Teste Injectoare

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Lun Ian 30, 2012 2:41 pm

Salut.

Am si eu o intrebare. Vreau sa fac si eu un test VAG la masina, sa vad starea injectoarelor. Am inteles ca se face un test numit VAG care iti arata starea acestora. pe unele site uri am citit ca , starea motorinei influenteaza aceste injectoare. Unii care au alimentat de la Rompetrol spun ca de cand alimenteaza de acolo, injectoarele merg mai bine, altii ca, de la alte benzinarii, folosind motorina de acolo, injectoarele au un strat depus. Eu am alimentat la inceput , in 2009 de la Agip, dupa care numai de la Rompetrol, si as dori sa stiu cum sta treaba cu acest test .

A facut cineva acest test? puteti da mai multe amanunte?

Mersi

Radu

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Lun Ian 30, 2012 3:28 pm

Treaba sta simplu. Nu ai probleme, pierderi de putere, mers neregulat sau fum negru NU ai probleme. Nu are rost sa desfaci injectoarele sa le testezi pe banc ca mai apoi sa le puna la loc si sa nu mai etanseze bine, si sa dai in moartea neagra (cauta pe youtube black death sa vezi ce face un injector care nu e infipt bine in motor). Mai dai si bani pt test...
La masina nu umblii degeaba pana nu ai un indiciu ca ceva nu e bine, daca merge neregulat poate e un injector infundat, daca ai pierdere de putere poate sunt toate, daca ai fum negru poate unul picura nu atomizeaza, sau nu mai inchide corect. Desigur la fiecare simptom pot fi si alte probleme, deci nu sari pe injectoare inca

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Lun Ian 30, 2012 3:35 pm

Salut. Masina nu are nimik din ce ai scris tu. Merge ca noua. Zici ca azi mi a inmanat-o dealerul. Am inteles mesajul tau. Stau in banca mea. Mersi pentru sfat si raspuns.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Lun Ian 30, 2012 3:37 pm

Asa e cel mai bine, pune banii deoparte si foloseste-i pt a-i cumpara motorina buna, ulei bun, etc.

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Lun Ian 30, 2012 3:44 pm

Eu n-am inteles prea bine...ai face testul din curiozitate?!? DECE??? Pentru ca ai alimentat de acolo si nu de dincolo?!?

Daca ai bani de aruncat da, dar altfel...mai bine ajuta niste amarati...sigur masina daca nu are simptome speciale in exploatare nu are nimic.

Daca totusi umbli vezi cum rascolesti rahatul: moartea lui "bine" este drumul spre "foarte bine".

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Lun Ian 30, 2012 3:53 pm

Eram curios pentru ca, am alimentat la inceput la Agip, iar o perioada numai la Mol. Iar de la Mol" numai de bine". Iar de cand bag de la Rompetrol, parca motorul merge mai frumos, mai lin. Eram curios daca chiar asa de mult influenteaza motorina asupra injectoarelor. Stiu ca de la Mol , dar la benzina in 2008 prietenei i s-a stricat motorul de la benzina ca nu stiu ce avea in el. Era un clio 1.2 de serviciu . Avea ceva foarte concetrat , nu stiu ce.... . D asta am intrebat ca alimentand din diferite pompe, fiecare motorina are aditivii ei si ce o mai avea. Si fiecare se depune pe injector.

Mersi baieti pentru raspunsuri.

Avatar utilizator
sobolanu'
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 07, 2007 4:51 pm

Mesaj de sobolanu' » Lun Ian 30, 2012 4:19 pm

Daca vrei sa vezi cum stai cu calitatea combustibilului (si spui ca alimentezi regulat cu un anumit sortiment), la revizie pastreaza filtrul de motorina si desfa-l . Cu un bomfaier te lamuresti in 5' ce bagi in injectoare.

Avatar utilizator
DeBogdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 22, 2007 11:59 pm

Mesaj de DeBogdan » Sâm Feb 04, 2012 2:10 am

Pentru linistea ta poti sa bagi zeama aia de combustibil diesel de la Mitsubihi. E japoneza si isi face treaba foarte bine, adica curata eficient depuneri de calamina de pe unde sunt.

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Sâm Feb 04, 2012 8:02 pm

Multumesc pentru sfaturi.

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Lun Feb 06, 2012 10:53 am

QUOTE (radu-lancer @ Jan 30 2012, 02:41 PM) Salut.

Am si eu o intrebare. Vreau sa fac si eu un test VAG la masina, sa vad starea injectoarelor. Am inteles ca se face un test numit VAG care iti arata starea acestora.

Testarea de care spui tu este de fapt o citire a parametrilor si se face prin conectarea unui laptop la masina , nicidecum prin desfacerea injectoarelor si punerea lor pe banc .
Testarea , ma rog , citirea parametrilor , se poate face cam la orice tuner - totusi cauta sa mergi la cineva care stie ce si cum

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 25 vizitatori