Camera Video Marsarier

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Mie Dec 14, 2011 6:09 pm

daca nu se poate cu mmcs, se poate cumpara o 'oglinda' cu ecran care se monteaza peste oglinda autoturismului, pe langa ecran multe dintre aceste gadgeturi sunt si media playere, cand ecranul nu este folosit are rol de oglinda

Avatar utilizator
danliviu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 20, 2008 3:18 pm

Mesaj de danliviu » Joi Feb 02, 2012 3:15 pm

montat camera video marsarier dedicata,merge perfect,recomand pentru cine are posibilitatea sa monteze,in curind pun si poze

nini,inca o data multe multumiri!

Avatar utilizator
jaq
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2012 5:44 pm

Mesaj de jaq » Sâm Apr 21, 2012 6:33 pm

Salut

Mai e disponibila vreo camera de marsarier? Tocmai am achizitionat un Lancer din 2008 si mi se pare un moft util. Totusi, cum se conecteaza la MMCS?

Multumesc

Avatar utilizator
Lancerlot
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 28, 2008 11:27 am

Mesaj de Lancerlot » Lun Apr 23, 2012 7:27 pm

O descriere amanuntita o operatiunii de montare a camerei si conectarea la MMCS o gasesti aici, gratie lui cix.

Avatar utilizator
lucien
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 14, 2017 9:32 am

Mesaj de lucien » Mie Iun 14, 2017 12:19 pm

Salut. Operatiunea lui cix este aplicabila la MMCS-urile de pe toate modelele de lancer. De ex. modelul 2008? multumesc

Avatar utilizator
sobolanu'
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 07, 2007 4:51 pm

Mesaj de sobolanu' » Joi Iun 15, 2017 1:46 pm

Da.

Avatar utilizator
Mugurcolt
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 27, 2008 10:16 am

Mesaj de Mugurcolt » Lun Iul 10, 2017 9:38 am

Eu am montat o camera universala pe mitsu.colt si sunt dezamagit. Liniile de ghidaj nu acopera toata latimea masinii si tot oglinda este baza. Ce rost are o camera daca iti arata numai o parte din spatele masinii ? Pe laterale nu vezi nimic si nici nu poti sa te incadrezi luand de bune liniile de ghidaj, doar auzi bufff cand faci o manevra bazandu-te pe camera. Este penibil, dupa ce am vazut pe site-urile chinezestti ca exista totusi posibilitati de reglaj a liniilor de ghidaj , care se dispun de regula la o distanta de 20 cm stanga si dreapta de marginile msinii. In acest fel poti sa faci orice manevra uitandu-te doar la display si nu lovesti pe nimeni. Trebuie doar ca liniile de ghidaj sa nu depaseasca masinile alaturate. Chestia cu camerele de mers inapoi care au linii de ghidaj fixe este o mare porcarie. Daca stie cineva o camera cu linii de ghidaj ajustabile rog sa-mi comunice si mie. Degeaba am un display procopsit ful HD de 7".

Avatar utilizator
Mugurcolt
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 27, 2008 10:16 am

Mesaj de Mugurcolt » Mie Iul 12, 2017 10:15 am

Am descoperit o solutie pentru o vizibilitate mai buna privind camerele de marsarier. "Camerele panoramic" care in mod real au unghi de 180 grade pe orizontala. Acestea permit o vizibilitate buna si la colturile masinii. Practic vezi tot spatele. Dar sunt cam scumpe , peste 400 roni. Camerele obisnuite, desi la caracteristici au trecute un unghi de 170 grade, au de fapt un unghi de maxim(in caz fericit) 100 de grade pe orizontala, adica foarte putin. Nu va lasati pacaliti de acele 170 de grade trecute la caracteristicile tehnice , pt ca sunt dispuse de fapt pe diagonala si nu pe orizontala. O camera cu un unghi de 100 de grade pe orizontala este inutila. Sunt mult mai buni senzorii de parcare pentru ca acopera si colturile masinii iar investitia este foarte ieftina. Trebuie sa stiti ca o echipare universala cu o camera de marsarier buna si un display pe masura sare de 700 roni. Cam mult, dar orice suma mai mica presupune un sistem "de fason" , trebuind in continuare sa folosesti neaparat oglinzile laterale, altfel la mersul cu spatele poti sa auzi" buff".

Avatar utilizator
sobolanu'
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 07, 2007 4:51 pm

Mesaj de sobolanu' » Mie Iul 12, 2017 11:02 pm

Camera poate fi si 4k, oricum trebuie sa verifici si oglinzile. Camera ca si senzorii sunt un ajutor nu un panaceu universal.

Avatar utilizator
Mugurcolt
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 27, 2008 10:16 am

Mesaj de Mugurcolt » Mar Iul 18, 2017 2:01 pm

Sunt camere destepte la care nu mai este nevoie sa te uiti in oglinzi. Vezi perfect tot ce te intereseaza si atata timp cat liniile de ghidaj nu depasesc obstacolele, poti sa faci manevre cu spatele linistit. Din pacate se regasesc deocamdata pe masinile premium sau in varianta universala la preturi mari. Cu timpul poate se vor mai ieftinii.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori