Probleme Senzor De Rezervor Motorina (sonda)

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
cry4me
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 17, 2011 1:27 pm

Mesaj de cry4me » Joi Mar 24, 2011 12:32 am

Ce pot zice sunt mai mult decat multumit de lancerul meu... am vreo 2mii facut cu el de cand l-am luat in ianuarie, acum sa nu fiu offtopic, prezentarea problemei:

Cu rezervorul de jumate am plecat pana la tara, undeva la 25 de km de oras. Am dat o fuga in vreo ora m-am si intors, cand m-am uitat la ac era tot de jumate... mi s-a parut suspect da am lasat-o asa...
A doua zi, cand plec imi apare mesajul sa "alimentez". In prezent a ramas la fel, imi arata ca si cum ar fi rezervorul gol de tot, si imi tot apare sa merg sa bag motorina... Nu stiu ce sa ii fac, nu am chef sa merg pe la toate service-urile de rahat.. Am inteles ca la multe masini se poate verifica acest senzor, sonda plm, exact din portbagaj, unde se scoate nu stiu ce si se poate inlocuii, acum problema care este, la noi exista acest lucru ? l-as schimba eu sau as incerca sa il resetez (pot reseta un senzor, lucrez in sectorul Automotive, Continental, lucrez mereu cu senzori).
Astept un raspuns... Multam si ... cu toate ca nu m-am inscris la intalnire, am o intrebare, ma mai pot inscrie ? Daca nu oricum vreau sa trag o fuga, numai bine si ... multa bafta in acest nebun... TRAFIC ! Cei din Sibiu, am vazut ceva mitse p`aici, dati si voi un blitz daca sunteti de p`aici... Respectele mele!!!

Avatar utilizator
marius_EVO
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 27, 2009 4:50 pm

Mesaj de marius_EVO » Joi Mar 24, 2011 4:37 pm

aceeasi problema o mai are si userul predaflorincristian...cu un lancer bej tot diesel.....ai incercat sa intrebi la service la Mitsubishi?

Avatar utilizator
cry4me
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 17, 2011 1:27 pm

Mesaj de cry4me » Vin Mar 25, 2011 12:28 am

nu am intrebat inca, ca am fost tot plecat la serviciu, sunt de dupa-masa saptamana asta... si am zis ca daca tot sun si imi dau vreun sfat practic, sa fiu langa masina, sa pot umbla pe la ea... vreau sa sun sambata, stiti cumva programul? au deschis la service si sambata?

Avatar utilizator
cry4me
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 17, 2011 1:27 pm

Mesaj de cry4me » Mar Mar 29, 2011 12:28 am

Salutare... Am rezolvat problema, am reusit sa scot sonda (ditamai sonda) din rezervor. Capacul se afla situat in partea stanga a banchetei. Pentru a putea avea acces la sonda trebuie scoasa bancheta, trebuie desfacute 2 legaturi (2 "papuci) si desfacute suruburile. Se inlatura capacul, dupa care se ridica usor sonda! Grija mare, aceasta este plina cu "motorina/benzina" si va trebuii sa asteptati un pic sa se scurga din ea. Cel mai probabil, pt a nu murdarii pe jos, sa puneti niste carpe in jur. Dupa ce scoateti sonda afara, verificati in primul rand cele doua legaturi electrice (acestea sunt lipite cu cositor in partea inferioara). La mine una dintre legaturi era dezlipita, a trebuit doar sa o lipesc la loc. Am masurat cu aparatul de masura, daca functioneaza acum sonda, miscam in stanga si in dreapta de nivelator (pluta de la care detecteaza senzorii in functie de unde se afla aceasta, nivelul combustibilului din rezervor) si a fost ok. Am pus totul inapoi dupa care a functionat. Daca mai sunt altii cu aceasta problema, sper sa va foloseasca ce v-am zis. Sa nu se strice altceva pe la sonda, ca am inteles ca e destul de scump tot sistemul. Bafta
Se poate inchide thread-ul.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 28 vizitatori