Revizie 100mii Cvt 1.8

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
devision
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 12, 2010 11:04 am

Mesaj de devision » Mar Apr 10, 2012 4:41 pm

Pentru cine vrea sa stie cum se numeste lichidul: DIA QUEEN CVTF-J1
Cat intra in lancer 1.8 CVT? Se pare ca 7.1 litri...
Fişiere ataşate
altul.jpg
altul.jpg (17.04 KiB) Vizualizat de 6802 ori
cvt.jpg
cvt.jpg (15.8 KiB) Vizualizat de 6806 ori
diaqueen_1.jpg
diaqueen_1.jpg (133.71 KiB) Vizualizat de 6808 ori

Avatar utilizator
Prime
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 25, 2008 11:59 am

Mesaj de Prime » Mie Apr 11, 2012 1:43 pm

Dap. Ala este uleiul specificat si-n manualul Lancerului, dar nu stiam cum arata cutia

Avatar utilizator
Prime
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 25, 2008 11:59 am

Mesaj de Prime » Vin Iul 13, 2012 9:13 am

A trecut ceva timp de cand n-am mai dat pe aici. Intre timp am facut si schimbarea la CVT. Neavand nici un fel de informatie oficiala, nici macar in cartea tehnica, am apelat la Mistubishi Europe, intrebandu-i la cat se schimba uleiul CVT. Raspunsul mai jos:

Dear ,
Thank you very much for your e-mail / letter and for choosing Mitsubishi
Motors.
You couldn't find the information of the oil change from the CVT
transmission in the owners manual and I have checked that, this is for us
also new and I like to thank you for that info.
We will take care that from the next introduced manual this information
will be available.
Hereby the information you requested.
The replacement of the CVT oil for the Lancer is every 100.000 Km


Hoping, that we have informed you sufficiently we remain,

Yours faithfully,
Customer Relations
Mitsubishi Motors Europe B.V.
E-mail: customerletters@mitsubishi-motors-euro.com

Acestea fiind lamurite, pe la 113.000 mi-am facut curaj si l-am schimbat, operatiune care a costat la M-Car Expozitiei in jur de 850 de lei, mult mai putin decat ma asteptam sau decat au estimat ei initial.
Bravo M-Car!

O mica nemaluriere a fost si cu ei, deoarece mi-au spus ca procedura e sa scoata uleiul din cutie, sa il inlocuiasca si apoi sa-l incazeasca pe cel nou. Daca dupa incalzire inca sunt impuritati ar fi trebuit schimbat din nou...procedura costisitoare din cauza pretului mare al uleiului. Eu unul nu am mai auzit de asa ceva si nici nu am fost de acord sa-l mai schimbe o data chiar daca ar fi fost murdar. Am incredere in Mitsubishi ca nu sunt atat de prosti incat sa proiecteze o masina cu asemenea costuri de intretinere.
De exemplu uleiul meu de motor, dupa 13000km de cand l-am schimbat, arata exceptional in timp ce doi colegi de-ai mei (cu un Ford Mondeo si un BMW) aveau un ulei negru dupa un nr mai mic de km.

In concluzie, pt cei cu CVT, schimbare la 100k si decideti voi daca vreti sau nu mai multe inlocuiri de ulei la o revizie.

Avatar utilizator
Prime
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 25, 2008 11:59 am

Mesaj de Prime » Vin Iul 13, 2012 9:19 am

Ah apropo, pentru admini se poate schimba numele threadului in "Schimbare ulei cutie CVT"?
Cred ca ar fi mai relevant.

Avatar utilizator
spatciuk
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Joi Sep 18, 2008 7:29 pm

Mesaj de spatciuk » Mie Noi 19, 2014 4:49 pm

am facut si eu 100.000 cu lancerul meu CVT. am sunat la serviceul de pe expozitiei si mi-au spus ca se schimba si un filtru de la CVT. este adevarat?
pana la urma sa inteleg ca nu a fost 1400 RON uleiul pentru CVT?

Avatar utilizator
balanel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 26, 2009 6:58 pm

Mesaj de balanel » Dum Dec 07, 2014 3:56 pm

Aceasta cutie CVT are 2 filtre: unul in exterior, pe returul de la racitor spre cutie, si unul in interior, pentru care trebuie desfacuta baia de ulei a cutiei.
Oare pe care din ele il schimba ei? Eu cred ca in mod normal ar trebui inlocuite amandoua. Sa nu credeti ca e mare inginerie de desfacut acel capac al cutiei, este prevazut pentru a fi desfacut des, in vederea schimbarii filtrului de ulei. Iar filtrul de schimb vine si cu garnitura respectiva.

https://www.automaticchoice.com/uploads ... jf011e.pdf

Reperul 450 e filtrul exterior, 451 cel interior.

Avatar utilizator
spatciuk
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Joi Sep 18, 2008 7:29 pm

Mesaj de spatciuk » Vin Ian 02, 2015 10:35 pm

am facut schimbul de ulei la cutie. in total 1290 ron. 11 litri de ulei cu tot cu spalare.
gratuit s-a facut conform rechemarii si schimbarea curelei de accesorii si a rolelor intinzatoare aferente.
totul s-a facut la mcar expozitiei, foarte prompti, serviabili. nu am intampinat absolut nicio problema.

Avatar utilizator
sabin.b
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 11, 2011 3:45 pm

Mesaj de sabin.b » Sâm Ian 03, 2015 9:11 am

E?ti norocos. Eu m-am plimbat pu?in la service-ul din Cluj pân? am reu?it s? schimb uleiul la CVT.
Eu ?tiam c? la a mea trebuie schimbat uleiul la CVT la 80.000 km. Drept urmare, când mi-am f?cut programarea le-am spus ?i de CVT. Bineîn?eles c? mai întâi au spus c? doar la 100.000 km trebuie schimbat, îns? dup? ce au introdus seria de motor în programul lor, mi-au dat dreptate: la mine se schimb? la 80.000 km.
M-au programat peste o s?pt?mân? la revizia de 80.000 km cu schimb ulei CVT.
La data fixat? m-am prezentat la prima or? în service ?i am l?sat ma?ina pt revizie. Dup? ce mi-au ?inut-o toat? ziua (eu gândeam în sinea mea c? dureaz? atât de mult tocmai pentru c? îi schimb? ?i uleiul la CVT), m-au sunat pe final de program s? merg s? iau ma?ina. Îns? mi-au spus c? nu au schimbat uleiul la CVT deoarece au uitat s? comande nu ?tiu ce filtru.
Drept urmare, m-au reprogramat peste înc? o s?pt?mân? ca s? definitiveze revizia.
?i uite a?a, m-am mai prezentat o dat? ca s? termine ceea ce, în mod normal, trebuia s? fi f?cut de prima oar? ?i în doar câteva ceasuri.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori