Scut Protectie Motor

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Mie Ian 11, 2012 10:52 am

Salut

Si eu am montat scut pe masina mea. Scutul de otel este montat peste scutul din plastic. Este util cand dai peste o bordura sau la gropi, isi merita banii.
Fişiere ataşate
scut_masina.jpg
scut_masina.jpg (620.91 KiB) Vizualizat de 6322 ori
scut_masina__1_.jpg
scut_masina__1_.jpg (526.18 KiB) Vizualizat de 6328 ori

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Mie Ian 11, 2012 4:34 pm

eu cred ca scutul din tabla se pune in locul celui de plastic nu peste

Avatar utilizator
66RRR
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 19, 2010 1:01 pm

Mesaj de 66RRR » Mie Ian 11, 2012 5:31 pm

Dani, scutul metalic chiar asa se monteaza, peste cel de plastic.
Eu am scut metalic si am traversat albia unui rau (fara debit) care nu imi trecea de praguri, dar care avea pe fund foarte multi bolovani, fara probleme!

Recomand!

Avatar utilizator
wall
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 01, 2010 1:06 pm

Mesaj de wall » Mie Ian 11, 2012 5:56 pm

Se poate monta peste. Problema e la revizie ca trebuie sa ti-l dea jos ca sa faca schimbul de ulei si te taxeaza in plus. Ar trebui in mod normal sa aiba o fanta pe unde sa umble nea' mecanicul la filtru si la buson.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mie Ian 11, 2012 6:16 pm

Si scutul meu metalic e montat tot peste cel de plastic si la revizie intradevar au fost date jos amandoua dar nu cred ca m-au taxat in plus. Ce mare filosofie sa desfaca 4 suruburi.

Scutul metalic face toti banii, eu mergeam noaptea cu 100km/h cu faza scurta si am fost surprins de un caine mort aflat pe sosea si nu am mai avut ce face decat sa il incalec si bineinteles ca s-a frecat de scut. Daca nu aveam scutul metalic probabil ca cel de plastic sar fi smuls cu siguranta. Si nu mai zic iarna ce util e cand mai iei cate un bulgare de gheata sau zapada.

Deobicei evit drumurile neasfaltate si nu ma aventurez pe maidane, nu imi place sa imi distrug masina pe dedesupt chiar daca nu se vede.

Radu-lancer vad ca tu te-ai frecat destul de binisor cu scutul, din cate observ in poze ai si partea metalica dintre scut si evacuare indoita sau doar mi se pare mie?

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Mie Ian 11, 2012 6:42 pm

ufff, maine la munca urc masina pe rampa sa ma uit si eu...e aiurea...daca mi-am pus de tabla de ce sa mai lase plastic...da-le-ncolo de aparatotri sau ce-or fi ele...

Avatar utilizator
sabin.b
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 11, 2011 3:45 pm

Mesaj de sabin.b » Mie Ian 11, 2012 10:02 pm

QUOTE (Flipper @ Jan 11 2012, 06:16 PM) Si scutul meu metalic e montat tot peste cel de plastic si la revizie intradevar au fost date jos amandoua dar nu cred ca m-au taxat in plus. Ce mare filosofie sa desfaca 4 suruburi.

Scutul metalic face toti banii, eu mergeam noaptea cu 100km/h cu faza scurta si am fost surprins de un caine mort aflat pe sosea si nu am mai avut ce face decat sa il incalec si bineinteles ca s-a frecat de scut. Daca nu aveam scutul metalic probabil ca cel de plastic sar fi smuls cu siguranta. Si nu mai zic iarna ce util e cand mai iei cate un bulgare de gheata sau zapada.

Deobicei evit drumurile neasfaltate si nu ma aventurez pe maidane, nu imi place sa imi distrug masina pe dedesupt chiar daca nu se vede.

Radu-lancer vad ca tu te-ai frecat destul de binisor cu scutul, din cate observ in poze ai si partea metalica dintre scut si evacuare indoita sau doar mi se pare mie?
Si eu as vrea sa imi pun scut metalic, deoarece anul trecut am patit-o cu o Octavia: Mergeam cu 100km/h pe centura Alba Iuliei noaptea si am intrat in depasirea unui TIR. In mijlocul depasirii m-am trezit cu un cauciuc in mijlocul benzii. L-am incalecat dar mi-a facut varza scutul de plastic (nu aveam scut metalic) si mi-a mai rupt si sistemul de prindere de la intercooler, care a lovit radiatorul de AC. Cu siguranta scapam mai usor daca aveam scut metalic.

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Joi Ian 12, 2012 9:56 am

Mi a fost de folos scutul. A trecut prin multe. in 2010 a luat prima lovitura serioasa , in drum spre Nisipuri, pe autostrada lor erau numai gropane, Eu eram in coloana cu inca 7 masini, si ca sa ma tin dupa ei, ca parca erau la raliuri am dat si in niste gropi, si am indoit putin scutul , dar baietii de la Mitsubishi l au rearanjat. Au mai fost aventuri cu el iarna trecuta pe colinele Iasului , seara , zapada multa, stradute mici si mai dadeai in cate un bulgare tranformat in gheata.Porma au urmat bordurile din Bucuresti, drumurile de tara, cele neasfaltate, drumurile prin padure.... am testat masina in toate conditiile si mediile. Cred ca nici cei care pregatesc masinile in tuneluri dar sin afara , in Sahara sau la Polul Nord nu au incercat masina asa cum am facut -o eu cu Lancer-ul . Una peste asta daca ai drumuri ca mine de facut si esti nevoit sa mergi cu ea prin noroaie dar si prin sleauri, un scut este bine venit.

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Joi Ian 12, 2012 4:54 pm

Domnii mei intr-devar sub scutul metalic se mai vede ceva si aproape sigur e cel de plastic.

Avatar utilizator
mihainma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Ian 04, 2012 9:09 am

Mesaj de mihainma » Mar Feb 14, 2012 11:40 am

Salutare, zilele trecute am dat peste un bulgare de zapada, care de fapt era gheata, in mejlocul drumului, un jeep a trecut peste el eu mai greu, si am facut varza scutul de sub motor , nu am casco. Oare sa cumpa unul din tabla (cat costa stie cineva?) sau sa ma duc la un mechanic si sa-mi faca el?

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 26 vizitatori