Lancer 1.5 Mpi

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
valieo
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 15, 2011 8:29 pm

Mesaj de valieo » Lun Aug 15, 2011 9:23 pm

Salut! As vrea sa-mi cumpar un lancer 1.5mpi, 109cp, 1449cm, din 2010, 8.400km cu 8.400E. Merita sa o iau cu banii astia?
Dar, chiar daca merita, as vrea sa stiu cam ce salariu ar trebui sa ai (sa-mi ajunga si de mancare si de service) pt a putea sa o intretii, la cati km incepi sa-i faci reviziile, si daca apar probleme grave. As mai vrea sa mentionez ca masina a avut un mic accident, dar a fost reparata si vopsita. Tot ce mai trebuie schimbat la ea sunt airbagurile frontale. As vrea sa stiu cat costa airbagurile. Astept cat mai multe pareri si va multumesc anticipat!

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mar Aug 16, 2011 8:17 am

Daca masina nu era lovita clar merita dar chiar si asa pretul este bun asta in conditiile in care masina dupa reparatie a iesit calumea. Cat despre airbaguri cel mai bine suni sau te duci si intrebi la o reprezentanta.
Daca lonjeroanele nu au fost indoite si la piesele revopsite nu se vede diferente de culoare si sunt aliniate bine cu restul caroseriei atunci iao insa verifico foarte atent.

Avatar utilizator
mikael
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 04, 2010 12:48 pm

Mesaj de mikael » Mar Aug 16, 2011 8:50 am

Sal
Este lancer-ul gri de pe autovit. L-ai intrebat pe proprietar de ce o da, ca daca a iesit asa bine de ce nu o pastreaza el, ma gandesc ca mai sunt si alte lucruri ascunse pe care cum zicea si colegul de mai sus cauta ( uitate) cu foarte mare atentie. Succes in achizitionarea ei. Revizia este la 20.000 km, nu costa foarte mult daca nu mai este in garantie ( in jur de 300 ron). In rest nu prea bagi bani in ele, sunt masini fiabile.Azi vad ca e mai ieftina o da cu 7900?

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mar Aug 16, 2011 9:10 am

Pe langa airbaguri mai trebuie schimbati si senzorii de impact, calculatorul de airbag si toate centurile cu pretensionare. Mai trebuie sa vezi ca ii poti face geometria cum trebuie la roti, ca masina sa mearga bine. Si sa vezi ce si cum a fost reparat, cum a fost sudat, daca mai e sigura in caz ca se mai intampla un alt accident. Eu nu as lua-o.

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Mar Aug 16, 2011 9:19 am

QUOTE (valieo @ Aug 15 2011, 09:23 PM) Dar, chiar daca merita, as vrea sa stiu cam ce salariu ar trebui sa ai (sa-mi ajunga si de mancare si de service) pt a putea sa o intretii

cu sau fara masina, omul se chinuie daca castiga sub 2000 ron/ luna/ persoana

Avatar utilizator
valieo
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 15, 2011 8:29 pm

Mesaj de valieo » Mie Aug 17, 2011 2:43 pm

am gasit poze cu masina cand era accidentata. sper sa nu-mi iau ban daca postez site-ul, dar risc. http://www.autobizz.ro/masini-second-ha ... 110530026/
ce ziceti? chiar daca este reparata, se merita sa o cumpar dupa ce a fost accidentata astfel?

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Mie Aug 17, 2011 3:32 pm

Eu n-as lua-o.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mie Aug 17, 2011 4:29 pm

Eu zic ca nu are rost sa te complici. Din cate vad capota a si ruginit asta inseamna ca a stat mult timp cu ea lovita si una dintre cauze ar putea fi lipsa banilor pt reparatie mai ales nu iau fost schimbate airbagurile. Asta inseamna ca foarte probabil masina a fost reparata cu piese si mana de lucru ieftina ceea ce ar putea insemna o reparatie de proasta calitate. Sfatul meu este sa nu o cumperi.

Avatar utilizator
sabin.b
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 11, 2011 3:45 pm

Mesaj de sabin.b » Mie Aug 17, 2011 8:38 pm

si eu te sfatuiesc sa nu o cumperi. Daca ai fi reparat-o tu, atunci stiai ce "bube" ascunde, insa asa....lasa sa o pastreze el

Avatar utilizator
Andrei_Iasi
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 23, 2007 12:16 pm

Mesaj de Andrei_Iasi » Joi Aug 18, 2011 4:34 pm

salut,
daca nu are airbag-urile schimbate inseamna ca nu a avut casco sau cascio i-a dat dauna totala ceea ce inseamna ca o reparatie ca la carte este foarte costisitoare.
recomandarea si a mea este sa nu o cumperi .
un airbag estimativ este aprox 1000 eur din ce stiu . dar nu 100% sigur.
mai bine ia una cu mai multi km dar nelovita.
vezi ca au si la mitsubishi pe site , la oferte rulate.
eu asa am luat-o si e ok.
masina este fiabila atata timp cat o intretii. daca nu o intretii cum trebuie incepe sa te coste mult orice reparatie. vezi pe jurnal de bord la colt (post pus de mine) . pentru a repara masina devizul fara partea mecanica era 13500 euro . s-au oprit la mecanica pentru ca oricum depasea valoarea masinii noi.
spor.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori