am cautat eu mai de mutl pe net de curiozitate si gasisem amortizoare pt lancer incepand de pe la 250ron, cap de bara incepand de al 45Ron, placute frana de pe al 90Ron deci se pot cumpara piese ieftine si bune. Acum bine eu nu as lua cele mai ieftine piese dar nici piese OEM, prefer ceva de firma renumita dar aftermarket care oricum sunt mai ieftine ca cele oem.

Avatar utilizator
caracata88
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Feb 08, 2009 4:12 pm
Contact:

Mesaj de caracata88 » Mar Apr 24, 2012 11:47 am

Sincer nu mai tin mine exact numele nivelului de echipare, cred ca este Invite (al 2-lea nivel de echipare). Cat despre schimbare lor, se vor schimba amandoua, in nici un caz doar unul.
Ideea este ca eu nu tin neaparat sa fie OEM, mai ales ca cele OEM sunt destul de scumpe, in jur de 1500 de RON (300 de RON este manopera), dar eu nu am gasit amortizoare decat la Unix si Autokarma si amanadoua au doar KYB. Daca stiti alte site-uri de unde pot sa ma interesez si eu de alte branduri, mai cunoscute (Monroe, Bilstein, Sachs, etc), as fi recunoscator.

Avatar utilizator
Syber
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 25, 2011 5:53 pm

Mesaj de Syber » Mar Apr 24, 2012 7:24 pm

Salut,


Flipper da`mi totusi voie sa nu fiu de acord cu tine...
Amortizoarele de pe Invite si Instyle sunt diferite...ca idee...si da exista amortizoare mai tari si mai "moi"...cum vrei tu sa ii zici....

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Sâm Mai 12, 2012 12:53 pm

Luni sau marti o sa-mi schimb toate amortizoarele plus flansele la masina. Am dat deja comanda de KYB ma costa 2300 cu tot cu manopera toate piesele. Cu piese originale mitsubishi m-ar fi costat 4700 ron. Va anunt daca simt vreo diferenta

Avatar utilizator
speed29
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 13, 2009 5:20 pm

Mesaj de speed29 » Dum Mai 13, 2012 2:45 am

QUOTE (Syber @ Apr 23 2012, 08:18 PM) salut,

ce varianta de echipare ai?
daca ai cumva una din variantele cu suspensie sport (intense sau instyle), eu unu iti recomand sa alegi ceva mai puternic decat KYB.
Eu am schimbat amortizoarele fata cu cele originale.
KYB sunt mai slabe "mai moi" decat cele cu care vine masina echipata pe intense sau instyle.
Oricum iti recomad sa le schimbi ambele amortizoare, nu doar unu..

Bafta!
Kyb sau Kayaba sunt echipare pe original la Mitsubishi inclusiv pe Evolution X GSR si pe deasupra mai sunt si lider mondial in vanzarea de amortizoare.

Avatar utilizator
Syber
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 25, 2011 5:53 pm

Mesaj de Syber » Dum Mai 13, 2012 9:50 pm

interesant...
asta nu am stiut`o...

Speed vrei sa spui ca amortizoarele de pe "Invite" sunt identice cu cele de pe "Instyle" ?

Avatar utilizator
speed29
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 13, 2009 5:20 pm

Mesaj de speed29 » Dum Mai 13, 2012 10:27 pm

Difera la cele care au jante din fabrica pe 18" fata de cele care au pe 16" vroiam sa spun ca sunt foarte ok kayaba cu lancerul did am 110.000km si sunt foarte multumit din toate masinile pe care le- am avut nici una nu a trecut de 80.000 fara sa ii schimb amortizoarele.

Sunt tot kayaba dar difera rigiditatea.

Avatar utilizator
Syber
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 25, 2011 5:53 pm

Mesaj de Syber » Lun Mai 14, 2012 8:18 pm

Asta zice`am si eu...

Exista diferente intre ele...chiar daca sunt de la acelasi producator...

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 27 vizitatori