Imbunatatiri Lancer My2011

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Sâm Noi 12, 2011 5:54 am

Corect! Intre timp am mai parcurs cative km si am vazut ca asa este. Chiar as fi tentat sa zic ca atunci cand sari la ea turatia de schimbare e chiar 2700rpm.

Avatar utilizator
sabin.b
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 11, 2011 3:45 pm

Mesaj de sabin.b » Lun Noi 14, 2011 6:35 pm

Azi am facut cateva probe legat de acel indicator de schimbarea vitezelor. Astfel, am observat ca indicatia de "shift up" apare in functie de stilul de condus. Daca pana acum am avut impresia ca exista doar 2 praguri: la 1500 rpm pentru stilul bland de condus, respectiv 2500 rpm pentru stilul agresiv, astazi mi-am dat seama ca exista chiar mai multe situatii.
Astfel, indicatia de schimbare e legata si de treapta de viteza in care te aflii. In a 3-a si a 4-a, daca am apasat pedala pana la podea, mi-a indicat sa schimb viteza doar la 4500 rpm. Insa in a 2-a, in timp ce urcam o panta, cu pedala la podea mi-a indicat abia la 6000 rpm !!!
Deci, e destul de inteligenta "chestia".

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Mar Noi 15, 2011 12:32 pm

Am vazut si eu ca exista praguri si asa mi se pare si mie ca variaza de la o treapta la alta si de conditiile de drum. Cu prima ocazie voi face noi incercari si voi posta rezultatele

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori