Placute Frana - Lancer Nou 2011

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Dum Oct 16, 2011 6:56 am

Salutari!

Iata o problema: am cumparat un lancer nou 1,8 diesel. Masina se misca foarte bine dar este inca foarte noua (are sub 500km). La fiecare frana mai "apasata" si mai lunga, de exemplu la intrarea in benzinarie pe autostrada, in habitaclu incepe sa miroasa usor a incins...mirosul nu vine dinspre zona motor ci dinspre roti.
Nu prea stiu ce sa cred...am sperat ca se aseaza placutele in cateva frane si problema se va rezolva dar totusi pare sa persiste.

Am inteles ca masina are niste placute mai speciale, care ar avea si ceva metal prin ele...e normal ca acest miros usor intepator, usor de incins sa persiste si in viitor?

Ma poate ajuta cineva cu sfaturi?

PS: Conduc in paralel destul de multe masini si mai noi si mai vechi (la serviciu) inclusiv un outlander model 2006, audi a6 2004, serie 3 2008, laguna 2010 si logan 2010 (am talon la ea deci e masina ). Concluzia e clara si UNICA - seria 3 franeaza cel mai bine, locul doi la limita cu primul este lancerul cu un sistem de franare ce pare tare reusit corelat cu o suspensie ce pare la lipeste masina de asfalt. Ultimul loc il impart loganul si outlander-ul, slabute amandoua.

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Dum Oct 16, 2011 7:02 am

Fiind prea dimineata NU stiu ce am facut si am postat problema de 3 ori.

SCUZE SUPREME!

Rog un administrator sa rezolve neatentia mea.

Multumesc!

Avatar utilizator
valentin neagu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 04, 2011 6:11 pm

Mesaj de valentin neagu » Dum Oct 16, 2011 10:34 am

QUOTE (DaniD25 @ Oct 16 2011, 04:56 AM) Salutari!

Iata o problema: am cumparat un lancer nou 1,8 diesel. Masina se misca foarte bine dar este inca foarte noua (are sub 500km). La fiecare frana mai "apasata" si mai lunga, de exemplu la intrarea in benzinarie pe autostrada, in habitaclu incepe sa miroasa usor a incins...mirosul nu vine dinspre zona motor ci dinspre roti.
Nu prea stiu ce sa cred...am sperat ca se aseaza placutele in cateva frane si problema se va rezolva dar totusi pare sa persiste.

Am inteles ca masina are niste placute mai speciale, care ar avea si ceva metal prin ele...e normal ca acest miros usor intepator, usor de incins sa persiste si in viitor?

Ma poate ajuta cineva cu sfaturi?

PS: Conduc in paralel destul de multe masini si mai noi si mai vechi (la serviciu) inclusiv un outlander model 2006, audi a6 2004, serie 3 2008, laguna 2010 si logan 2010 (am talon la ea deci e masina ). Concluzia e clara si UNICA - seria 3 franeaza cel mai bine, locul doi la limita cu primul este lancerul cu un sistem de franare ce pare tare reusit corelat cu o suspensie ce pare la lipeste masina de asfalt. Ultimul loc il impart loganul si outlander-ul, slabute amandoua.


salut man ,
stai linistit asa se intimpla cind sunt placutele noi , eu de ex pe la 1000 km trebuia sa ajung urgent la o cununie si eram deja in intirziere asa ca am calcat-o zdravan iar prin bucuresti sa mergi sportiv este o arta ( inchipuieti sa tai bucurestiul in doua si la ora 10 .00 dimineata in cursul saptamanii ) , cind m-am dat jos din masina tot asa mirosea puturnic intepator si am verifcat placutele si de la ele miroseau, dar dupa ce am terminat cu cununia nu mai avea nimic asa ca dai bataie si la mai multi km )))

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Dum Oct 16, 2011 1:54 pm

merci! oricum voi fi atent in continuare!

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Lun Oct 17, 2011 5:28 pm

e posibil ca discurile sa fie acoperite cu un strat de vopsea, si pana se duce vopseaua o sa miroase a incins.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Lun Oct 17, 2011 5:52 pm

Sieuamincins franele de cateva ori in coborare pe serpentine la munte dar nu mirosea a incins inschimb m-am chinuit odata sa urc cu spatele o bordura ceva mai inalta si am cam turat motorul pentru ca nu am vrut sa vin cu viteza si a inceput sa miroase a ambreiaj incins.

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Mar Oct 18, 2011 5:49 pm

Treaba cu ambreiajul incins am patit-o de mai multe ori cu outlander 2006 2.0 benzina turbo. Se intampla, dar cei de la reprezentanta mi-au spus ca nu este recomandat dar nu este un capat de tara...

Oricum merci de impresii!

Avatar utilizator
santto
EVO I
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Ian 26, 2008 8:33 am

Mesaj de santto » Sâm Oct 22, 2011 11:27 am

iti recomand sa le incingi bine si apoi o sa vezi ca nu mai ai probleme......sunt inca noi

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Sâm Oct 22, 2011 9:14 pm

Ai dreptate! Deja nu mai simt nioci un miros si am prima mie de km.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Sâm Mar 03, 2012 2:00 pm

Stie cineva cat costa manopera pt un schimb de palcute fata la reprezentanta, preferabil cea de pe metalurgiei(berceni). Sau imi puteti recomanda un alt service mai ieftin in bucuresti pt o astfel de operatiune care sa aiba program pana mai tarziu sau si in weekend. Mentionez ca placute am cumparat deja EBC greenstuff.
De vreo 2 saptamani tot aud la franari usoare la viteze mici un usor harjait insotit tot de un usor sunet ascutit si banuiesc ca s-au dus placutele desi la ochi(vizualizat printre spitele jantei) par sa mai aiba cam 1/3. Am aproape 25.000km si am un stil normal de condus.

Asa arata placutele mele vazute printre spitele jantei, dupa cum se vede mai au ceva carne cam 1/3 poate chiar 1/2 si totusi am un am un harjait ca de placute uzata(metal pe metal) insotit de un usor scartait foarte ascutit. La fel arata placutele fata pe ambele roti de placutele spate nici nu mai zic ca arata aproape ca noi. Cand oi avea timp o sa dau o roata jos sa vad si placuta interioara ca nu as vrea sa ma duc la service sa arunc cu banii si sa ma trezesc ca placutele inca mai merg.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori