Probleme New Lancer. Discutii. Dezbateri.

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Scottishman
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Dec 07, 2014 4:51 pm

Mesaj de Scottishman » Sâm Aug 22, 2015 5:49 pm

Da, pai trancanitul ala ma dispera, initial nu au vrut sa recunoasca ca se aude ceva ( e pentru urechi mai fine) insa au recunoscut in final ca e datorita amortizoarelor. Inseamna ca firma care le produce e de tot cacatul, mai ales ca am mai gasit cazuri chiar aici, pe forum. Dupa garantie, adio amortizoare OEM, gasim noi altceva sanatos, zic..
Inca ceva, stii cumva daca dreptul de a invoca garantia la aceste piese este in picioare doar daca nu depasesti 20.000km cu masina? Mi se pare cam aiurea daca ar fi adevarat.

Inca ceva important...dupa ce ti le-au schimbat pe garantie si ai obtinut acele valori mici, mai trancaneau?

Avatar utilizator
danyel_Ferrari
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 05, 2011 5:13 pm

Mesaj de danyel_Ferrari » Dum Aug 23, 2015 10:19 am

Eu pana nu am facut reclamatie la Bucuresti nici nu m-au bagat in seama,dealerul nici nu trimisese documentele mai departe (2 saptamani am asteptat degeaba....)
Firma care le produce e KYB (kayaba), asa scrie pe ele. Din cate am inteles, e o problema generala la lancer trancanitul asta pe spate dupa o perioada de timp sau un nr de km.
Tinand cont de garantia aia de 5 ani sau 150000 km cum scrie in carnetul de garantie, teoretic ar trebui sa fie in garantie in tot acest timp si amortizoarele. Nu am vazut precizat un nr limita de km in care acestea sa-si piarda garantia.
Cred ca e doar la latitudinea dealerului sau a celui de la reprezentanta Mitsubishi care se ocupa de garantii.
Dupa ce le-am inlocuit, zgomotul a disparut.

Avatar utilizator
Scottishman
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Dec 07, 2014 4:51 pm

Mesaj de Scottishman » Dum Aug 23, 2015 1:10 pm

Multumesc mult de informatii.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Lun Aug 31, 2015 11:50 pm

De ceva vreme am observat ca-mi vibreaza usor masina atunci cand franez la viteze mari (peste 100km/h). Cred ca in viitor trebuie sa schimb discurile de frana pe fata care au uzura vizibila (buza destul de pronuntata). Masina are aproape 77.000km si inca are discurile originale. La 50.000km am schimbat placutele de frana fata originale cu unele EBC green stuff care acum sunt uzate cam pe jumate. Ca si discuri noi as vrea sa cumpar ceva mai sport (perforate sau cu striatii, poate EBC).
Ce parere aveti fata de discurile sport?
Credeti ca pot ajunge la 100.000km cu aceste discuri avand in vedere ca sunt doar la al doilea set de placute de frana pe fata care au uzura 40-50%?
Pe voi cat v-au tinut discurile de frana fata?

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mar Sep 01, 2015 8:50 am

Daca iti plac vibratiile poti sa tii discurile actuale, nu are rost sa dai o carca de bani pe EBC.

Daca nu-ti plac vibratiile, nu-ti lua EBC, mai ales striate/gaurite. Franele sport mai sunt si ineficiente cand sunt reci, si scartaie. Daca nu te dai tare cu masina, nu-si au rostul. Mai bine folosesti diferenta de bani sa schimbi lichidul de frana. De asemenea, furtunele de frana ranforsate sunt si ele o idee buna.

Discurile de frana au o grosime minima recomandata. Masoara-le si ai sa stii sigur daca te mai tin, daca merita rectificate, sau daca trebuie inlocuite.

Pe viitor, sa incerci sa folosesti acelasi producator pt placute/discuri, ca sa nu ai surprize cu uzura accentuata.

Pe mine m-au tinut 190.000km discurile fata, cele spate inca mai tin (220.000km) dar masina mea e mai usoara si incerc sa anticipez mereu traficul asa ca folosesc destul de putin frana, nici placutele nu le-am schimbat decat de 3 ori pe fata si 2 pe spate.

Avatar utilizator
Andrei_Iasi
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 23, 2007 12:16 pm

Mesaj de Andrei_Iasi » Vin Sep 04, 2015 5:52 pm

Salutare,

am si eu o intrebare legata de amortizoare , poate stie cineva..
care este diferenta intre cele pentru roti pe 18 si cele pe 16?
cred ca trebuie sa mi le schimb in curand (cel putin pe cele de pe spate) si am o dilema legata de ce tip sa imi montez.
a mea este echiparea cu jante pe 18 , dar de curand le-am schimbat cu unele pe 16 si nu stiu acum care ar fi mai potrivite din punct de vedere al duritatii.

am mai pus intrebarea si aici
http://mitsu.ro/forum/index.php?showtopic=7909
dar nu cred ca a vazut-o nimeni



mersi


Avatar utilizator
Andrei_Iasi
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 23, 2007 12:16 pm

Mesaj de Andrei_Iasi » Vin Sep 04, 2015 6:03 pm

Daca tot am fost pe aici sa ma dau si eu cu parerea pe topicul lui Flipper legat de discuri(evident din experienta personala).
eu am luat masina la 15.000 de km si prima data am schimbat placutele la 20.000 .
in acest interval incpuse si la mine sa vibreze la franarea la viteze mai mari.
atunci am pus EBC Black si dupa un timp vibratiile au disparut (poate or fi fost placutele mai dure si au mai "indreptat" discul..nu stiu , sper sa nu aberez).
am mai schimbat odata placutele pe la 75-80.000 nu mai stiu excat. atunci credeam ca va trebui sa schimb si discurile dar nu a fost nevoie. Mi-au spus ca mai tin si schimbul asta de placute. Cel mai probabil pe la 100.000 le voi schimba totusi.
nu am un stil de condus cu accent exagerat pe frana , dar nici nu sunt in fruntea celor care o folosesc mai putin.

Nu stiu ce sa zic de echiparile (disc+placute) sport.
am tot analizat si eu problema si am ajuns la concluzia ca la momentul la care voi schimba si discurile imi voi pune ceva aftermarket (evident) dar nu neaparat sport.
vreau doar sa fie mai bune decat cele OEM, si sa aiba un raport eficienta/durata de viata corect.

numai bine

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Vin Sep 04, 2015 8:01 pm

Am avut eu pe masina discuri de la EBC (turbogroove) si pot sa spun ca am fost multumit de ele. Le-am folosit in combinatie cu placute de la EBC (blackstuff, greenstuff si redstuff, dar si cu texar). Cel mai mult mi-au placut in combinatia cu placutele greenstuff (raportul calitate pret pentru cele greenstuff mi s-a parut cel mai ok, iar franarea era net superioara fata de placutele stock)...cu cele redstuff erau prea "extreme"...scoteau un zgomot de frecare metal / metal cand se incingeau...si se incingeau cam tare daca ma dadeam la masina si franam brusc, dar si frana tinea cel mai bine cu ele. Acum, din considerente financiare, am pe masina discuri de la japanparts (de peste 40000 km) si sunt ok...nu dau semne de ovalizare si nici nu sunt uzate excesiv (in combinatie cu placute blackstuff de la ebc)....iar ca pret sunt mult mai accesibile.

In ceea ce priveste furtunele de la frana, eu nu le-am schimbat, dar de la primul schimb folosesc lichid de frana Blueracing de la ATE....costa mai mult, dar merita si in plus se schimba la 3 ani si nu la 2 ca celelalte marci.


Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Mar Sep 08, 2015 8:27 pm

am schimbat si eu discurile de frana pe fata pe la 90.000 km. am pus discuri normale - ventilate- si placute ambele marca ATE. foarte multumit de ele. franeaza foarte bine, scot mai mult praf decat greenstuff de la ebc, dar mai putin decat cele originale.

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Mie Sep 09, 2015 9:25 am

Salutare tuturor,

Vin si eu in atentia voastra cu o problemuta la care sper sa gasesc rezolvarea inainte sa apelez la service-uri.

De scurt timp si banuiesc eu in urma unei excursii exagerate dpdv offroad (n-as vrea totusi sa pun un diagnostic) atunci cand accelerez, rezoneaza ceva in zona motorului. Zgomotul il puteti asocia cu... un scut care se loveste de ceva metalic in mod repetat. Zgomotul se aude destul de incet, este aproape acoperit de zgomotul general al motorului insa eu stiu ca ceva nu este bine acolo. Zgomotul apare in jurul turatiei de 2000 si ramane prezent pana la aprox. 2500 ture, mai sus disparand complet.

Ce parere aveti ?
Multumiri anticipate.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 25 vizitatori