Portiere fata deschise in mers

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
danyel_Ferrari
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 05, 2011 5:13 pm

Mesaj de danyel_Ferrari » Joi Ian 05, 2012 4:17 pm

Salutare
Am tot rasfoit forumul in cautarea unei noi probleme insa nu am gasit vreo masina cu problema pe care am patit-o acum cateva zile. In cei 3400 de km cat am la bord, de 3 ori mi s-au deschis usile in mers ( 1 data usa la sofer si de 2 ori usa la pasagerul din dr - usile din spate niciodata ).
Tin sa precizez ca usa nu s-a deschis de tot, ci doar la prima treapta, altfel era foarte grav, caci aveam peste 100 km/h in 2 din cele 3 cazuri. Tind sa merg pe 2 ipoteze, desi nici una nu sta in picioare :

1. Daca iau in considerare faptul ca nu erau bine inchise usile, mi ar fi aparut alarma in bord ca am usa deschisa, deci treaba nu sta in picioare.
2. Mecanismu de blocare nu functioneaza normal - am inchis si deschis apoi usa de nenumarate ori, n am observat vreo anomalie la functionarea mecanismului de inchidere.

Merg si pe ideea ca daca nu trantesti usa, e posibil sa nu fie inchisa - desi , ma repet, ar trebui sa apara mesaj in bord ( am o problema grava cu cei care imi trantesc usile cand se urca in masina, si mereu incerc sa le inchid cat mai usor ).
Astept sugestii la problema semnalata
Toate cele bune

Avatar utilizator
sobolanu'
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 07, 2007 4:51 pm

Mesaj de sobolanu' » Joi Ian 05, 2012 4:44 pm

Probabil ca nu le-ai inchis cum trebuie. Se stie ca trebuie inchise cu convingere. Daca sunt aproape inchise nu-ti apare nici o alarma in bord. Da si tu in ele mai fara mila - e de preferat asa decat sa zbori in vreo curba.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Joi Ian 05, 2012 5:41 pm

Si mie mi s-a intampla la usa din fata a pasagerului dar doar o singura data in 22.000km.
Inchide usile mia ferm si daca problema se repete eu zic ca e destul de grav(sasiul nu e suficient de rigid) mai ales ca se intampla la mai multe usi nu doar la una.

Avatar utilizator
wall
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 01, 2010 1:06 pm

Mesaj de wall » Joi Ian 05, 2012 5:47 pm

Cand tu ai viteza presiunea statica din masina e mai mare decat cea de afara (se facea pe la fizica - legile lui Bernoulli). In consecinta aerul din masina va impinge ceva mai tare in usile tale. Daca tu le-ai inchis foarte usor si usa abia a agatat dintele in ultima pozitie, e posibil ca la cresterea vitezei sa scape de pe pozitia respectiva. O impingere usoara cand esti in parcare inca, a usilor din interior spre exterior te va asigura de faptul ca nu se vor deschide in mers. (adica le testezi practic sa vezi daca s-au inchis ca lumea sau nu).

Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Joi Ian 05, 2012 5:50 pm

QUOTE (danyel_Ferrari @ Jan 5 2012, 04:17 PM) [...]de 3 ori mi s-au deschis usile in mers [...]

Sincer sa fiu doar la dacia nova (primele modele 96-97) am mai intalnit problema asta..
dar acolo s-a rezolvat dupa multe vizite in service in care tot incercau sa stranga "cuiul" de se stalpul masinii
nu ma asteptam ca la o japoneza cu cateva miii de km la bord sa apara un astfel de incident

Avatar utilizator
danyel_Ferrari
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 05, 2011 5:13 pm

Mesaj de danyel_Ferrari » Vin Ian 06, 2012 9:03 am

QUOTE (Tanaka @ Jan 5 2012, 05:50 PM) Sincer sa fiu doar la dacia nova (primele modele 96-97) am mai intalnit problema asta..
dar acolo s-a rezolvat dupa multe vizite in service in care tot incercau sa stranga "cuiul" de se stalpul masinii
nu ma asteptam ca la o japoneza cu cateva miii de km la bord sa apara un astfel de incident


Din ce am mai intrebat, tot asa mi s-a spus, ca doar pe la dacia nova si super nova au fost asfel de probleme.
O sa iau de bun sfatul colegilor de forum, si incerc sa inchid usile mai tare. Va tin la curent!

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Vin Ian 06, 2012 9:19 pm

Eu nu am patit nimic de genul asta pana acum. Am spre 150.000km in mitsubishi-uri si aud prima data de asa ceva.

Poate ca inchid usile mai cu simt de raspundere

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 25 vizitatori