Accident Mitsubishi Lancer

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Scrie răspuns
Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mie Iun 30, 2010 9:19 am

Avand in vedere numarul mare al flame-urilor provocate, driverx primeste ban pe perioada nedeterminata.

Ridicarea problemelor de orice fel este permisa, atat timp cat atitudinea si limbajul nu depasesc limitele bunului simt.

Revenim ontopic.

Avatar utilizator
lucicop
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 14, 2008 8:05 am

Mesaj de lucicop » Mie Iun 30, 2010 9:49 am

Tara noastra e in top la carnagii pe sosele pentru ca nu exista infrastructura, pentru ca avem masini proaste, pentru ca tot romanul intoarce pe linia continua sau eventual dubla continua, si depaseste pe unde il taie, si as mentiona doar in ultimul rand pentru viteza excesiva si neadecvata conditiilor de drum.

Dar aici nu asta e discutia: am descris accidentul, pentru ca fiecare sa traga invatamintele din el. Nu am venit aici ca sa fiu judecat, sau sa mi se scoata ochii ca de ce am mers cu 130/h. Asta e problema mea personala. Invatamintele pe care le-am tras din aceasta intamplare sunt:

- e bine sa-ti iei o masina cat mai sigura, pentru ca nu stii cand ai nevoie de asta si poate face diferenta intre viata si moarte sau luni prin spitale
- chiar si atunci cand consideri ca adaptezi viteza la conditiile de trafic, pot exista situatii care sa te surprinda ("Never underestimate the ingenuity of an idiot")

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mie Iun 30, 2010 12:17 pm

QUOTE (driverx @ Jun 30 2010, 08:14 AM) Vezi ca de vreo 20 ani cica am scapat de comunism.
Sa nu incurcam democratia cu anarhia. Exista si moduri mai elegante de a posta pe forum, nu trebuie sa sarim la gatul nimanui, pana la urma ne-a impartasit o experienta care e utila pentru multi....
Ciudat ca atitudinea ta e diferita de a celorlalti, si faza cu useri putini pe forum, decat multi si ***, mai bine atati cat suntem...
Atitudinea ta poate alunga alti useri si atunci vor fi si mai putini, dar vei fi tu acolo

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mie Iun 30, 2010 1:09 pm

QUOTE (lucicop @ Jun 30 2010, 09:49 AM) ... am descris accidentul, pentru ca fiecare sa traga invatamintele din el. Nu am venit aici ca sa fiu judecat, sau sa mi se scoata ochii ca de ce am mers cu 130/h ....
Chiar daca mai apar discutii legate de viteza nu cred ca e cazul sa te simti neaparat vizat pentru ca discutia a luat o directie generala. Mie mi se pare discutia binevenita si cred ca fiecare poate sa invete cate ceva din ceea ce se posteaza. Pararile sunt impartite si asta face ca subiectul sa fie intors pe toate partile, ceea ce e bine.
Multumim pentru poze si chiar daca nu e de dorit asa ceva, s-a demonstrat inca o data ca lancer e o masina sigura.

Avatar utilizator
ronin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 14, 2009 11:40 am
Contact:

Mesaj de ronin » Mie Iun 30, 2010 2:01 pm

Pt ca am fost primul care a reactionat "negativ" la cele relatate ,(vad ca s-a lasat cu chestii mai nasoale)ma vad nevoit sa-mi explic postul.Nu am nimic cu viteza legala cu care ai circulat,pt ca nu este nimeni care respecta legea rutiera in Romania"mai mult sau mai putin",ceea ce a deranjat a fost ideea de a nu putea circula cu Lancer-ul cu viteza legala,pai daca cu o masina de 110-140CP spui asa ceva .Daca iti iei EVO ce faci?
Merci pt intelegere si scuze daca am deranjat pe cineva

Avatar utilizator
lucicop
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 14, 2008 8:05 am

Mesaj de lucicop » Mie Iun 30, 2010 2:37 pm

Daca-mi iau EVO (varianta ipotetica, pt ca mi se pare cam scump), merg la fel. Diferenta o face timpul in care ajung la viteza aia, maximele ar fi aceleasi. Cred ca s-a inteles gresit ceea ce am vrut sa zic initial, de aceea am incercat sa mai explic inca o data intr-un post. Pur si simplu aia e viteza care ti se pare normala in masina aia.

Avatar utilizator
MUTU
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 07, 2008 3:02 pm
Contact:

Mesaj de MUTU » Mie Iun 30, 2010 3:11 pm

Va place sa tineti cu ursul cum zicea cineva... ziceti ca omul a semnalizat... dar este el indreptatit sa schimbe directia de mers fara sa fie constient cine mai e pe drum si ce traiectorie si viteza are ?!? In cel mai rau caz sa faca politia dreptate, si sa raspunda unul pentru depasirea vitezei legale, si celalat pentru neacordare de prioritate.. si cine credeti ca o sa mai fie la volan a doua zi ? Baiatul din clio sigur nu!! Cu toata semnalizarea lui!!
Teoria chibritului se poate face mult si bine, logic ca fiind implicate 2 masini, puteti sa aruncati si pe omul cu lancer chestii... in definitiv daca statea acasa sa nu ii pice meteoritul in cap sigur nu se intampla accidentul... deci eu cred ca el e vinovat ca nu a avut stare si a iesit cu masina pe drum si a mai condus si peste viteza legala..

Avatar utilizator
PaulT
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 10:07 pm

Mesaj de PaulT » Mie Iun 30, 2010 3:55 pm

QUOTE (ronin @ Jun 30 2010, 02:01 PM) Pt ca am fost primul care a reactionat "negativ" la cele relatate ,(vad ca s-a lasat cu chestii mai nasoale)ma vad nevoit sa-mi explic postul.Nu am nimic cu viteza legala cu care ai circulat,pt ca nu este nimeni care respecta legea rutiera in Romania"mai mult sau mai putin",ceea ce a deranjat a fost ideea de a nu putea circula cu Lancer-ul cu viteza legala,pai daca cu o masina de 110-140CP spui asa ceva .Daca iti iei EVO ce faci?
Merci pt intelegere si scuze daca am deranjat pe cineva

Exact asta a fost si motivul pentru care am reactionat(atitudinea de "am Lancer si nu pot merge legal") si eu + afirmatia ca era de neevitat ceea ce s-a intamplat(in opinia mea era extrem de usor de anticipat si evitat).
@lucicop - suntem in top nu datorita lipsei infrastructurii(ca masini proaste deja vezi foarte rar...) ci exact datorita soferilor care nu se adapteaza conditiilor existente de trafic si care isi supraapreciaza cu foarte mult capacitatile de stapanire a masinii. Orice sofer cu ceva experienta si aptitudini iti poate confirma ca nu se circula cu viteza "care ti se pare normala in masina aia" ci cu viteza pe care ti-o permite drumul si abilitatea de a te mentine in limite de siguranta. Daca asta nu se poate aprecia corect exista notiunea de viteza legala. Imi cer scuze daca deranjeaza afirmatiile astea, dar iti reamintesc atat: 1. ai ales sa depasesti prin stanga un autovehicul care semnaliza stanga de cand tu erai la peste 200m(deci nu a fost un caz in care cineva ti-a intors in fata, la cativa metri, caz in care intr-adevar, nu ai multe posibilitati de evitare) de el, asta dandu-ti timp sa faci orice manevra(recomand citirea codului rutier, sectiunea 2 art.45 punctele 2, 5)... Ai ales cea mai gresita cale posibila(si ilegala) dupa care te consideri complet nevinovat de ce s-a intamplat si ai convingerea ca nu se putea evita asa ceva. Oricum, este clar ca nu viteza este de vina in cazul acestui accident. Iar din poze se vede clar ca accidentul s-a petrecut pe sensul opus, tot drumul prin dreapta fiind liber. Repet, decat sa spun "vai ce ti s-a intamplat, sigur tu erai nevinovat, blablabla....." prefer sa iti spun sincer parerea mea personala, poate iti va fi pe viitor de ajutor. Bineinteles ca imi pare rau de toata patania si repet, ma bucur ca nimeni nu a patit ceva serios, dar, e bine sa se traga invatamintele de rigoare.

@MUTU - Nu tinem cu ursu , dar vrem sa ajungem intregi acasa. Atata tot. Referitor la ce s-ar fi intamplat la politie eu sugerez citirea articolului mentionat mai sus pentru clarificari.

@cix - Asta este cea mai buna atitudine . Intotdeauna este benefic sa se trateze un subiect pe toate partile posibile, si oricand o discutie, chiar in contradictoriu este benefica, cu conditia sa fie deschisi participantii, normal .

Avatar utilizator
lucicop
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 14, 2008 8:05 am

Mesaj de lucicop » Mie Iun 30, 2010 4:02 pm

PaulT, nu a fost distanta atat de mare in momentul in care am observat ca vrea sa intoarca. Cred ca in momentul ala erau aprox. 50m. Nu am ocolit prin dreapta pentru ca nu aveam loc in momentul in care am inceput manevra de evitare. Iar viteza de 130/h mi se pare decenta pe acel drum - nu stiu daca il cunosti - in conditiile in care mai era o singura masina, care in mod normal nu trebuia sa-mi iasa in fata fara sa se asigure. Impactul a fost pe contrasens pentru ca am incercat sa-l evit pana in ultimul moment, sperand ca va auzi claxonul meu sau ca ma va vedea in lateral. Era suficient ca el sa se uite putin in jur, pana in ultimul moment, ca sa calce frana si sa evite accidentul.

Avatar utilizator
metal_militia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iul 05, 2009 9:59 pm

Mesaj de metal_militia » Mie Iun 30, 2010 4:12 pm

Discutia despre evitarea incidentului sau cum se putea evita este inutila acum. In momentul ala cand vezi ca numai ai ce face trebuie luata o decizie din instinct, pentru ca in fractiunea aia de secunda (de fapt cam 30sec ca sa parcurgi ~200m la ~130km/h) trebuie sa vezi, sa gandesti, sa franezi, sa virezi si sa te pregatesti de impact si nu ai buton de matrix ca sa ai timp sa analizezi de 3 ori toate variantele. Asa ca nu poate fi invinuit lucicop ca a ales sa o ia prin stanga.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 26 vizitatori