Probleme Roata Stanga Fata

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
razvansir
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 22, 2011 8:28 am

Mesaj de razvansir » Sâm Feb 26, 2011 1:51 pm

Buna ziua,
Imi cer scuze daca incalc vreo regula prin postarea acestui mesaj.am cautat pe acest forum dar nu am gasit nimic care sa-mi fie de folos.
Am urmatoarea problema: in mers sau pe loc, cand masina se balanseaza - din cauza denivelarilor drumului sau a gropilor, inclusiv daca balansez masina lasandu-mi greutatea pe partea din fata stanga a masinii se aude un zgomot ciudat , un scartait as putea spune. Un zgomot care se aude pe toata durata deplasarii telescopului.
Am pus masina pe elevator, nu bate nimic, nu am nici o bucsa slabita. Totul pare bun, sau cel putin asa zic mecanicii. Tinuta la drum nu e afectata.
Am insistat si am mers la alt service unde am facut un test hoffman daca retin bine numele. Test care mi-a dat niste rezultate dupa cum urmeaza: 90% stanga fata, 88% dreapta fata, 84% si 81% pe spate. Mecanicii mi au zis ca sub 85% amortizoarele trebuie schimbate. Nu stiu cat de corecte sunt aprecierile lor. Deci testul releva faptul ca amortizorul stanga fata e cel care lucra cel mai bine. Deci il exclud din lista potentialelor probleme care provoaca scartaitul. Tot de acolo mi-au zis ca e vorba de palieri care sunt uzati si din cauza lor vine zgomotul.
S-a mai intalnit cineva cu problema asta? Acopera garantia o astfel de problema?
Precizez ca am masina de o luna si cand am cumparat-o nu-mi aduc aminte sa fi auzit ceva. Nu am dat in nici o groapa notabila.
Daca aveti bunavointa sa ma ajutati cu niste informatii as fi recunoscator.
Va doresc o zi buna.

Avatar utilizator
pascal_mihai_marian
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 20, 2008 6:40 pm

Mesaj de pascal_mihai_marian » Lun Feb 28, 2011 12:04 pm

incearca sa balansezi masina in timp ce sta pe loc ,impingand de partea de sus (de cele mai multe ori e nevoie de 2 persoane, fiecare pe cate o parte) si daca se aude asa scartaitul e bucsa de la bara stabilizatoare (parca asa ii zicea) . Eu am avut aceeiasi problema ,nimeni nu gasea nimica defect ,pana am ajuns la un mecanic mai batranel (cu aceasta metoda de aflare a zgomotului m-am dus la Casa Auto Brasov si asa au constatat si ei ca eu nu eram nebun si acele zgomote chiar existau) Multa bafta.

P.S. :spar ca explicatile mele au fost cat de cat pe intelesul tau (nu prea le am cu mecanica)

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Lun Feb 28, 2011 12:54 pm

Razvan, bine ai venit printre noi!

1. Zi-mi si mie, la ce palieri se refereau distinsii mecanici?
2. Ar putea sa fie de la bucsile de bara stabilizatoare, dar, daca nu se aude si bataie la denivelari, nu e de acolo.
3. Eu m-am plins de aceeasi problema si, intr-un final, mi-au fost schimbate flansele de la amortizoare. Diferenta e ca eu am Classic.

Avatar utilizator
razvansir
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 22, 2011 8:28 am

Mesaj de razvansir » Lun Feb 28, 2011 10:28 pm

Va multumesc mult pentru raspunsuri.
Mihai, explicatiile tale au fost excelente - nici eu nu prea am cunostinte de mecanica
Marty, palierii de care imi ziceau mecanicii, am aflat ulterior de pe vesnicul GOOGLE ca sunt flansele de deasupra telescopului - fac legatura intre telescop si caroserie. Voi face o vizita la Mitsubishi Timisoara si sper sa-mi rezolve problema.
aveti idee ce piese sunt asigurate de garantie? Auzisem ca unele piese de la suspensie nu au garantie...dar nu stiu care... Oricum, ii voi suna si le voi expune problema. Vroiam sa aflu parerea si a altor detinatori de Lancer inainte sa merg la service, pt ca cel mai apropiat e la 300 km de mine

Va sunt recunoscator pentru promtitudine si ajutor. Va doresc o zi buna si o sa postez rezultatul vizitei la service.

Multumesc mult!

Avatar utilizator
mistyque
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 9:29 pm

Mesaj de mistyque » Sâm Mar 19, 2011 5:18 am

La coltul meu, aceiaşi problema s-a rezolvat alaltăieri prin schimbarea amortizorului.

Avatar utilizator
magila
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 14, 2009 11:55 am

Mesaj de magila » Joi Mar 31, 2011 6:37 pm

Aceeasi problema si la mine. Schimbat brate suspensie (l-am schimbat si pe cel de pe dreapta pt. ca mai devreme sau mai tarziu ceda si el) la un service in Lugoj. Problema rezolvata. Costuri: 340 RON.

Avatar utilizator
Bogdan3006
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 30, 2008 7:06 am

Mesaj de Bogdan3006 » Dum Apr 03, 2011 7:37 am

Aceeasi problema am avut si eu. Am schimbat bucsile de pe bara stabilizatoare si nu se mai aude nimic. Facea ca naiba la orice denivelare...

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Lun Apr 04, 2011 11:58 am

QUOTE (razvansir @ Feb 28 2011, 10:28 PM) ..
Va sunt recunoscator pentru promtitudine si ajutor. Va doresc o zi buna si o sa postez rezultatul vizitei la service.
..

Pana la urma ai fost la service? ai rezolvat problema?

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 22 vizitatori