Amortizoare Lancer 2.0 Did

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
speed29
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 13, 2009 5:20 pm

Mesaj de speed29 » Lun Mai 14, 2012 8:31 pm

In program la cei care vand piese scrie pentru jante de 18" sau 16".

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Mie Mai 16, 2012 4:03 pm

Le-am schimbat astazi. Masina se simte mai rigida. Unul de pe spate era dus, il am in portabaj pentru dovezi Un total de 2300 ron cu tot cu tva si manopera si piese ( 4 amortizoare plus flanse si ``rulmenti`` flanse). DAR din pacate zgomotul care-l face masina cand trece peste relantisoare a ramas tot acolo. Identic. Ma duc si maine la ei sa facem un test pe strada sa vedem ce se aude.

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Vin Mai 18, 2012 10:50 pm

Amortizoarele cu care a venit masina sunt tot KYB, poza

Iata si o poza cu eticheta celor comandate de la unix poza

Avatar utilizator
fanto
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Sep 28, 2012 5:24 pm

Mesaj de fanto » Mar Oct 16, 2012 1:33 pm

@Vibe cam mult 2300 ron, piesele te duc undeva la 1500 ron, la 800 ron cam mult la manopera.

Am schimbat si eu amortizoarele fata, tot KYB, flansele erau ok, pret amortizoare cam 380 ron*2, ulterior am gasit mai ieftine, manopera undeva la 50 ron, mecanicul cei drept imi este prieten, atelier particular, lucrat destui ani in service autorizat (any brand).

PS Pentru constanteni si nu numai, daca aveti nevoie va pot pune in legatura. Se lucreaza cu simt de raspundere, si la preturi de criza. Mecanicul este si posesor de Colt.

Avatar utilizator
fleanta
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 10, 2010 3:24 am

Mesaj de fleanta » Joi Ian 17, 2013 6:54 pm

@syber, speed - s-ar putea diferenta dintre amortzoare sa fie data de incarcatura, cele pe 16" sa fie cu ulei (nu cred ca se poate sa fie tot pe gaz iar incarcaturea acestuia sa fie diferita dar probail ca e posibil) iar cele pe 18" sunt pe gaz cum se poate observa si la vibe in poza. Eu nu am apucat pana acuma dar la urmatoarea inspectie ITP o sa ii cer inspectorului sa imi zica si mie uzura pe fiecare amortizor in parte ca sa stiu cand le vine randul, recomand celor care vor face ITP-ul sa intrebe si uzura amortizoarelor ca sa fie cu inima impacata pt urmatori 2 ani.

Avatar utilizator
alexutzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 18, 2008 12:25 am

Mesaj de alexutzu » Vin Ian 18, 2013 9:31 am

Poti sa faci testul de amortizoare la Mitsubishi si iti spune cat la suta sunt uzate.

Avatar utilizator
Andrei_Iasi
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 23, 2007 12:16 pm

Mesaj de Andrei_Iasi » Lun Aug 31, 2015 9:12 am

Salut,

Redeschid putin o discutie pe tema amortizoarelor.
cred ca in curand va trebui sa le schimb pe cele de pe spate.
Am vazut ca sunt 2 tipuri : pentru jante pe 18 si pentru cele pe 16.
Stie cineva care este diferenta intre ele?
eu mi-am schimbat de curand jantele pe 18 cu care a venit masina cu unele pe 16 si eram curios care ar fi mai indicate. As vrea sa isi pastreze rigiditatea.

mersi

Avatar utilizator
uly_acdc
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Lun Feb 04, 2008 9:04 pm

Mesaj de uly_acdc » Mie Sep 09, 2015 12:11 am

QUOTE (Andrei_Iasi @ Aug 31 2015, 09:12 AM) Salut,

Redeschid putin o discutie pe tema amortizoarelor.
cred ca in curand va trebui sa le schimb pe cele de pe spate.
Am vazut ca sunt 2 tipuri : pentru jante pe 18 si pentru cele pe 16.
Stie cineva care este diferenta intre ele?
eu mi-am schimbat de curand jantele pe 18 cu care a venit masina cu unele pe 16 si eram curios care ar fi mai indicate. As vrea sa isi pastreze rigiditatea.

mersi

Cele pt modelele cu jante de 16 sunt mai moi. S-ar putea sa nu simti o pierdere a rigiditatii, intrucat acum oricum mergi cu amortizoare pt. 18, dar mai uzate. Si eu am avut modelul intense pana in 2013. Anul trecut, in timp ce am avut actuala masina in service, am mers vreo 4500km cu un Invite (aprope nou). Comparativ cu fosta masina suspensia mai moale mi s-a parut un mare +: da, este mai moale, insa pentru ce aveam eu nevoie si ce drumuri avem e mult mai potrivita.

Avatar utilizator
mileaandrei175
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 05, 2014 12:22 am

Mesaj de mileaandrei175 » Mie Sep 09, 2015 6:41 pm

andrei ,cati km are masina? ai schimbat si arcuri cumva pe spate?

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori