Computer De Bord =>> Refuel !

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
cristian24
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Feb 21, 2011 11:50 am

Mesaj de cristian24 » Mar Mar 15, 2011 10:29 am

Salutare...Am un mitrsubisi Lancer din 2008 2.0diesel...la inceputul lunii martie am facut plinul dar dupa ceva drumuri parcurse am constat urmatoarea problema: in drum spre cluj pe autostrada viteza normala de mers 130km/h ma uitat cati km mai am de parcurs pana la pompa si arata inca 250km..la iesire de pe autostrada dupa 10km parcursi s-a aprins direct in bord problema cu Refuel si nu mai arata numar de km pan la pompa nimik....dar totul s-a produs brusc in maxim 10-20km? a mai intalnit careva problema? sun ceva probleme cu contactele la rezervor? ceva fire nu lucreaza cum trebuie?
Ieri am fost la un prieten la un service si am ridicat-o pe stand sa vedem daca sunt ceva scurgeri sau fisuri....dar nu este nimik...problema se pare ca incepe sa persiste daca alimentez sub 20Litri (( (apar in bord ca poti merge 300km si apoi sub 250km pan la pompa se aprinde brusc din nou Refuel)....si cei de la la service nu au gasit nici sulitie !!!
Rog daca se poate niste raspunsuri si ceva detalii daca ati intalnit.
Multumesc!!!

Avatar utilizator
bkpmvh
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Dec 23, 2010 8:18 pm

Mesaj de bkpmvh » Mar Mar 15, 2011 2:22 pm

imposibil sa nu gaseasca nici o solutie....parerea mea ca pot fi mai multe variante:un releu nasol;o sonda;ceva cabluri care fac un contact pe undeva si apare eroarea sau chiar ceva probleme la calculatorul de bord...da o fuga la reprezentanta daca nu ai fost si te referi la un service auto obisnuit...acolo trebuie neaparat sa ti gaseasca problema

Avatar utilizator
cristian24
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Feb 21, 2011 11:50 am

Mesaj de cristian24 » Mar Mar 15, 2011 2:31 pm

Pai asta ar fi singura solutie dar daca merg sa fac o constatare la reprezentanta cam pisca o factura buna .... si incercam sa gasec o solutie aici pe forum daca se mai intampla la careva asa ceva sau ceva genul asemnator
multumesc de sfat oricum

Avatar utilizator
bacodrut
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 18, 2010 2:04 pm

Mesaj de bacodrut » Mar Mar 15, 2011 5:29 pm

Din ce expui, e neclar daca ai mai avut carburant sau nu. Daca nu mai aveai motorina, e clar sonda se agata si cand se zdruncina cade si arata ca nu mai ai carburant. Am patit si eu, masina noua la sub 3000 km, am venit din Germania si am amanat sa bag motorina pana acasa, ma gandesc ca mai era foarte putina pe fund, cand pe bord mi-a aratat liniute in loc de km de parcurs! Deci probabil ca plutitorul se agata cumva, ceva rugina la nivelul respectiv (mai ales daca nu faci plinul prea des!). Eu cred ca daca vei face plinul, ceva vreme si nu astepti sa se goleasca sub 250km "range' in timp isi va da drumul!

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 25 vizitatori