Tentativa Achizitie Lancer My2011

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
carisma_gdi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 08, 2008 8:07 pm

Mesaj de carisma_gdi » Lun Dec 06, 2010 11:23 pm

Urmaresc Lancerul din 2007 si inca sper sa pot achizitiona candva. Eram pe punctul de a cumpara, insa am fost dezamagit de modul cum MCar negociaza preturile la masini.

1. Oferta la buy back a fost aproape la jumatate fata de pretul de piata, am refuzat si am cautat singur un cumparator.

2. Am cerut o oferta si ma asteptam sa primesc cateva sute de euro reducere fata de pretul de lista, insa spre surprindera mea am primit un telefon si mi s-a comunicat ca pretul de lista a crescut cu 500 euro(Asta a fost acum doua saptamani si observ ca preturile afisate sunt inca nemodificate)

Am condus multi km Mitsubishi si sunt fascinat de masina, insa modul in care se negociaza masinile in romania ma face sa cumpar masina din alta tara. Mi-a fost greu sa renunt insa a mari pretul in momentul cand erau convinsi ca au un client hotarat mi s-a parut exagerat.

Sunt curios daca au avut si altii experiente asemanatoare.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mar Dec 07, 2010 11:06 am

Astia de la mitsubishi nu prea fac discounturi pt ca sunt masini bune, care arata bine cel putin lancerul si e normal sa nu faca. Oricum preturile sunt mai mici acu mca e criza de exmeplu lanceru lde 1.5 invite costa vreo 17500euro in 2008 iar in octombrie era 15000euro eu pana la urma am luat 1.6 invite euro 5 si ma costat 13500+3 vouchere. Nici eu nu am obtinut discount cand am cumparat lancerul in octombrie dar am tot insistat pana s-au saturat ei si pana la urma au zis ca imi ofera accesorii moca in valaoare de 200euro dar pana la urma am primit doar scutul de tabla moca care a costat 178euro si am platit eu motajul 90ron.

Oricum pentur mine LAncerul a fost un vis de 2 ani mil doream si chiar daca nu imi facea discount(sau acesorii moca) tot il cumparam.

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Mar Dec 07, 2010 2:01 pm

@carisma_gti: singurul lucru aiurea e tonul folosit, chestie romaneasca, pentru ca nu sunt obligati sa iti dea reducere. fac doar daca au chef/ plan cincinal etc. pe tine nu te seaca faptul ca in romania nu se negociaza ci ca nu s-a negociat cu tine. un ultim lucru, nu cred ca au facut intentionat sa mareasca pretul cu 500, nu stau ei intr-un client iar un client nu ar trebui sa stea in 500 la masina respectiva (vorbesc de majoritatea clientilor). daca nu iti plac astia de la MCar, mergi la alta reprezentanta, vorbeste cu, colegul nostru Coobra.

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Mar Dec 07, 2010 2:31 pm

Nu stiu daca se practica sau nu asa ceva la Mitsubishi, dar ar fi OK daca dealerului i s-ar da posibilitatea sa negocieze pretul sau sa ofere un discount de max "x" in functie de varianta de echipare samd. Gen : daca iei Intense in loc de Invite, mai dai x-500e in loc de x. Just my 2 cents.

P.S. : am o cunostinta cu o reducere frumusica la un VW...

Avatar utilizator
the1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 2:37 am

Mesaj de the1 » Mar Dec 07, 2010 3:08 pm

La VW se da o reducere de maxim 5% in mod normal. Coobra lucreaza tot la MCar, dar nu strica sa vorbesti si cu el, daca vrei, intr-adevar, sa iti iei un Lancer si nu te uiti doar la discount. In fond, trebuie sa te decizi, cumperi masina sau reducerea?

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mar Dec 07, 2010 3:30 pm

Vezi si vecinii ce oferte au. Poate iesi la aceiasi bani luand de afara. Dar macar esti tratat cum trebuie.

Avatar utilizator
marius_EVO
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 27, 2009 4:50 pm

Mesaj de marius_EVO » Mar Dec 07, 2010 4:21 pm

in Republica moldova au super preturi....muuult mai ieftine ca la noi...

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mar Dec 07, 2010 4:24 pm

si daca e non UE nu platesti si vama?

Avatar utilizator
carisma_gdi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 08, 2008 8:07 pm

Mesaj de carisma_gdi » Mar Dec 07, 2010 7:33 pm

QUOTE (balishag @ Dec 7 2010, 02:01 PM) @carisma_gti: singurul lucru aiurea e tonul folosit, chestie romaneasca, pentru ca nu sunt obligati sa iti dea reducere. fac doar daca au chef/ plan cincinal etc. pe tine nu te seaca faptul ca in romania nu se negociaza ci ca nu s-a negociat cu tine. un ultim lucru, nu cred ca au facut intentionat sa mareasca pretul cu 500, nu stau ei intr-un client iar un client nu ar trebui sa stea in 500 la masina respectiva (vorbesc de majoritatea clientilor). daca nu iti plac astia de la MCar, mergi la alta reprezentanta, vorbeste cu, colegul nostru Coobra.

Din pacate bugetul era limitat, 500 de euro nu e de neglijat, mai ales ca am fost luat pe neasteptate si preturile la vauchere s-au dublat peste noapte. M-a deranjat foarte mult ca la randul meu am pus pe altcineva pe drumuri, clientul care era interesat de masina mea.

Totusi sunt curios ca preturile de pe net sunt inca "vechi" sau era o oferta speciala pentru clientii hotarati..


Ma gandesc si la varianta sa cumpar un Lancer la mana doua candva la sfarsitul anului viitor.

Avatar utilizator
Alinush
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 23, 2008 2:00 pm

Mesaj de Alinush » Mar Dec 07, 2010 10:02 pm

Eu cand am cumparat Lancerul (in august) nu facea nimeni reduceri la masina. Ce am putut negocia a fost cursul euro(curs BNR), accesorii de 800-900 euro, astea doua de la dealer, si de la importator am primit prima revizie gratuita. Incearca si la alti dealeri.
P.S. Stiam ca de la anul se scumpeste masina cu 500 euro datorita modificarii paritatii yen/dolar/euro...info data de dealer-ul de unde am luat eu masina.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori