Probleme New Lancer. Discutii. Dezbateri.

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Scrie răspuns
Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Lun Sep 09, 2013 5:58 pm

si la mine sunt puncte de rugina sub porbagaj

Avatar utilizator
adrian lancer
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 07, 2008 12:38 pm

Mesaj de adrian lancer » Lun Sep 09, 2013 8:57 pm

Salut!
De vina cred ca este sarea!
Cumva curentii de aer o intorc pe sub caroserie si se aduna fix acolo!
Nu am dat cu smirghel, am spalat bine, am dat cu deruginol , iar am spalat si atat. Rugina nu a mai aparut!

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Lun Sep 09, 2013 10:42 pm

Cu siguranta sarea are un cuvand greu de zis dar am vazut intr-un manual de service ca toata tabla exterioara mai putin plafonul este zincata sau galvanizata si pe langa asta e data si cu grund si vopsea. Deci totusi e cam dubios cum a aparut rugina acolo. Pe toata podeaua masinii se depune sare dar vad ca mai toti avem rugina sub portbagaj.

In octombrie ma duc la revizie si o sa ii intreb si pe cei din reprezentanta ce parere au de rugina asta? O fi avand mitsu 12 ani garantie aticoroziva dar totusi...numai la logan am mai intalnit sa apara rugina dupa 3 ani. Nu cred totusi ca putem compara Mitsubishi cu Dacia...

Zona asta cu rugina o descoperisem din iarna dar acum mi-am adus aminte de ea ca am facut o inspectie vizuala pe sub masina si parca s-a mai si extins.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Lun Sep 09, 2013 11:52 pm

Revin cu o corectie, se pare ca in zona de sub portbagaj nu s-a folosit tabla galvanizata. Puteti vedea in poza unde s-a folosit tabla galvanizata.
In concluzie sa ma astept ca peste cativa ani sa merg ca familia Flinstone???
Fişiere ataşate
corrosion.jpg
corrosion.jpg (131.65 KiB) Vizualizat de 2590 ori

Avatar utilizator
Prime
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 25, 2008 11:59 am

Mesaj de Prime » Joi Sep 26, 2013 1:16 pm

Am avut ocazia sa ma uit si eu sub masina la ultimul schimb de ulei. Nu are nimic din 2008 pana acum, in afara de mizerie

Avatar utilizator
andrei_B
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 24, 2009 12:38 pm

Mesaj de andrei_B » Joi Sep 26, 2013 3:07 pm

si la mine la fel , tot din 2008 , nu are nimic pe dedesubt!

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Mar Oct 15, 2013 1:30 pm

Salutare! A trecut ceva timp de cand n-am mai postat pe forum. Masina mea are urmatoarea problema : La oprirea motorului vibreaza motorul/masina. Initial am crezut ca e de la anti shudder valve, dar nu e, si zgomotul si vibratia provin de la volant/a . A mai intampinat cineva problema asta? Ce imi recomandati? Multumesc.

P.S. Masina are 98 000 de km.

Avatar utilizator
outl
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 03, 2013 5:29 pm

Mesaj de outl » Joi Oct 17, 2013 7:42 pm

Poti sa faci un mic test. Cu motorul la relanti deschizi usa soferului larg iar daca usa vibreaza tare din balamale volanta esta? vina!

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Vin Oct 18, 2013 1:38 pm

Am fost la 3 service-uri ( unul dintre ele Mitsubishi) si toti mi-au spus acelasi lucru. Volanta.

Trebuie sa schimb tot kit-ul. Am cautat online pe majoritatea site-urilor de specialitate si am gasit undeva la 2800 ron ( Volanta + Set Ambreiaj) . Aveti vreo recomandare ceva?

Multumesc.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Vin Oct 18, 2013 4:55 pm

Da, cere un pret si aici si spune-i ca te-a recomandat Alex, poate primesti o oferta mai buna. Pe patron/vanzator il cheama tot Alex.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori