O Rugaminte Pentru Posesorii De 1.6 Sedan - Viitor Posesor Sper:)

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Mie Mar 28, 2012 7:34 pm

La capitolul directie, frane, airbag-uri toate sunt la fel. Diferentele sunt de motoare si confort. Cel mai usor este sa-ti faci o lista cu ce este in plus de la o varianta la alta si sa vezi corelat cu diferenta de pret.

Avatar utilizator
scuubz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 26, 2012 2:17 am

Mesaj de scuubz » Mie Mar 28, 2012 8:25 pm

Asta am facut, dar dupa cum spuneam, site-ul ofera niste informatii de balta, brosura e mai bunicica. De exemplu pe site daca compari dieselurile cu orice benzinara, iti spune k dieselurile au toate servo iar benzinarele nu, la fel si cu "ASC si TCL sistem de control al stabilitatii si tractiunii" spune k benzinarele nu o au. Mai sunt si alte chestii minore omise, sa zicem din lipsa de spatiu. Multumesc pentru informatii, mi-am facut o idee mai buna despre diferente, dar cred ca o sa raman la varianta foarte slab echipata pe care o voi imbunatati cu timpul. Inca ceva, din ce am discutat prin email cu Iricad-ul mi-au spus ca pot sa umblu unde vreau in masina mai putin la mecanica. Sec raspuns, am vazut ca multi au schimbat toba finala (am vazut la zimbet), intercooler-ul si inca unele chestii, au renuntat la garantie pentru asta, sau la astea sunt permise modificari?

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Mie Mar 28, 2012 8:34 pm

Pana la urma si varianta de baza e acceptabila. Daca iti asumi ca pe parcurs sa mai umbli la ea cred ca alegerea e ok. Referitor la mecanica pot sa-ti spun asta: am un outlander din 2006 la care am primit ca si cadou a doua teava de evacuare (montata de mitmotors) fara a afecta garantia. Multi care au umblat la masina nu mai au garantie (era 2 ani) nu ca acum 5 (daca mai e tot cinci cum am luat eu in oct trecut)

Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Mie Mar 28, 2012 10:05 pm

QUOTE (scuubz @ Mar 28 2012, 08:25 PM) [...]dar cred ca o sa raman la varianta foarte slab echipata pe care o voi imbunatati cu timpul.

Intrebare: nu este mai potrivit un colt 1.3 mai bine dotat decat un lancer fara optiuni?

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Mie Mar 28, 2012 10:31 pm

lancerul 1,5 are directie asistatat electric (stiu sigur), iar dieselul de 2 l are directie asistata hidraulic. la noile motoare nu stiu.

Avatar utilizator
scuubz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 26, 2012 2:17 am

Mesaj de scuubz » Joi Mar 29, 2012 3:31 am

Nu prea sunt cu masinile mici, momentan am o Astra care mi se pare ca e colivie. In legatura cu optiunile, variantele de top se merita (full-optionu` romanesc ), nu stiu despre Mitsubishi, dar cam tot ce e optiune care nu tine de partea mecanica si exclusivism, e mai ieftin sa o pui after-market de calitate (poate clima si cruise control) care si alea pot fi usor gasite daca cauti unde trebuie. Cum sunt combinatiile alea fantoma cu masini noi de la dealeri neoficiali de pe mobile, cumpara masinile noi, apoi inbunatatirile sunt toate din dezmembrari, am vazut aici la un scrapyard niste indieni care se ocupau cu asta.

Vreau masina cat mai slab echipata, ca asa si casco-ul va fi mai mic. Nu va sta prea mult asa, am planuri marete, iar optiunile estetice oferite in varianta urmatoare nu prea se incadreaza in planurile mele. Jantele si eleronul isi merita mai mult banii decat sa dau in plus la masina. Inca ceva, stiu ca lancerul are luminile interioare portocalii, citisem ceva ca ar fi o chestie cum ca pe modelele de dupa 2011 ar fi rosii, asa e?

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Joi Mar 29, 2012 7:57 am

Ce e din fabrica pus pe ea e sfant, nu se compara cu nici o imbunatatire adusa in serviceurile din romania chiar fie ele si reprezentante. Asa ca daca ai bani ia din start o versiune mai echipata. Iti zic din proprie experienta.

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Joi Mar 29, 2012 4:58 pm

Subscriu Flipper! Si daca la exterior mai e cum mai e, cand treci la interior, nimic nu se compara cu echiparea din fabrica!

Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Joi Mar 29, 2012 5:59 pm

QUOTE (scuubz @ Mar 29 2012, 03:31 AM) stiu ca lancerul are luminile interioare portocalii, citisem ceva ca ar fi o chestie cum ca pe modelele de dupa 2011 ar fi rosii, asa e?

Luminile ceasurilor de bord/consola centrala la modelele pana pana in 2010 erau portocalii/rosii.
dupa 2010 au schimbat culoarea luminilor doar la ceasurile de bord. mai multe detalii aici: http://mitsu.ro/forum/index.php?s=&sho...ost&p=50041

Avatar utilizator
scuubz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 26, 2012 2:17 am

Mesaj de scuubz » Joi Mar 29, 2012 6:14 pm

Tin sa va contrazic un pic, n-am zis de service`urile din Romania nimic, dar daca cunosti pe cine trebuie, va asigur, calitatea este poate mai mult decat de fabrica. Am avut un A4 B7 care l-am impopotzonat cu de toate (imi place vorba asta ), si daca nu stiai ca erau puse after market, nu iti dadeai seama. Dupa cum spuneam, o mare parte dintre masinile care se vand noi de pe afara asa sunt facute, cunosc personal niste baieti in Italia, fara sa generalizez, mai mult rusi, polonezi si romani, care sunt profi tare in treaba asta . Chestia cu ce e din fabrica e sfant tine de mentalitate/parerea fiecaruia, eu merg pe ideea ca ce e de mana omului e mai bun, mai detaliat, spre perfect, decat ce lucreaza un robotel (sa l numesc asa). Acum depinde si de cine dai .

Cat despre service-uri autorizate/neautorizate/spatele blocului/garaj personal si reprezentatze, m-am invatat, la reprezentanta doar ce e costisitor, m-am lepadat, prefer sa`mi repar singur ce pot, altfel la mecanici pe care`i cunosc de mult.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori