Probleme Suspensii Spate

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
vasileboris
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 09, 2010 9:56 am

Mesaj de vasileboris » Sâm Iul 24, 2010 10:06 am

Salut,

Mi-am cumparat un Lancer 1.8 MT in luna mai 2010. Totul e ok mai putin un zgomot care vine de undeva de la roata din spate stanga. L-am auzit in garaj cand coboram din masina (in garaj e liniste). Se aude ca un pat cu arcuri care scartaie. Daca scutur caroseria se aude la fel. Nu se aude in timp ce merge sau cand sunt geamurile inchise, deci eu cred ca e ceva exterior.
A mai avut cineva problema asta? E posibil sa fie de la suspensii?
Mi-am facut luni o programare in service, dar m-am gandit ca poate s-a mai lovit cineva de problema asta si ma linistesc pana luni. O sa fac update la post dupa ce o scot din service.

Merci,
Boris.

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Dum Iul 25, 2010 12:09 am

Bucsi, flansa amortizor... cam astea pot fi. Eu le-am schimbat si parca nu mai face. Mai am totusi un fel de poc asa mai rar si cred ca e de la subwoofer din zona aia pentru ca l-am schimbat pe cel original.

Totusi sa revii cu informatii dupa vizita in service. Toate cele bune.

Avatar utilizator
ronin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 14, 2009 11:40 am
Contact:

Mesaj de ronin » Dum Iul 25, 2010 9:02 am

Incearca sa cobori din masina dar sa nu ai frina de parcare trasa si poate vei avea o surpriza

Avatar utilizator
vasileboris
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 09, 2010 9:56 am

Mesaj de vasileboris » Dum Iul 25, 2010 12:05 pm

Servus,

E posibil sa aiba legatura cu frana de mana. Acuma cateva zile scartia de numa iar ultima data cand am parcat nu mai scartia. O sa urmaresc faza asta de acum inainte.
Revin cand am ceva informatii relevante.

Merci,
Boris.

Avatar utilizator
vasileboris
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 09, 2010 9:56 am

Mesaj de vasileboris » Dum Iul 25, 2010 9:43 pm

Aparent frana de mana are legatura. Dupa ce am parcat si am tras frana de mana s-a apucat iar de scartait, dupa ce am lasat-o nu a mai scos zgomote. Am repetat procedura sa fiu sigur .
Revin dupa ce ies din service cu ea.

Avatar utilizator
vasileboris
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 09, 2010 9:56 am

Mesaj de vasileboris » Lun Iul 26, 2010 3:00 pm

Am fost azi cu jucaria in service si au spus ca a mai fost un Oulander cu ceva similar si ca nu prea au ce face.
Alte masini au problema asta?

Avatar utilizator
ssTour
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 24, 2008 12:39 pm

Mesaj de ssTour » Lun Iul 26, 2010 9:31 pm

da si carisma mea face la fel.. scartaie cand am frana de mana trasa...mai stiu si un colt care la fel face

Avatar utilizator
vasileboris
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 09, 2010 9:56 am

Mesaj de vasileboris » Mar Aug 03, 2010 1:51 pm

Acum aud un zgomot similar cand plec cu masina de pe loc (evident am lasat frana de mana ). E posibil sa nu se decupleze complet discurile de frana de pe spate?

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mar Aug 03, 2010 2:39 pm

Pune si tu mana pe ele dupa ce mergi vreo 10km fara sa folosesti frana prea mult mai spre deloc, mergi foarte potolit iar daca un disc e mult mia fierbinte decat celalat sau ambele sunt firbinti de nici nu poti sa ti mana pe ele nici macar o secunda inseamna ca rotile sau roata care e mult mai calda merge infranata. Sau poti sa ridici masina pe elevator sau pe cric si sa verifici daca rotile se invart usor si daca nu sunt infranate. Daca nu observi simpomele astea inseamna ca frana de mana decupleaza complet

Avatar utilizator
vasileboris
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 09, 2010 9:56 am

Mesaj de vasileboris » Sâm Aug 07, 2010 12:29 pm

Am trecut iar cu ea pe la service ca ma enerva foarte tare scartaitul. Au zis ca am prins ceva mizerie si ca inca nu sunt suficient de uzate franele. Adevarul e ca nu circul foarte mult cu ea deoarece lucrez la 10 minute de casa.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori