Campanie Rechemare R301941x

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
devision
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 12, 2010 11:04 am

Mesaj de devision » Joi Feb 23, 2012 1:11 pm

Site
Fişiere ataşate

[Extensia pdf a fost dezactivată şi nu mai poate fi afişată.]

[Extensia pdf a fost dezactivată şi nu mai poate fi afişată.]


Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Joi Feb 23, 2012 1:21 pm

Importatorul marcii japoneze Mitsubishi in Romania, M Car Trading, recheama in service 71 de automobile Lancer din cauza unor posibile probleme la alternator, care pot duce la desprinderea fuliei acestuia. Nu au fost inregistrate incidente in tara, iar inlocuirea alternatorului, daca este cazul, va fi facuta pe banii producatorului.

?La un numar limitat de modele Lancer (CX9A si CY9A), este posibil ca datorita unei strangeri improprii si a unei planeitati necorespunzatoare a suprafetei de fixare a fuliei alternatorului, suprafata de fixare a flasei alternatorului sa fie deformata de tensiunea curelei alternatorului. Acest lucru poate duce la slabirea strangerii fuliei alternatorului, cauzand desprinderea totala a fuliei de pe alternator?, se arata in scrisorile de rechemare in service trimise clientilor.

Verificarea dureaza 20 de minute, iar daca este necesara inlocuirea alternatorului atunci masina va fi imobilizata in service o ora.

?Pentru a elimina orice posibila problema, producatorul a echipat modelele in cauza cu un alternator modificat. Se va verifica daca masina dumneavoastra a fost echipata cu alternatorul modificat, daca nu, se va inlocui alternatorul cu cel modificat?, spune Mitsubishi.

Recent, Mitsubishi a mai demarat o campanie de rechemare in service pentru modelul Colt. Alte marci care au mai facut recall-uri in acest an sunt Volkswagen, Skoda si Audi, Chevrolet si Mercedes-Benz.






http://0-100.hotnews.ro/2012/02/16/mits ... lternator/

Avatar utilizator
zenmonk
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Sep 17, 2010 3:36 pm

Mesaj de zenmonk » Mar Feb 28, 2012 11:47 am

am fost si am inlocuit. ei spun ca dureaza 1 hr toata treaba (asa au primit si hartiile d la importator) dar la mine a durat 3 ore de imi venea sa`mi dau palme ca m`am dus. toata treaba a fost facuta la mit-motors in baneasa.

ps: lancer sportback 1,8di

Avatar utilizator
66RRR
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 19, 2010 1:01 pm

Mesaj de 66RRR » Mar Feb 28, 2012 11:57 am

Nu stiu unde sa ma uit dupa cele doua coduri si nu gasesc nicaieri anii de fabricatie ai masinilor respective.
E posibil sa fiu inclus si eu cu Lancer 2008, 1.8 benzina, CVT?
Sa astept scrisoare sau sa sun la service?

Multumesc!

Avatar utilizator
danliviu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 20, 2008 3:18 pm

Mesaj de danliviu » Mar Feb 28, 2012 1:42 pm

la mine apare in talon la D.2 cy0 si cy811,deci banuiesc ca despre asta e vorba
se pare ca noi,cei cu masini mai vechi,din 2008,nu avem problema asta
daca stie cineva de altceva sa ne dea de stire

Avatar utilizator
valentin neagu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 04, 2011 6:11 pm

Mesaj de valentin neagu » Mar Feb 28, 2012 6:26 pm

QUOTE (zenmonk @ Feb 28 2012, 09:47 AM) am fost si am inlocuit. ei spun ca dureaza 1 hr toata treaba (asa au primit si hartiile d la importator) dar la mine a durat 3 ore de imi venea sa`mi dau palme ca m`am dus. toata treaba a fost facuta la mit-motors in baneasa.

ps: lancer sportback 1,8di


salut stii cumva este vorba si de modelul noul lancer 2011 ?

Avatar utilizator
modelino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Apr 29, 2011 12:14 am

Mesaj de modelino » Joi Mar 01, 2012 9:28 pm

QUOTE (zenmonk @ Feb 28 2012, 11:47 AM) am fost si am inlocuit. ei spun ca dureaza 1 hr toata treaba (asa au primit si hartiile d la importator) dar la mine a durat 3 ore de imi venea sa`mi dau palme ca m`am dus. toata treaba a fost facuta la mit-motors in baneasa.

ps: lancer sportback 1,8di

Salut! In ce a constat remedierea? Cat din masina au demontat?

Avatar utilizator
zenmonk
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Sep 17, 2010 3:36 pm

Mesaj de zenmonk » Dum Mar 04, 2012 7:04 pm

remediera a constat in inlocuirea alterntorului cu modificari fata de cel deja existent pe masina. de demontat m`am plictisit eu cat am asteptat. adik au umblat pe sub: au scos scut ceva pe aerul conditionat ca mi`au zis ca tre sa bage freon dupa vreo 2h juma de asteptat. problema a fost ca in hartiile d la importator se zicea ca se scoate nuj ce surub d la alternator dar care era mai lung decat in schite si lovea in suportul alternatorului si tre sa mai demonteze ca sa poata sa`l scoata. deci cu tot cu placute pe fata si alternator inlocuit lasat masina la 13 si luata la 16:45. masina e din 2010 iar in scrisoarea respectiva de chemare era trecuta si seria de sasiu a masinii.

Avatar utilizator
modelino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Apr 29, 2011 12:14 am

Mesaj de modelino » Mie Mai 02, 2012 7:41 pm

Azi am mers la service-ul Mit Motors, cel de la Baneasa, pentru revizie de un an (vezi post pe "Masina Mea") si s-a constatat ca trebuie sa imi schimbe si mie alternatorul. Pentru cei ce au primit scrisoarea si nu au ajuns la verificare, pot sa le spun ca pot verifica vizual alternatorul (in vederea necesitatii inlocuirii). In cazul in care acesta are o pata de vopsea (cica de culoare albastra) pe carcasa (teuiti dinspre grila, inspre parbriz) nu trebuie inlocuit. In cazul in care nu o are, acesta se va inlocui.
Inlocuirea se va face in urma unei comenzi si a unei programari la service (e indicat ca atunci cand mergeti la service, sa aveti la voi cartea de service a amsinii).
Daca aveti nelamuriri, astept intrebari.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori