Placute Frana - Lancer Nou 2011

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Sâm Mar 03, 2012 6:36 pm

Neaparat sa desfaci o roata! Am mai auzit de cazuri in care uzura de pe interior era mai mare. O solutie cred ca ar putea fi rotirea placutelor (int cu ext)

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Sâm Mar 03, 2012 8:50 pm

In toamna cand ma puti rotile de iarna m-am uitat si la placutele interioare si nu pareau sa fie uzate mai mult decat cele exterioare. Aceasta vizualizare am facuto bagan capul sub aripa, nu am desfacut etrierul ca sa scot placuta.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Dum Mar 04, 2012 4:32 pm

placutele mai au "carne" destula, nu cred ca scartaitul este cauzat de uzura placutelor.

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Dum Mar 04, 2012 6:16 pm

Intr-adevar placuta din exterior (pozata) e inca in forma. Daca si cea din int e la fel e clar: nu e de la placute. Poate fi "ceva" prins intre placuta si disc (o pietricica mai dura, o bucatica de span, nu stiu) care sa dea simptomele descrise. Oricum cred ca trebuie desfacute placutele.

Avatar utilizator
alexutzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 18, 2008 12:25 am

Mesaj de alexutzu » Lun Mar 05, 2012 12:23 pm

Nu incepe sa demontezi rotile...du-te la spalatorie si baga presiune pe langa etrier. Din cauza pietrisului/nisip care este pe strazi s-a prins intre placuta si disc. Am remediat de multe ori problema asa...
Mai poti incerca sa abuzezi putin de frane sa se sparga acele pietricele, dar nu prea as recomanda deoarece este posibil sa iti faca santuri pe disc.

Sau varianta mai costisitoare putin, du-te la un service "de cartier", da-i 50-100 ron,pune-l sa demonteze placutele si gata...asa le vei vedea cu ochii tai si o poti merge fara frica cu masina.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 26 vizitatori