Scut Protectie Motor

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mar Oct 26, 2010 11:48 am

Am montat si eu scut de otel la lancerul meu. Dar mi lau montat peste cel de palstic.
Cica daca dea scutul de palstic jos, mai erau niste aparatori de palstic pe lateralul motorului cica pt ca sa nu intre apa si miziriile aruncate de rotile fata la motor curele etc si acele plastice ramaneau in aer in partea de jos pt ca se prindeau cu niste cleme de scutul de palstic si daca il scotea nu avea cum sa le prinda de scutul de metal si ca sa nu le dea jos si pe alea au preferat sa lase scutul de palstic asa cum e din fabrica montat si scutul de tabla lau montat peste sctutul de plastic, deci ordinea de la asfalt in sus e urmatoarea: scut tabla, scut plastic, baie de ulei. Oricum mi-au zis ca baia de ulei e destul de sus si daca iau vreun bolovan ceva ca sa bulesc baia de ulei ar trebui sa bulesc mai intai bara fata si radiatoarele, eu sper sa nu fie cazul dar lam montat pt mai multa siguranta. Mie nu prea imi place sa imi asum riscuri pe care stiu ca le pot evita sau diminua.
Cei care si-au mai montat acest scut de otel cum vi lau montat, tot la fel peste cel de palstic sau au scos scutul de palstic? Si daca lau scos, au scos si protectiile laterale de pastic?

Avatar utilizator
Alinush
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 23, 2008 2:00 pm

Mesaj de Alinush » Mar Oct 26, 2010 11:57 am

Al meu e montat tot peste cel de plastic. Initial au vrut sa-l puna doar pe cel de metal, dar nu se prindea bine...sau ceva de genul asta, si au montat scutul de plastic inapoi si peste el cel de metal.

Avatar utilizator
the1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 2:37 am

Mesaj de the1 » Mar Oct 26, 2010 12:30 pm

Dpdv al protectiei e excelent, dar nu ar putea exista unele probleme legate de racire etc.?

Avatar utilizator
Alinush
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 23, 2008 2:00 pm

Mesaj de Alinush » Mar Oct 26, 2010 12:57 pm

Nu vad ce probleme sa fie. Eu am mers o vara cu el asa, si aici si in Grecia, si nu am avut nicio problema. Cand am cumparat masina, si la cateva saptamani dupa, cand mi-au fost montate pragurile, am intrat sub masina(era pe elevator) si nu am vazut gauri obturate, sau cel putin mie nu mi s-a parut nimic in neregula....si ma-m uitat destul de atent pe sub ea.
Am impresia ca scutul de platic original nici nu e scut...sunt doar cateva bucatele de plastic puse strategic.

Avatar utilizator
mitsubishi2008
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iul 22, 2008 4:11 pm

Mesaj de mitsubishi2008 » Mar Oct 26, 2010 3:24 pm

Vreau si eu scut.
Va rog puneti si voi un site, o adresa, pret, ceva... 10x
Pentru Lancer Clasic 1,6.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Mar Oct 26, 2010 7:08 pm

pe site-ul unde facea @zimbet group-buy, avea scut pentru lancer, probabil se gaseste si pentru clasic

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mar Oct 26, 2010 8:30 pm

Eu am luat scutul de la reprezentata, a fost cadou din partea lor pt masina noua.
Mi s-a mai luat o piatra de pe suflet vazand ca si altii au scutul montat peste cel de plastic.
In privinta racirii motorului nu prea vad ce probleme ar putea aparea intrucat racirea se face prin fata prin intermediul radiatorului prin care trece aerul iar scutul nu optureaza trecerea aerului prin radiator.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Mar Oct 26, 2010 9:02 pm

nici eu nu vad o problema cu racirea motorului la montarea scutului de otel peste cel de plastic.

Avatar utilizator
wall
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 01, 2010 1:06 pm

Mesaj de wall » Mie Dec 15, 2010 12:18 am

Mie mi s-a spus de la dealer ca nu se potriveste scutul de la Lancer pe Ralliart. Si ca nici nu se face separat un astfel de scut de catre Mitsubishi. Stie cineva de unde as putea cumpara un scut pentru Ralliart, chiar si facut de alta firma? Multumesc

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Mie Dec 15, 2010 11:15 pm

eu am auzit de un baiat care lucreaza la un service de cartier situat pe str. hortensiei la intersectie cu sos colentina, care facea el din tabla scuturi pentru masini dupa model. nu il cunosc nu stiu cum il cheama dar am auzit ca e destul de priceput.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori