O Rugaminte Pentru Posesorii De 1.6 Sedan - Viitor Posesor Sper:)

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
danyel_Ferrari
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 05, 2011 5:13 pm

Mesaj de danyel_Ferrari » Joi Mai 10, 2012 10:15 am

Salut!
Ca posesor de Lancer Inform n-am avut probleme pana acum decat cu amortizoarele fata + spate. In cei 9000 de km pe care ii am la bord, alte probleme nu au mai existat. Sincer nu iti recomand jante pe 19' caci pe langa faptul ca iti zdruncina rinichii, iti fac praf si bucsaraia de la masina pe drumurile noastre. Eu am lasat jentile de tabla pentru iarna si am pus cauciucurile de vara pe jenti de aliaj pe 16''. Dupa cum spunea si Flipper, sunt suficiente zic eu. Nu vreau sa fiu carcotas sa zic ca cele de 18'' nu vin bine pe masina, insa la cate gropi si la ce drumuri de cacao sunt in Galati, eu unul le recomand pe cele de 16''.

In momentul achizitiei, diferenta de pret intre Inform (varianta de baza ) si Invite (varianta urmatoare ) era cam de 2500 de euro. Mi se pare destul de mult in conditiile in care, pentru banii astia ai comenzi pe volan, jenti de aliaj, manere + capace oglinzi vopsite si ornamente nichel pe ramele usilor. Mi se pare ca mai si comenzi vocale (bluetooth) si toropedou racit.
Jentile le poti pune ulterior, iar manerele usilor si capacele oglinzilor le poti face foarte usor la un service cat de cat cu un vopsitor bun.
Ca si recomandare finala, mergi pe un Inform.

Nu vreau sa ma abat de la subiect, insa tin sa-ti spun ca cei de la Iricad, de unde am achzitionat si eu masina, in afara faptului ca sunt ok pana cand pleci de la ei, cand vine vorba de garantie, lasa de dorit.






QUOTE (scuubz @ Mar 27 2012, 02:04 AM) Salut! In primul rand vreau sa`mi cer scuze daca repet vreo intrebare, desi multe raspunsuri am gasit rascolind pe aici mai am cateva intrebari.

Ma intereseaza un 1.6 Sedan, alb, varianta cea mai slab echipata. O vreau ca masina de oras si de aspect (imi voi exprima frustrarile varstei pe exteriorul ei ca sa`l citez pe veciunu de vis a vis). Desi stiu ca e cam devreme, sunt probleme la masinaria asta? Sper sa nu par paranoic, dar voi sta departe de casa destul de mult timp. Din cate vad nu prea sunt cazuri de stricaciuni din senin sa le zic asa la lancer, am dreptate? Si o alta idee, cam cat platiti casco la ea si ce firme recomandati?

Am vazut ca varianta Storm este oferita pe cea mai slaba echipare si motorizare, insa ofera jante pe 19 inch, lucru care pare putin dubios. Aici si rugamintea mea, daca se poate un posesor de 1.6 sa verifice in manualul utilizatorului sau in cartea masinii daca sunt permise jantele astea (chiar nu am gasit manualul de lancer x 1.6 in nicio rubrica). Accept a fi numit cocalar, dar am o problema cu jantele .
Tot legat de jante, am vazut ca pe diferite siteuri pentru au diferite valori la latimea jantei, unele spun ca pentru lancer sunt 7 - 7.5 iar altele imi arata doar de 8j. Care este pana la urma? Finantele mele sunt cam limitate dar bugetu mi`ar mai permite si Dare sau Wolfrace.

Multumesc,

Avatar utilizator
tyty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Aug 02, 2009 1:47 am

Mesaj de tyty » Joi Mai 10, 2012 2:24 pm

diferenta dintre invite si inform mai era si de volan si schimbator de viteze care sunt imbracate in piele la invite

Avatar utilizator
danyel_Ferrari
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 05, 2011 5:13 pm

Mesaj de danyel_Ferrari » Joi Mai 10, 2012 3:15 pm

de acord cu cele spuse de tyty, am omis din graba, nu din intentie.

Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Joi Mai 10, 2012 3:51 pm

Ai uitat si de A/C automat si proiectoare de ceata (pt varianta Invite), iar bluetooth nu cred ca are..

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Joi Mai 10, 2012 6:32 pm

Acele elemente vopsie si cromate in plus fata de inform o face sa arate mult mai bine. Parerea mea e ca merita diferenta.

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Joi Mai 10, 2012 7:17 pm

Si eu sunt de acord ca merita diferenta la Invite. Sunt suficiente lucruri in plus care sa merite.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Vin Mai 11, 2012 7:27 pm

parerea mea ca, ac-ul automat este cea mai importanta optiune pe care inform-ul nu o are si care nici nu o pre poti punue ulterior. restul le mai poti monta dar ac-ul automat nu.

Avatar utilizator
n.vasiliu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 05, 2009 6:18 pm

Mesaj de n.vasiliu » Joi Mai 24, 2012 5:03 pm

Subscriu.... Eu avand un hibrid intre Inform si Invite (Inform Plus)...... care are si jante, si oglinzi/manere la culoare, proiectoare, bluetooth, body kit etc.....

Avatar utilizator
raghit
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 14, 2011 4:55 pm

Mesaj de raghit » Joi Aug 02, 2012 2:54 pm

QUOTE (DaniD25 @ Mar 27 2012, 07:13 PM) Niciodata nu opta pentru varianta cea mai de jos! Este in general cea mai saracacioasa, lipseste aproape totul pentru doar cativa euro in minus. Incearca varianta urmatoare de echipare. Succes si mult nororc!!!

Eu am varianta cea mai de jos. Am ales sa dau banii pe masina, nu pe butoane. "Saracacios" e un termen foarte subiectiv. Cu diferenta de pret fac doua concedii in Grecia.

Comentez mai jos diferentele:
- volan imbracat in piele cu comenzi pe volan -- sa fim seriosi nu spun ca nu arata bine, dar in majoritatea timpului mai uit la drum si ma joc cu schimbatorul, nu imi admir volanul.

- aer conditionat automat -- umblu atat de putin la butoanele de reglaj de la o climatizare manuala, incat nu am considerat niciodata ca merita banii.

- jante de aliaj -- decat rotile uratele din oferta, pe care le are toata lumea, prefer sa-mi pun jantele care-mi plac

- proiectoare de ceata -- mmh, nu stiu ce sa zic. La drum de noapte nu am vazut la nicio masina pe care am condus-o diferenta. Pe ceata cobor farurile la maxim si mi-e bine. Tine de persoana.

- oglinzi exterioare incalzite - astea ar merita niste bani la iernile din Romania.

Cred ca astea sunt diferentele majore care se traduc in 2.000 si ceva de euro diferenta.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Joi Aug 02, 2012 3:12 pm

Pe langa aceste diferenta mai sunt si niste ornamente cromare, si manere si oglinzi vopsite in culoare caroseriei.
Din punctul meu de vedere merita diferenta.
Fiecare cu gusturile lui. Pentru mine climatizarea automata chiar o folosesc din plinsi se merita, tin temperatura pe 22 grade si ventilatorul pe auto si iarna si vara fara sa mai frec butoanele.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 24 vizitatori