Fire Comenzi Volan

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
nicolaemircea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Apr 22, 2010 9:22 pm

Mesaj de nicolaemircea » Mar Sep 07, 2010 11:41 pm

Va rog sa ma ajutati sa-mi spuneti ce culori au firele pentru comenzile de volan din mufa principala din spatele cd-ului.
eventual unde as putea gasi o schema electrica. Multumesc anticipat

Avatar utilizator
n.vasiliu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 05, 2009 6:18 pm

Mesaj de n.vasiliu » Mie Sep 08, 2010 9:52 am

Vrei sa-ti pui comenzi pe volan la un inform cumva?

Avatar utilizator
nicolaemircea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Apr 22, 2010 9:22 pm

Mesaj de nicolaemircea » Mie Sep 08, 2010 11:20 am

nu, vreau sa montez o navigatie care are si key control si nu stiu unde sa le leg, masina are deja comenzi pe volan.

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Mie Sep 08, 2010 2:16 pm

Navigatia originala? sau aftermarket? daca e aftermarket sa stii ca nu merge... eu ca sa folosesc comenzile de pe volan pe kenwood-ul meu mi-am cumparat un adaptor de la ei (kenwood).

Avatar utilizator
nicolaemircea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Apr 22, 2010 9:22 pm

Mesaj de nicolaemircea » Mie Sep 08, 2010 2:27 pm

Aftermarket, am downloadat un manual de lancer, si cred ca am gasit firele, negru si albastru din mufa principala din spatele cd-ului, o sa incerc miine sa vad ce iese.

Avatar utilizator
nicolaemircea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Apr 22, 2010 9:22 pm

Mesaj de nicolaemircea » Vin Sep 10, 2010 9:48 pm

Chiar nu a mai montat nimeni vreun dvd sau navigatie aftermarket care sa nu fie de firma si sa nu necesite adaptor? Se stie ca pentru orice model de masina, Sony, Clarion, Kenwood, pentru a mai stoarce clientii de niste bani, au facut si adaptoarele pentru comenzile de volan, ceea ce nu se intampla in cazul asa-ziselor chinezarii.
Astazi am instalat o navigatie 2 DIN cu rama si mufa adaptoare ISO cumparate de la metrafo - cel mai mic pret pe piata in acest moment - 253 lei cu tot cu transport pina in Bucuresti.
Ca sa revin la topic navigatia dispune si de comenzi pe volan.
Pe mufa cu 20 pini - in schema electrica a masinii fiind numerotate de la 40 la 60, firele 22 si 32 adica negru si albastru reprezinta comenzile de pe volan ale masinii.
Si surpiza, sunt functionale si butoanele de pe volan ce tin de handsfree.
Sper ca aceste informatii sa fie de folos si altora.

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Dum Sep 12, 2010 12:39 am

Si pana la urma ai reusit? ... Eu sincer nu am auzit pe nimeni care sa faca acest lucru fara vreun adaptor de care spuneam mai sus... Gasisem mai demult un adaptor universal in care programai tu ce sa faca fiecare buton de pe volan dar am gasit acelasi lucru la kenwood si am luat de acolo. Mult succes.

Avatar utilizator
nicolaemircea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Apr 22, 2010 9:22 pm

Mesaj de nicolaemircea » Dum Sep 12, 2010 10:17 am

Ms Vibe, am reusit sa-l montez. o sa fac azi cateva poze si le atasez.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori