Campania De Rechemare R301791x

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
laudia1975
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 05, 2008 8:50 am
Contact:

Mesaj de laudia1975 » Mie Mar 16, 2011 4:07 pm

La un numar limitat de modele New Lancer echipate cu motor de 2.0 DID cablajul de legatura cu calculatorul de motor a fost montat necorespunzator. Ca urmare a acestui fapt cablajul poate intra in contact cu dispozitivul antifurt Thatcham. Izolatia firelor se poate uza si se produce un scurt circuit.
A corectat cineva acest defect ?

Avatar utilizator
alexutzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 18, 2008 12:25 am

Mesaj de alexutzu » Mie Mar 16, 2011 6:04 pm

Moro spunea ceva de aceasta problema. Nu mai stiu exact !

Avatar utilizator
Стрелок
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 04, 2009 2:45 pm

Mesaj de Стрелок » Mie Mar 16, 2011 8:22 pm

Ceva de genul asta a fost la masina mea. Outlander 2008 2.0 Did. Din ce am inteles este vorba de un manson suplimentar peste cablaj intr-o zona de langa o piesa metalica. Nu am intrat in detalii. Foarte bine ca le fac!

Avatar utilizator
laudia1975
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 05, 2008 8:50 am
Contact:

Mesaj de laudia1975 » Joi Mar 17, 2011 4:51 pm

Am fost astazi in service! Din pacate nu am avut acces sa vad ce schimba. Insa au umblat undeva in spatele barii frontale zona far stanga. In deviz apare schimbat senzor impact frontal si placuta protectie cablaj.
Stiu ca in acea zona sunt 2 senzori unul chiar deasupra coolerului mic si unul pe traseul de la coller.
Fişiere ataşate
senzor_frontal_stanga.jpg
senzor_frontal_stanga.jpg (114.98 KiB) Vizualizat de 6717 ori
senzor_frontal_fata.jpg
senzor_frontal_fata.jpg (129.59 KiB) Vizualizat de 6730 ori

Avatar utilizator
adysss
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 22, 2007 3:04 pm

Mesaj de adysss » Joi Mar 17, 2011 5:29 pm

Daca masina a iesit din garantie, care este procedura pentru a beneficia de schimbul acestor senzori de impact si de asemenea a placutiei de protectie cablaj ? Mi se parea normal sa fiu anuntat sa ma prezint cu masina la service in momentul in care a fost anuntat de catre Mitsubishi, acest recall.

Avatar utilizator
shocs
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 6:57 pm

Mesaj de shocs » Joi Mar 17, 2011 5:34 pm

Am fost si eu ieri la service metalurgiei pentru a schimba un bec de pozitie spate care s-a ars. Si uite asa am auzit ca ar fi trebuit sa fiu chemat in service pentru a se schimba senzorii de impact si ceva protectie pentru cablajul motor.
Din pacate nu m-a sunat nimeni (banuiesc ca era datoria celor de la Mit Motors, de unde am luat masina) ... am aflat prin pura coincidenta. Totul a durat in jur de o ora jumatate.

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Joi Mar 17, 2011 5:39 pm

Am fost azi cu masina in service pentru alte probleme si mi s-a spus ca mi s-au schimbat si mie cele doua chestii precizate mai sus.

Avatar utilizator
diablo_666
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 08, 2008 1:14 pm

Mesaj de diablo_666 » Joi Mar 17, 2011 6:16 pm

Din nu stiu exact care motiv, dealer-ii Mitsubishi nu anunta pe nimeni pe o cale oficiala de aceste probleme. Se rezolva doar daca ai intamplator drum prin service. Explicatia pare-se ca ar fi una de genul: nu sunt probleme grave, le remediem cand treceti pe la noi... dar nu se gandesc si ei ca poate unii nu vor sa treaca deloc pe la reprezentante. Mie unul mi se pare incorect modul asta de lucru; ar fi fost normal sa fim anuntati printr-un mail/telefon, si eventual sa se precizeze ca nu e graba cu schimbatul, dar macar sa stim de probleme.

Avatar utilizator
predaflorincristian
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 9:56 pm

Mesaj de predaflorincristian » Vin Mar 18, 2011 1:08 pm

da...l-am corectat eu!

Avatar utilizator
sobolanu'
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 07, 2007 4:51 pm

Mesaj de sobolanu' » Sâm Mar 19, 2011 12:04 am

Azi am primit o scrisoare de la importator privind rechemarea in discutie. Asta da surpriza !

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori