Sfat Necesar

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
valentin1985d
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 16, 2011 11:58 am

Mesaj de valentin1985d » Lun Mai 16, 2011 12:16 pm

vreau sa devin unul din multii posesori se lancer de pe la noi.
am o skoda o2 si vreau sa o dau pe un lancer 2008.
as dori sa stiu si eu mai multe despre aceasta masina ( LANCER )

1. MOTORUL ACTUAL ESTE UN 2.0TDI - LA ACEST LANCER ESTE TOT UN 2.0 DIESEL ( DACA NU MA INSEL TOT CE VW )

2. CE PROBLEME AS PUTEA SA AM CU ACEASTA MASINA IN SPECIAL MOTORUL SI TRANSMISIA.

3. CEVA CAZURI MAI DESE ? ( EX. CUM E LA PASSAT - INJECTOARELE )

4. LA CE AR TREBUIE SA MA ASTEPT CA SERVICE ? ( NU VB DE PRETURI REPREZENTANTA ) CAM CAT COSTA IN GENEREAL PE LA MAGAZINELE DE PIESE O REVIZIE ?

5. AM CITIT UNDEVA TREABA CU PLACUTELE DE FRANA SI CU DISCURILE, CA SE UZEAZA FOARTE REPEDE. ESTE ADEVARAT ?

6. MA SFATUITI SA IAU UN LANCER DI-D 2.0 ( TDI )... MA REFER DACA ACEST MOTOR ESTE COMPATIBIL CU MASINA, IN IDEEA CA NU AM BANI DE UNA NOUA SA IAU 1.8D.

VA MULTUMESC MULT DE TOT SI ASTEPT RASPUNSURILE VOASTRE

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Lun Mai 16, 2011 3:44 pm

Motorul e super, trage demential pe lancer, am facut test drive cu o astfel de masina, insa probleme sunt din ce am auzit eu cam acleasi ca si la wv, skoda, seat adica turbina, ambreiajul, consumul de ulei etc.

Avatar utilizator
sobolanu'
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 07, 2007 4:51 pm

Mesaj de sobolanu' » Lun Mai 16, 2011 4:55 pm

Consum ulei = 1 l /10000 km.
Probleme turbina ... numai daca iti face placere sa o forjezi "la rece" sau sa mergi subturat.
Ambreiajul ? Daca nu vrei sa o resoftezi sperand ca ambreiajul stock va rezista ... n-ai nici o treaba !
Cel mai bine sa faci un drive si ai sa stii imediat daca e ce-ti doresti sau nu.

Avatar utilizator
lucil
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Noi 28, 2009 8:03 pm

Mesaj de lucil » Lun Mai 16, 2011 5:43 pm

sal.probleme cu injectoarele n-am prea auzit la lancer,cu turbina doar una parca schimbata la alexutu(de pomana).poa doar putina atentie la antifonare!in rest e k!

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Mar Mai 17, 2011 12:38 pm

Motorul de pe Lancer nu are probleme cu injectoarele pentru ca nu sunt injectoare Siemens ca pe vechile PD-uri de la VW. Oricum nu a avut nimeni de pe forum probleme cu injectoarele, iar problema cu turbina, nu a fost de la turbina ci de la un senzor. Eu am schimbat ambreiajul , defect de fabricatie mi s-a spus, si cred, pentru ca am mers lejer cu masina, acum nu .

Avatar utilizator
laudia1975
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 05, 2008 8:50 am
Contact:

Mesaj de laudia1975 » Mie Mai 18, 2011 5:51 pm

Eu am o astfel de masina de 3 ani.
La fiecare 10000 de km completez cu un litru de ulei .
Daca scade uleiul sub nivelul minim calculatorul de bord te trimite la service. Dupa ce completezi , revine la numaratoarea inversa pana la urmatoarea revizie!
Numai Mobil 1 ESP formula s-a folosit (reprezentanta)
Am acusi 45 000 km si placutele sunt stock posibil sa mai tina inca 10-12 000.
In rest nici o problema majora !
Bafta!

Avatar utilizator
santto
EVO I
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Ian 26, 2008 8:33 am

Mesaj de santto » Joi Mai 19, 2011 9:36 pm

1. da este de provenienta vag numai ca este modificat de mitsu ....
2. pe forum au fost cazuri 1 sau 2 , sunt colegi care au masinile tunate si tot nu au probleme
3 . ai primit raspuns
4. ca sa iti faci o idee intra pe http://www.unixauto.ro/Pieseauto.aspx/Pitesti cam pe aici sunt preturile dupa garantie. in garantie eu am platit mereu intre 800 si 1000 ron parca - dar am stat mereu linga masina.
5. din punctul meu de vedere ...NU ....pt ca . placutele originale m-au tinut 39000 40000 km ( sunt colegi care le-au schimbat la 20.000 km - eu nu conduc agrsiv - sportiv tot timpul ) . discurile sunt ok pana acum si mai tin dupa cate am vazut eu . trebuie sa ai grija insa si ce placute montezi dupa .. pe aici s-a cumparat la greu green de la ebc placute sport care protejeaza discul . si asa este . sunt colegi care au pus 2-3 seturi de placute pe discuri si nu au avut probleme.
6. nu prea inteleg ce vrei sa spui daca este compatibil cu masina insa... este ok ca motor si eu zic sa cumperi o masina cu motor 2 did insa numai SH pt ca nu se mai fabrica .

ulei numai mobil 1 esp formula 1l / 10000km daca canduci tare , altfel 0.5-0.6

eu am 2 did 140 cai din 2008 inform .trage tare . este ok masina sper sa fie si in continuare ok pacat ca este zgomotoasa ...... din fabrica vine se pare cu soft adaptiv stilului de condus ...de unde si consumul pe care il are ....

Avatar utilizator
cry4me
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 17, 2011 1:27 pm

Mesaj de cry4me » Mie Mai 25, 2011 8:42 pm

1. Motorul este intradevar parte a grupului VW (vag) si pot sa iti spun ca trage f bine (eu am un lancer 2.0 did 140hp)
2. Ce probleme ? (din punct de vedere al motorului nu cred ca o sa ai, si transmisie nici atat, cel putin nu am auzit pe nimeni sa se planga de aceste aspecte).
3. Cazuri mai dese? deocamdata nu am nimic de obiectat despre masina, este doar putin cam zgomotoasa, in rest se comporta destul de bine in orice situatie)
4. Nu am incercat deocamdata reprezentanta, dar o revizie e undeva la 800-1000 lei.
5. Am 37.000 km si sincer sa fiu franele se comporta ireprosabil. Daca nu as fi avut discuri pe toate 4 rotile, era sa fiu omorat intr-un accident (in drum spre sighisoara) unde am pus frana de la 130 la 40 (nu pot zice pe ce distanta, dar era cat pe ce)
6. Da, te sfatuiesc la un lancer pentru ca e o masina utila, fiabila, si destul de incapatoare. Sa nu spun ca e acel "altceva" pe care multa lume il cauta.
Multa bafta la cumparare si sa ne anunti si pe noi despre achizitia facuta.

Avatar utilizator
alecs_1000rr
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iun 26, 2011 6:36 pm

Mesaj de alecs_1000rr » Lun Iun 27, 2011 9:24 pm

sincer sa va zic si eu saptamana viitoare daca e ok masina care am gasit-o imi voi lua un lancer 2.0DID. Ma bucur pt tot ce am gasit pe forum in legatura cu aceasta masina si am observat ca multe lucruri rele nu aud despre ea. eu am gasit un 2009 la 27.000km si sper sa fie in mintile ei ca sa o pot lua. o singura intrebare mai am si asta se adreseaza fix celor care conduc un 2.0 DID. as vrea sa aud si niste comentarii despre consum... ca am vazut ca pe mai toate topicurile se incepe cu consumul si se ajunge la suruburi nimic concred si nu mai zic ca posturile sunt destul de vechi(2008-2009). De asta as vrea sa aud si niste pareri despre consum in 2011 sa imi fac o parere. eu am avut un passat 1.9 TDI-PD 131CP care l-am resofftat si i-am mai adaugat un 30CP asa zic ei si mare schimbare la consum nu am avut... Astept cu nerabdare comentariile voastre in privinta consumului. Va multumesc anticipat

Avatar utilizator
cry4me
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 17, 2011 1:27 pm

Mesaj de cry4me » Dum Iul 03, 2011 10:49 pm

Consumul este destul de bun avand in vedere ca eu acum in oras cu tot cu clima scoteam un 7-7.5 . E si normal consumul e in functie de condus, si anume in drum spre sighisoara (adica in afara) am scos consum de 10... da de 10, pentru ca am statie si eram in intarziere la intalnire, si i-am dat putin power, depasiri chestii. Insa cand m-am intors spre sibiu, fiind cascada de radare si eu nefiind grabit, o viteza medie de 80-90, am scos consum sub 6. Insa in principiu si in oras, cand sunt mai grabit (am talpa mare, crede-ma) consum si 8-9, cand merg lejer (lejer adica mai prinzi o coada, dar respecti legile de circulatie -> 50km/h DOHH) scot consum de 6.5-7.5 (si acum vara am folosit destul de des si clima, nu mereu ca ma doare capu`)
Sper sa te ajute acest mesaj in legatura cu consumul, PLUS, e un intreg topic despre Consum (se include aici si 2.0 benzina si 2.0 DI-D) exact aici ----->>> http://mitsu.ro/forum/index.php?showtopic=714 Sau click AICI!
Multa bafta in achzitionarea unui Mitsu si din punctul meu de vedere (si al mai multora), isi merita toti banutii.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori