Problema Alimentare Bricheta

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
gabor13us
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 16, 2008 12:12 pm

Mesaj de gabor13us » Dum Apr 08, 2012 2:44 pm

Salutare,

Am o problema cu care nu stiu daca s-a mai confruntat cineva pana acum.
Nu mai am alimentare in bricheta. Asta in conditiile in care sigurantele sunt OK.
Problema a inceput cu un drum lung (nu stiu daca e relevant, dar...). La un moment dat s-a ars siguranta de la bricheta (era in priza doar GPS-ul). Am oprit in prima benzinarie si am cumparat niste sigurante de schimb, care erau si aratau ieftin dar erau singurele. Am schimbat siguranta, dar cand am pus GPS-ul in priza a ars instantaneu. Am schimbat-o din nou cu acelasi rezultat. La a treia incercare siguranta a ramas intreaga dar de atunci nu mai functioneaza bricheta. Daca stie cineva o rezolvare pentru aceasta problema as fi foarte recunoscator.

Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Dum Apr 08, 2012 5:02 pm

Din cauza sigurantelor de proasta calitate se intamp,a asta. cauta sa pui una cu acelasi amperaj precum cea originala
si verifica sa fie bine infipta in suporti (eventual mai apropie lamelele in care intra siguranta)

Avatar utilizator
cristi_ungureanu
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 11, 2012 10:28 am

Mesaj de cristi_ungureanu » Dum Apr 08, 2012 10:15 pm

mie nu mi-a mers niciodata bricheta,dar priza e buna telefon GPS,astea merg

Avatar utilizator
devision
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 12, 2010 11:04 am

Mesaj de devision » Mar Apr 10, 2012 4:00 pm

Daca nu ai avut bricheta (fizic) ci doar priza de bricheta cu acel "dop" pe care scrie ceva de genul: "max120w", ai aceeasi problema ca si mine. Ideea este ca eu am intrebat cand am fost la o revizie si m-au lamurit. Aceea este o priza auxiliara pt a alimenta diverse, ii lipseste un sistem de "prindere" a brichetei...acele lamele care se desfac si "arunca" bricheta afara cand s-a incalzit. Daca o sa cumperi o bricheta sau incerci cu alta o sa vezi ca trebuie sa o apesi cu mana si se incalzeste dar nu sta "prinsa" cand e rece. Solutia de la reprezentanta: se inlocuieste bricheta (priza + bricheta) la modicul pret de 21 Euro fara TVA si fara montaj. Succes!

Avatar utilizator
gabor13us
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 16, 2008 12:12 pm

Mesaj de gabor13us » Mie Apr 11, 2012 10:56 am

Salut,
Bineinteles ca am pus o siguranta de amperaj identic si ieri am incercat si ce ai spus tu, adica sa apropiu lamelele unde face contact siguranta, din pacate fara nici un rezultat. Am verificat si in tablou este curent. Singura explicatie pe care o gasesc e ca poate s-a ars firul din tablou pana la bricheta...
Oricum mersi de sugestie.

Avatar utilizator
lukas75
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 20, 2008 5:33 pm

Mesaj de lukas75 » Vin Mar 08, 2013 6:52 pm

am aceeasi problema descrisa in primul post i -ai gasit rezolvarea?

Avatar utilizator
lukas75
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 20, 2008 5:33 pm

Mesaj de lukas75 » Vin Mar 08, 2013 7:24 pm

QUOTE (gabor13us @ Apr 11 2012, 09:56 AM) Salut,
Bineinteles ca am pus o siguranta de amperaj identic si ieri am incercat si ce ai spus tu, adica sa apropiu lamelele unde face contact siguranta, din pacate fara nici un rezultat. Am verificat si in tablou este curent. Singura explicatie pe care o gasesc e ca poate s-a ars firul din tablou pana la bricheta...
Oricum mersi de sugestie.

asta imi zise si mie azi un electrician dar voi merge la reprezentanta asta e va costa dar e sigur ...

Avatar utilizator
tyty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Aug 02, 2009 1:47 am

Mesaj de tyty » Sâm Mar 09, 2013 2:03 am

Sigur nu ai curent la priza?

Verifica si cu alt consumator (un incarcator de tel, ceva) inainte sa desfaci. Firele alea rezista la un curent mai mare decat siguranta si daca s-ar fi ars trebuia sa miroasa.

Acum ar putea fi si de la conector (papuc). Poate nu face bine contact. Daca intr-adevar nu ai curent atunci mai bine o duci la doctor.

Avatar utilizator
lukas75
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 20, 2008 5:33 pm

Mesaj de lukas75 » Sâm Mar 09, 2013 10:34 am

nu are curent priza am verificat si cu incarcator si a verificat si electricianul cu aparat dar ca sa ajunga la fire tb demontate multe si nu am incredere .... la doctor si asta e

Avatar utilizator
gabor13us
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 16, 2008 12:12 pm

Mesaj de gabor13us » Dum Mar 10, 2013 8:40 pm

pana la urma la mine a fost destul de simplu...daca scoti priza vei vedea ca in spate are un fel de siguranta, care la mine era arsa si nu mai facea contact. prima etapa a fost sa merg cu ea la un electrician si mi-a cositorit-o. apoi, dupa ce am scapat o moneda in priza si s-a ars din nou, am schimbat priza cu totul si de atunci n-am mai avut probleme (nu am mai scapat nimic inauntru).

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori