Pe Paltforma La 1000km

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Vin Noi 04, 2011 8:12 pm

Salutari!

Acum 3 saptamani nici prin cap nu-mi trecea ca voi asterne aceste randuri. Sunt un fan inrait mitsu si sofer de mitsu de 6 ani. Pe 15 oct am cumparat un lancer 1,8d care acum are aprox 1500km.

Sa incepem: Masina la garaj timp de 3 zile. Azi pe la 3:30 plec si merg cca 60km drum intins. Opresc pt 10 min. Plec din nou si merg 200m. SOC SI GROAZA!!! Sensibil motorul parca nu trage...parca as fi trecut dintr-a doua intr-a cincea si nu a treia. Ma mir un pic si intru din nou intr-a doua. Brusc se aprinde bordul ca un pom de craciun: ledul motorului, esp on, esp off plus afisajul principal care imi cere imperativ vizita la service imediat. Dau sa opresc si de sub capota incepe sa se auda un suierat nenatural. Opresc.

Fiind in Constanta si cunoscand pe cineva la Nippon Car (reprez.) sun cu teama si mirare. Imi cere sa verific nivelul uleiului(???!!???!?!??). Il verific si e ok. Apoi sunt intrebat daca nu cumva vreun soricel si-a facut apartitia pe sub capota....ii spun ca tocmai am mers 60km si nu a avut nimic masina.

Ma intreaba daca pot veni la service pe roti. Incerc dar suieratul e acolo. Acum nu mai am decat ledul motorului aprins dar parca mi-e teama. Sun din nou la Nippon.

"Suna la map". Sun la ei si un tip care raspunde CULMEA!!!! ma intreaba aceleasi lucruri....sunt iritat dezamagit si aproape fara replica. Intr-un final imi spune ca-mi trimite o platforma in max 1/2 ore sa ma duca la service.

Platforma a ajuns in cca 20min ce sa zic dar deja era cam 5 seara si service-ul a inchis asa ca report pe maine dimineata cand sper sa vad ce are masina.

La ce ma pot astepta???

Masina are 1400km, 10 zile si e mearsa numai cu 100-125km/ora pe A2.

Nici nu mai spun ca am un outlander de cativa ani la care nu am batut un cui fara motiv si ca lancerul e al sotiei cu care cand voi da ochii va trebui sa rapund la intrebari dure si probabil voi primi pedepse aprige (mai si glumim ca altfel .... )

Cine ma poate ajuta cu un sfat il rog sa nu ma ocoleasca!!!

Seara buna tuturor!

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Sâm Noi 05, 2011 3:17 pm

Am fost dimineata la service si s-a rezolvat: Pe traseul de aer, dupa filtru, un furtun iesise din tevusca in care trebuia sa stea fixat de un colier care NU era strans. Sigur nu fusese strans niciodata. Turbina tragea aer fals de unde suieratul si ledul de motor aprins. Cand am pomenit si de ledurile esp on/off ramase aprinse imediat dupa incident si care pe urma s-au stins au dat din umeri la fel ca mine. Mi-au spus ca as fi putut veni si cu masina pe roti dar nefiind sigur de defectiune a fost mai bine cu platforma.

Am platit si 40lei vezi Doamne ca nu face parte din garantie ca vibratiile drumului au scos furtunasul din teava...in fine. Totul e bine cand se termina cu bine

Nota mica japonezilor la asamblare...raman cu un gust amar la care nu ma asteptam!

Tinem legatura!

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Sâm Noi 05, 2011 4:15 pm

Nu trebuia sa platesti nimic, doar nu te-ai apucat tu sa slabesti colierul. Sa nu ramai cu un gust amar, se mai intampla tocmai deaia exista garantie. Bine ca a fost o banalitate si nu un defect mai important.
Eu amschimbat in 2 randuri de amortizoare pe spate in garantie dar gustul amar e de la feul cum am fost tratat in service nicidecum de la amortizoare.

Avatar utilizator
wall
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 01, 2010 1:06 pm

Mesaj de wall » Sâm Noi 05, 2011 6:16 pm

QUOTE (DaniD25 @ Nov 4 2011, 08:12 PM) lancerul e al sotiei cu care cand voi da ochii va trebui sa rapund la intrebari dure si probabil voi primi pedepse aprige (mai si glumim ca altfel .... )

No sex for you this month

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Sâm Noi 05, 2011 6:44 pm

Flipper: Sunt convins ca nu trebuia sa platesc, adica e clar ca nu eu am desurubat colierul (macar ca e incomod de ajuns la el) dar ei s-au ascuns de faptul ca nimic nu s-a stricat. Suma nu a fost aberanta si bucuruia repararii rapide a masinii a fost suficienta cat sa nu mai comentez.

Revin: Platforma a venit f repede. Fara comentarii

Wall: Mi-e groaza sa ma gandesc dar s-ar putea sa ai dreptate. Vad eu deseara

Avatar utilizator
Lancerlot
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 28, 2008 11:27 am

Mesaj de Lancerlot » Lun Noi 07, 2011 10:00 pm

Nu ne mai tine pe spini, Dani, cum se prezinta situtia?
Poti sa spui si de masina .

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Mar Noi 08, 2011 5:31 am

Totul OK!

Masina se misca excelent si are un comportament foarte bun (normal).

Ieri am facut un drum de 60km intrajudetean, cu consum mediu 4l/suta si viteza medie aprox. 70km/ora. Peste 1/2 din drum am mers cu cruise control on

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori