O Rugaminte Pentru Posesorii De 1.6 Sedan - Viitor Posesor Sper:)

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
scuubz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 26, 2012 2:17 am

Mesaj de scuubz » Mar Mar 27, 2012 2:04 am

Salut! In primul rand vreau sa`mi cer scuze daca repet vreo intrebare, desi multe raspunsuri am gasit rascolind pe aici mai am cateva intrebari.

Ma intereseaza un 1.6 Sedan, alb, varianta cea mai slab echipata. O vreau ca masina de oras si de aspect (imi voi exprima frustrarile varstei pe exteriorul ei ca sa`l citez pe veciunu de vis a vis). Desi stiu ca e cam devreme, sunt probleme la masinaria asta? Sper sa nu par paranoic, dar voi sta departe de casa destul de mult timp. Din cate vad nu prea sunt cazuri de stricaciuni din senin sa le zic asa la lancer, am dreptate? Si o alta idee, cam cat platiti casco la ea si ce firme recomandati?

Am vazut ca varianta Storm este oferita pe cea mai slaba echipare si motorizare, insa ofera jante pe 19 inch, lucru care pare putin dubios. Aici si rugamintea mea, daca se poate un posesor de 1.6 sa verifice in manualul utilizatorului sau in cartea masinii daca sunt permise jantele astea (chiar nu am gasit manualul de lancer x 1.6 in nicio rubrica). Accept a fi numit cocalar, dar am o problema cu jantele .
Tot legat de jante, am vazut ca pe diferite siteuri pentru au diferite valori la latimea jantei, unele spun ca pentru lancer sunt 7 - 7.5 iar altele imi arata doar de 8j. Care este pana la urma? Finantele mele sunt cam limitate dar bugetu mi`ar mai permite si Dare sau Wolfrace.

Multumesc,

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mar Mar 27, 2012 7:57 am

E o masina buna si foarte aspectuasa la exterior. Foarte probabil sa poti pune jante pe 19 desi zic eu ca e cam mult pt drumurile noastre. Eu nu as pune jante mai mari de 17"pe lancer. Una peste alta e o masina care isi merita banii. Eu iti recomand varianta invite 1.6.

Avatar utilizator
Suretwo
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Dec 02, 2011 10:55 pm

Mesaj de Suretwo » Mar Mar 27, 2012 3:55 pm

In primul rand nu esti cocalar daca vrei sa ai jante de aliaj pe masina, eu chiar te incurajez , deoarece eu am cumparat-o cu jante de tabla (am preferat un Lancer cu jante de tabla decat vre-un Aveo sau altceva cu jante de aliaj) si abia astept sa strang bani pentru niste jante s-o incalt cum se cuvine .
Ca sa trecem la subiect am facut putin peste 9000 de km atat prin oras cat si in afara orasului, mers si la consum dar si sportiv... ei bine nici o problema pana acum, insa o sa-i las pe colegii de forum cu mai multi km la bord sa ne spuna ce probleme au intampinat.
Despre jante iti spun ca poti pune pe ea marimile 16", 17", 18", 19" dar la drumurile din Romanica noastra nu prea se merita sa pui mai mari de 17" dupa cum spunea si Flipper (eu vreau sa-mi cumpar tot pe 16")
Dupa ce pui toate plusurile si minusurile masinii pe lista si tragi linie o sa vezi ca isi merita banii si o sa fii multumit de achizitie.

Avatar utilizator
alexutzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 18, 2008 12:25 am

Mesaj de alexutzu » Mar Mar 27, 2012 5:49 pm

Cu jantele pe 19 se vor intoarce destule capete....in schimb coloana ta vertebrala va tipa de durere de cate ori TE VEI GANDI sa pleci cu masina din parcare.
Eu am Lancer-ul din 2008...jante pe 18',sunt foarte pretentioase .... am cateva cauciucuri stricate prin gropile patriei. Coloana mea vertebrala deja s-a obisnuit....si daca ar fi sa cumpar maine un nou Lancer...TOT CU JANTE PE 18" as cumpara...decat sa merg cu o masina care mie nu imi place, mai bine merg in RATB.

Cu timpul o sa te obisnuiesti si vei sti care gropi sa le feresti si prin care sa treci

Avatar utilizator
Pili
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:15 pm

Mesaj de Pili » Mar Mar 27, 2012 5:55 pm

Salut! astea sunt dimensiunile din carte. Nu stiu daca e facuta vreo modificare pentru jantele de 19, dar nici eu nu le recomand. Am jante de tabla, fiind varianta inform, iar cand voi avea bani sa le schimb, voi pune tot pe 16. In ceea ce priveste casco, eu am la Astra, prima de 572 euro pe an, fara franciza. Din pacate, deja am fost nevoit sa apelez la serviciile lor si a fost totul super ok, de la constatare pana la plata. Rapid si fara probleme!

Am incercat sa atasez si o poza, dar se pare ca nu mi-a iesit:))
Dimensiunile din carte:
205/60R16 92H cu jante 16x6 1/2J, 16x6 1/2JJ
si 215/45R18 89W, P215/45R18 89V, cu jante 18x7JJ
La ambele ET 46

Avatar utilizator
scuubz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 26, 2012 2:17 am

Mesaj de scuubz » Mar Mar 27, 2012 6:06 pm

Diferente intre cea mai slaba variante si invite, in afara de proiectoare, jante aliaj pe 16 si elemente de design, ce`ar mai fi? Ideea e ca pe viitor as vrea bara de pe sportback si deci proiectoarele si elementele ar disparea, iar jante vreau ceva mai mare . Sunt student intr-un orasel micut din anglia, strazile sunt ok, cu mici (cam exagerate uneori) speedbump-uri si cel mai important nu cred ca am urcat de cand sunt aici o bordura sau sa fi luat gropi precum cele din Galati.

Inca ceva, cam cat de inalta e garda la sol comparand cu un Evo? Nu prea am vazut 1.6 sa fiu sincer, dar cred ca elementele sport nu sunt punctele forte.

Deci trebuie jante de 7J, nu de 8, am inteles. E destul de mica distanta pana la janta in caz de Doamne fereste, nu?

Edit1: @sabin.b N-am vazut pe brosurica, de comenzi pe volan si AC automat, suna bine tare, dar as pierde banii de jante si eleron cu totul. Cred ca o sa raman la cea mai slaba, e destul pentru inceput. Cat despre jante sunt total de acord cu tine, abia te bucuri de "senzatie majora cu 40 la ora". ^ ^

Avatar utilizator
sabin.b
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 11, 2011 3:45 pm

Mesaj de sabin.b » Mar Mar 27, 2012 6:18 pm

Diferente sunt si la interior. La Invite, ai comenzi audio pe volan si aer conditionat automat, pe cand la cea mai slaba varianta (Inform) nu ai aceste lucruri.
Daca vei folosi masina in Anglia, nu cred ca va fi nici cea mai mica problema legata de jantele pe 19. Eu am avut jante pe 16 iarna, iar acum am trecut pe 18 cu cauciucuri de vara. Sincer, arata mult mai bine cele pe 18. Intr-adevar se simt mai tare denivelarile, insa depinde de drum. Eu fac 75% din km intre Cluj-Bistrita, sau Cluj-Zalau sau pe autostrada A3 si, din acest motiv, nu am probleme cu denivelarile, deoarece pe aceste portiuni drumul este foarte-foarte bun. Intr-adevar, in oras resimt gropile mai tare cu jantele pe 18, insa prefer sa incetinesc mai mult ca altii cand trec peste o denivelare, dar sa ma pot bucura de aspectul mult mai ok al jantelor pe 18.

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Mar Mar 27, 2012 7:13 pm

Niciodata nu opta pentru varianta cea mai de jos! Este in general cea mai saracacioasa, lipseste aproape totul pentru doar cativa euro in minus. Incearca varianta urmatoare de echipare. Succes si mult nororc!!!

Avatar utilizator
scuubz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 26, 2012 2:17 am

Mesaj de scuubz » Mar Mar 27, 2012 11:45 pm

Ma uitam da comparatia intre versiuni si`am vazut ceva ciudat. Benzinarele n`au servodirectie?

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mie Mar 28, 2012 8:03 am

Au servodirectie toate. invitul mai are in plus fata de ce se zicea mai sus senzor de ploaie si lumina, niste ornamente cromate la interior si la exterior, manere usi si oglinzi vopsite in culoarea caroseriei, 6 boxe la interior.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori