Pedala Frana Usor Intepenita La Frig

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
tzake
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 30, 2012 2:44 pm

Mesaj de tzake » Lun Ian 30, 2012 3:03 pm

Salutare,

Intrucat a fost racorica in ultima perioada (si -21 de grade noaptea), am observat la plecare dimineata urmatorul comportamet ciudat: pedala de frana se actioneaza destul de greu iar revenirea este inceata. Masina totusi franeaza, insa cu un efort suplimentar la apasare. Dupa cateva actionari, comportamentul dispare. E nasol, pentru ca daca uit sa dau niste pedale inainte sa plec, ma trezesc in prima intersectie ca trebuie sa reactionez mai dur.

Am sunat la service, au zis ca este comportament normal pentru perioada de inghet a anului (cica s-ar "lipi placutele de discuri").
Ceea ce nu se potriveste cu ce zic ei este ca la plecarea de pe loc nu se aude niciun fel de zgomot, ca si cum s-ar desprinde gheata de pe frane.. plecarea de pe loc mi se pare ca decurge normal fara vreun fel de frecare "pana se incalzesc".

Masina este luata noua anul trecut, este inca in garantie. Maine dimineata ma duc sa o las la diagnosticare..

S-a mai confruntat cineva cu asa ceva?

Multumesc,
tz

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Lun Ian 30, 2012 3:25 pm

Doamne ce boala ma apuca pe astia care dau asa un raspuns la plezneala sa scape de om. Nemernicii, e vorba de frane, siguranta omului. Raspunsul standard ar trebui sa fie veniti va rugam frumos sa verificam!!

Am un prieten cu A4 caruia ii ingheata mereu pompa de servo cand e frig, si ramane fara frane, sau cu ele blocate. In fiecare dimineata era cu sticla de apa calda, acum a pus un burete ceva sa izoleze pompa de apa care curge pe ea si ingheata.

Poate ca ceva similar patesti si tu?

Avatar utilizator
tzake
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 30, 2012 2:44 pm

Mesaj de tzake » Lun Ian 30, 2012 3:32 pm

Este posibil, nu exclud nicio varianta. In cazul acesta, se considera problema "by design", si se rezolva artizanal?
Cred (sper) ca mai multe detalii le voi avea in cursul zilei de maine.

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Lun Ian 30, 2012 3:39 pm

Fii atent: sigur cand pleci discul nu e lipit de placuta, apoi pui frana, apare condensul si ptc e foarte frig afara ingheata instant. "Efortul" suplimentar la franare poate veni din cauza ca nu freaca placuta pe disc ci mai intai topeste gheata formata si asta pana se incalzeste sistemul si evapora condensul. Mai nasol este ca nu prea ai ce sa faci. Asta ar fi varianta cea mai simpla.

Obligatoriu sa mergi la service sa nu ai altele.

Tine-ne la curent si succes!

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Lun Ian 30, 2012 3:47 pm

Dar de ce ar fi revenirea pedalei intarziata daca ar fi gheata pe disc (prea putin probabil oricum, discul e ventilat, se invarte, se usuca imediat condensul).

Lichidul de frana ce vechime are?

Avatar utilizator
tzake
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 30, 2012 2:44 pm

Mesaj de tzake » Lun Ian 30, 2012 3:52 pm

Masina nu are 1 an implinit . Banuiesc ca n-au bagat lichid reciclat in ea. Si din cate am citit, lichidul de frana NU ingheata.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Lun Ian 30, 2012 4:01 pm

Nu, dar este higroscopic, absoarbe umezeala, dar la 1 an nici daca mergeai cu borcanul deschis nu cred ca absorbea atat incat sa-si schimbe proprietatile, sa fie mai greu de pompat, etc.

Daca iti este la indemana, fa testul cu un bidon de apa calda. Toarna pe pompa de servofrana si vezi daca mai face la fel. Dar vezi sa nu torni peste ceva electronic, electric sau sensibil in vreun fel.

Mai poate fi si slave cylinder (cilindru receptor?), poate si ala are ceva, sau pot culisantii de la etrier sa inghete? Nu stiu

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Lun Ian 30, 2012 9:01 pm

As fi curios sa aflu si eu mai multe detalii despre expresia "pedala are revenirea inceata"...fizic sau ca efect?

Avatar utilizator
santto
EVO I
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Ian 26, 2008 8:33 am

Mesaj de santto » Lun Ian 30, 2012 10:01 pm

nu cred ca este de la disc si placute ....alea sunt povesti ...vai capul nostru ...daca eu care vreau sa aflu ceva info in plus despre o simpla revizie , dar tu cu situatia ta ....sunt nesimtiti...verifica sevo si cere pareri si pe la altii care mai repara masini la tine in oras.

Avatar utilizator
dragosh_em
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 29, 2011 9:52 pm

Mesaj de dragosh_em » Mar Ian 31, 2012 1:11 am

Tot legat de pedala de frana mie imi scartaie ingrozitor la apasare ! Si masina are doar 4600 km... Nu stiti de ce ? A apucat-o cam pe la sf lui noiembrie si din lipsa de timp si speranta ca nu va mai scartaii tot am amanat vizita la service

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori