Revizie La 3 Ani, Ce Operatiuni Se Fac?

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
spatciuk
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Joi Sep 18, 2008 7:29 pm

Mesaj de spatciuk » Joi Sep 15, 2011 8:33 am

Am si eu o mica dilema: Lancerul meu implineste 3 anisori adica iese din garantie.
Teoretic ar trebui sa fac revizia de 3 ani la un service Mitsubishi. Doar ca si daca o fac acolo si daca o fac la alt service, masina tot iese din garantie.

Diferenta ar fi ca la mitsubishi ma costa 1000 RON iar la alt service ma costa pana in 500 RON (unul mai de doame-ajuta, nu dinalea in spatele blocului).

Stie cineva ce operatiuni se fac la 3 ani in mod normal si ce se schimba? Ulei, lichide? filtre? curele, lanturi, catuse.

Multumesc.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Joi Sep 15, 2011 9:04 am

Exact, masina iese din garantie, ultima sansa sa depistezi vreun defect si sa-l rezolvi pe garantie

Avatar utilizator
spatciuk
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Joi Sep 18, 2008 7:29 pm

Mesaj de spatciuk » Joi Sep 15, 2011 1:26 pm

de ce as da 5-600 de RON sa depistez un defect care nu exista si nici nu exista motive/simptome care sa ma faca sa ajung la service?

Avatar utilizator
Nahkri
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Lun Iul 14, 2008 10:21 pm

Mesaj de Nahkri » Joi Sep 15, 2011 5:20 pm

Si mie imi expira in octombrie garantia,filtru de aer si de polen le schimb eu,ca sint usor de schimbat,iar pentru ulei ma duc cu uleiu si filtru meu la un service mai ok sa mi le schimbe.De asemenea iau si cartea de service sa verifice mecanicu ce tre verificat la revizia de 3 ani.
Nu cred ca merita sa dau o gramada de bani la dealer ca sa-mi faca exact acelasi lucru.

Avatar utilizator
spatciuk
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Joi Sep 18, 2008 7:29 pm

Mesaj de spatciuk » Joi Sep 15, 2011 6:16 pm

si eu tot cam la fel vreau sa fac, am gasit la Norauto o oferta: cumperi uleiul de la ei si iti verifica o gramada de chestii. si costa vreo 219 RON cu cel mai scump ulei,
include si 3 completari (nu cred ca e cazul).

am un flyer de la ei, am si fost sa intreb ce si cum: daca nu au fitrele pe care le vrei, le comanda si iti vin in aceeasi zi sau a doua zi.

pentru cei interesati, Norauto astia sunt un magazin de piese auto care au si service cu elevatoare, calculator si tot ce trebuie. In Berceni sunt chiar in interiorul Grand Arena, langa Carrefour

atasez o poza cu flyerul respectiv.


[attachment=14502:photo.JPG]
Fişiere ataşate
photo.JPG
photo.JPG (512.27 KiB) Vizualizat de 6892 ori

Avatar utilizator
PaulT
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 10:07 pm

Mesaj de PaulT » Joi Sep 15, 2011 8:57 pm

QUOTE (Alex44 @ Sep 15 2011, 09:04 AM) Exact, masina iese din garantie, ultima sansa sa depistezi vreun defect si sa-l rezolvi pe garantie

Eventual sa te duci cu defectul gata identificat si cu argumente solide. Sau se poate depista un defect care nu e acoperit de garantie, chiar daca nu e chiar defect...

Avatar utilizator
spatciuk
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Joi Sep 18, 2008 7:29 pm

Mesaj de spatciuk » Joi Sep 15, 2011 9:57 pm

eh, m-am mai linistit. am fost la Norauto din nou sa "double check" sa nu ma trezesc cu cine stie ce factura. si guess what: i-am pus sa faca calculelele si le-a dat cam cu virgula: in jur de 700 RON, pret pe care il obtinusem pana la urma si la mCar. ca pe flyerul acela sunt doar verificari, gen: iti verificam filtrul de habitaclu, adica il scoatem, ne uitam la el, daca e curat il bagam la loc. daca e murdar si punem altul, atunci manopera este 26 RON. cu toate ca nu fac nimic decat sa bage filtrul la loc. la fel la orice iti verifica pe masina, daca doar constata este moka, daca si schimba e 26 RON bucata: filtru aer, filtru polen, filtru habitaclu, filtru ulei, etc etc

asa ca m-am linistit. ori ma duc la m car si fac revizia, ca da bine pe caietul de service un bon si o stampiula de la ei cand e sa vinzi masina, ori imi schimb eu filtrele cum a zis colegul Nahkri si ma duc pentru chestii mai murdare cum este uleiul la un service multi-marca mai de doamne ajuta.

Avatar utilizator
dulciius
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Dec 18, 2008 2:12 pm

Mesaj de dulciius » Mar Oct 11, 2011 3:59 pm

eu am facut la Augsburg! 440 Ron toate filtrele, uleiul (Mobil 1) si manopera! Super OK!

Avatar utilizator
Nahkri
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Lun Iul 14, 2008 10:21 pm

Mesaj de Nahkri » Mar Oct 11, 2011 6:17 pm

O intrebare,cei de la Augsburg au computer cu care sa reseteze intervalu de revizii ?,ca eu ma gindeam so fac la Bosch Car Service si mi-e ca poate n-au cum sa reseteze si tre sa ma duc la reprezentata pt resetare.

Avatar utilizator
66RRR
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 19, 2010 1:01 pm

Mesaj de 66RRR » Mar Oct 11, 2011 10:00 pm

Resetarea o faci si singur, e pe undeva pe aici un topic legat de procedura. Bafta!

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori