Mitsu Lancer 2008

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
adysss
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 22, 2007 3:04 pm

Mesaj de adysss » Mie Noi 28, 2007 5:10 pm

Buna ziua,
Doresc cateva informatii legate de aceasta masina in vederea achizitionarii unui model cu motor Diesel. Doresc sa recurg la un leasing pe firma si am cateva dubii:

1. Masina este fabricata in Japonia, stiu ca exista taxa vamala pentru masinile NON-UE.De la dealerul Mitsubishi am primit o oferta pentru varianta Invite. In subsolul ofertei este trecut pretul de 19.989 EUR (Pret cu TVA) - fara vopsea metaliz. Am intrebat daca este inclusa si vama in aceasta suma si raspunsul a fost afirmativ. Nu vreau sa
ma trezesc cu masina la vama si pe langa aceasta suma sa mi se mai ceara si cei 10%.

2. Nu inteleg de ce modelul Invita vine fara proiectoare. As vrea sa le pun dupa, dar cine stie cat dureaza pana se vor putea comanda.

3. Cotiera centrala nu are mecanism de culisare. Adica eu stiu ca japonezii sunt mai micuti ei asa..sau..ma insel..eu la 1.70m nu stiu cum pot sa folosesc acea cotiera.doar ca spatiu de depozitare probabil..o sa-mi spuneti ca e limuzina sport. bun. asa e..atunci nu trebuia sa fie deloc..

4. Geamurile sunt atermice ? daca DA voi avea probleme cu GPS-ul ca la frantzuze ?

5. Consumul instant nu se poate afisa pe computerul de bord ?

6. Cum se face pairing-ul cu telefonul mobil ? are posibilitatea de descarcare a agendei in calculatorul de bord ?

7. Volumul rezervorului ?

8. Posibilitate de cumparare a unor chei pliabile ?

9. Sistemul audio de pe varianta Invite este Rockford Fosgate ? L-a probat cineva ? (eu nu am putut deoarece era mult prea liniste in showroom si receptia Fm era destul de rea)

10. Torpedoul de pe varianta Invite este refrigerat ?

10. Servodirectia este hidraulica ? si daca da diferenta intre cea hidraulica si cea asistata ?


Fiind un model nou, sper totusi sa nu aiba multe boli ale copilariei..

O zi buna va doresc

Multumesc anticipat

Avatar utilizator
legacyb4
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 20, 2007 12:17 am

Mesaj de legacyb4 » Mie Noi 28, 2007 6:07 pm

OOO...usurel cu intrebarile...ca ne pui sa scriem romane pe aici. oricum multe din informatii le poti gasi in specificatiile tehnice ale masinii.

O sa incerc sa iti raspund la cateva intrebari, acolo unde ma pricep


1.Taxa vamala de 10% este inclusa in pretul DDP, 19.989, exact cum ti-a specificat st dealer-ul.

2. Invite-ul nu are proiectoare pt ca pur si simplu asa este configurat acest nivel de echipare. Proiectoarele de ceata sunt in general incluse in nivele de echipare superioare, si asta cam la toate marcile. Probabil ca aici intervine si marketing-ul fiecarui producator. Montajul ulterior o sa te cam usture. La modelul vechi, din lista de accesorii reiese un pret de 483 EUR, evident fara TVA si montaj. Ca ar fi fost prea ieftin sa coste asa cu totul

3. Asta e si scopul acelei asa zise "cotiere"...spatiu de depozitare. In general cotiera se foloseste la drumuri lungi, unde nu e nevoie sa schimbi tot timpul vitezele. Si in situatia asta, poate fi folosita fara probleme.


9. Sistemul Rockford Fosgate este disponibil doar pe variantele Intense si Instyle. Despre sistemul audio stock, nu stiu sa iti spun prea multe. Dar sunt convins ca este foarte ok, daca nu vrei performanta audio extrema.

Orice model nou trece prin boli ale copilariei. Nu cred ca acesta va fi ocolit de asa ceva. Sa speram doar ca vor fi chestii minore, care se pot rezolva simplu la service.


Nu stiu cat de tare te-am lamurit, dar sper ca te-am ajutat macar un pic.

Avatar utilizator
zanfirdm
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 21, 2007 10:32 am

Mesaj de zanfirdm » Mie Noi 28, 2007 6:37 pm

Din cate stiu eu e cam zgomotos motorul pe motorina..acum depinde de ce nivel considera fiecare deranjant. De ce nu vine cu "proiectoare"--banuiesc ca dealeru e mai in masura sa raspunda..dar banuiesc ca asa a fost configurata sa fie....Sistemul audio standard este mai mult decat multumitor crede-ma iar claritatea sunetului e super..Nu am avut probleme cu el ca si player..ruland orice fel de cd ..originale sau ne-originale. De torpedou nush ce sa itzi zik..Dealeru ce a zis ? dar cred ca este normal..Cam atat..CU "boala copilariei" nu stiu ce sa itzi raspund ca nu cunosc expresia..dar eu am 3700 cu ea pana acum a fost sportiva rau nicidecum copil Cam atat..restul banuiesc ca le vei afla din prospect(al meu e in rusa, habar nu am ) , referitor la gps si la telefon ar trebui sa apara in prospect cu care este compatibil . Cam atat

Avatar utilizator
zanfirdm
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 21, 2007 10:32 am

Mesaj de zanfirdm » Mie Noi 28, 2007 6:48 pm

Si fara suparare referitor la numarul 3 .. Daca au pus ..da de ce nu a pus cum am vrut eu .CA daca e asha mai bine nu o punea....Daca nu o puneau..iote nu au pus...Haideti sa fim putzin realisti...Sa zicem ca daca o faceau mai lunga mai costa vreo 500 euro in plus Invite, si apoi iar nu era bine ))
Rezervorul de pe Invite + pe benzina care o am eu este de 59 l ..acum nu stiu daca exista sau nu vreo diferenta la rezervoare desi nu cred ..

Avatar utilizator
adysss
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 22, 2007 3:04 pm

Mesaj de adysss » Joi Noi 29, 2007 4:18 pm

Multumesc de raspunsuri, rog un moderator sa mute acest topic in Variante, Preturi si Dotari Lancer 2008.
Multumesc anticipat

Avatar utilizator
goangaus
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 29, 2007 5:28 pm

Mesaj de goangaus » Joi Noi 29, 2007 4:39 pm

Conform prospectului torpedoul Invite-ului este refrigerat.
Si am mai aflat ceva din acest prospect, care a aparut de curand la dealeri: Invite are si senzori de ploaie!
@zanfirdm: Poti confirma daca are senzori de ploaie?

Am in format electronic un catalog de prezentare si unul cu dotari/date tehnice. Unul are 14 Mb, altul are 0,73 Mb. Arhivate au 4 Mb impreuna.
Rog un moderator sa ma ajute sa le punem pe forum.

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Joi Noi 29, 2007 4:41 pm

Nu mai tin minte cum e cotiera la noul Lancer, insa la mine e prea in spate si joasa. Am rezolvat prin coborarea scaunului la maxim, acum e ok merge sa schimb si in oras, eu sunt destul de lung si ajung la schimbator. Oricum aveam solutia sa cumpar alta si sa adaptez prinderea la cea de pe masina, nu e o problema asa grava.

Chei pliabile gasesti in targ, insa nu cred ca vrei sa faci modificarea, nici eu nu suport cheile de pe Mitsu, dar macar asta sa fie problema ca sunt cheile urate.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Joi Noi 29, 2007 4:41 pm

Trimite-le pe mail la andrei@mitsu.ro si ma ocup eu.

Avatar utilizator
goangaus
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 29, 2007 5:28 pm

Mesaj de goangaus » Joi Noi 29, 2007 5:04 pm

Am trimis.

Avatar utilizator
goangaus
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 29, 2007 5:28 pm

Mesaj de goangaus » Joi Noi 29, 2007 5:15 pm

O intrebare tehnica , tot din prospect:
"Discuri de fr?n? cu tamburi pe spate (14")"
Exista asa ceva? Eu stiam ca ori sunt discuri de frana, ori tamburi...

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori