Parbriz De Inlocuit

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Dum Iun 27, 2010 2:21 pm

Uite ca vin si eu cu o alta varianta. Eu as zice sa il faci pe casco dar sa pui Pilkington sau o alta firma care e de calitate. Zic pe casco pentru ca oricat ai plati reintregirea tot nu ajungi la 1000roni. Ai putea sa incerci unul Pilkington in ideea ca s-ar putea sa fie ceva mai bun decat cel original. Eu pana acum am schimbat parbrizul de doua ori si am pus original. Nu s-a spart de la pietre foarte mari, de-aia zic ca ai putea sa incerci altceva.
Probleme de garantie nu ai cum sa ai pentru ca nu e nimic care sa se strice pentru ca ai pus un alt parbriz decat cel original.

PS: Te asteptam cu un topic la Masina mea si jurnal de bord in care sa iti prezinti masina.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Dum Iun 27, 2010 4:09 pm

Eu nu inteleg de ce nu le faceti pe casco indiferent cat costa ca doar deaia platesti casco. iar la anul daca nu o sa iti convina oferta pleci la alta companie de asigurari. Eu la masina mea care din pacate inca nu e Lancer, am apelat la casco chair si pt cea mai mica zgarietura ca daor deaia bag milioane in fundul asiguratorilor ca sa am masina impecabila, iar daca la reinoirea policei nu mi-a convenit oferta am plecat la alt asigurator si uite asa am schibmat 3 asiguratori in 4 ani si mereu am gasit o oferta convenabila.

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Dum Iun 27, 2010 5:37 pm

Bravo .
Uite cineva care stie ce vrea si pentru ce plateste .
Astept dauna totala ca sa folosesc casco ?

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Dum Iun 27, 2010 6:01 pm

QUOTE (Flipper @ Jun 27 2010, 04:09 PM) Eu nu inteleg de ce nu le faceti pe casco indiferent cat costa ca doar deaia platesti casco. iar la anul daca nu o sa iti convina oferta pleci la alta companie de asigurari. Eu la masina mea care din pacate inca nu e Lancer, am apelat la casco chair si pt cea mai mica zgarietura ca daor deaia bag milioane in fundul asiguratorilor ca sa am masina impecabila, iar daca la reinoirea policei nu mi-a convenit oferta am plecat la alt asigurator si uite asa am schibmat 3 asiguratori in 4 ani si mereu am gasit o oferta convenabila.
ca bine zici...

zic sa-l faci pe casco

Avatar utilizator
PaulT
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 10:07 pm

Mesaj de PaulT » Dum Iun 27, 2010 8:45 pm

QUOTE (Flipper @ Jun 27 2010, 04:09 PM) Eu nu inteleg de ce nu le faceti pe casco indiferent cat costa ca doar deaia platesti casco. iar la anul daca nu o sa iti convina oferta pleci la alta companie de asigurari. Eu la masina mea care din pacate inca nu e Lancer, am apelat la casco chair si pt cea mai mica zgarietura ca daor deaia bag milioane in fundul asiguratorilor ca sa am masina impecabila, iar daca la reinoirea policei nu mi-a convenit oferta am plecat la alt asigurator si uite asa am schibmat 3 asiguratori in 4 ani si mereu am gasit o oferta convenabila.


Nota 10! Pai doar nu dau o gramada de bani pe an la societatea de asigurari ca sa scot tot din buzunar sa imi repar ceea ce normal tine de casco. Asta e ratiunea lui de a exista. Altfel, pui banii la banca trimestrial si iti faci un fond de reparatii... Fa-o pe casco eventual cu Pilkington, pentru ca nu va fi diferenta de calitate.

Avatar utilizator
romeo
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mar Iun 02, 2009 5:38 pm

Mesaj de romeo » Lun Iun 28, 2010 11:44 pm

gata, m-ati convins, il fac pe casco )

@cix : imediat ce apuc sa-i trag o spalare si fac niste poze, postez si acolo

multam pentru opinii

Avatar utilizator
mitrea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 15, 2011 7:59 pm

Mesaj de mitrea » Mar Mar 15, 2011 8:05 pm

Eu am schimbat parbrizul la falconsauto si cu factura mi-am recuperat banii de la casco.
Destul de rapizi baietii dar totusi nu stiu ce sa cred de calitatea montajului pt ca era destul de frig iar montajul l-au facut la domiciliu.
Credeti ca ar putea aparea probleme daca s-a efectuat montajul cand era frig? sa zicem 5- 10 grade celsius?

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mie Mar 16, 2011 8:59 am

NU cred ca conteaza temperatura insa eu stiu ca maisna trebuie sa stea nemiscata vreo 24 ca sa se usuce calumea siliconul cu care a fost lipit.

Avatar utilizator
mitrea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 15, 2011 7:59 pm

Mesaj de mitrea » Lun Sep 12, 2011 9:59 pm

Se pare ca montajul a fost corespunzator pana acum. Nu am gasit infiltratii de apa desi am mers in nenumarate randuri la spalatorie.
Firma care a facut montajul a fost Vectorglass : parbrize , am facut eu o confuzie, rog un moderator sa modifice postul de mai sus.

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Lun Sep 12, 2011 11:31 pm

Acum ceva vreme am schimbat si eu parbrizul si am pus Pilkington. Toata treaba a costat aprox. 1400 ron: parbriz+cheder+montaj si am facut, bineinteles, pe casco, iar garantia masinii nu a fost afectata in nici un fel.

Montajul s-a facut la service-ul lor din Bucuresti si a durat o zi (am dus masina la 8:30 si am luat-o la 17:00), iar recomandarea baietilor de acolo a fost sa nu spal masina timp de 48 de ore. Pana acum toate bune si frumoasa si sper sa nu mai testez rezistenta parbrizului in contact cu pietrele

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori