Motor Lancer 2.0 Did

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
blackpanther
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Dec 05, 2008 10:12 am

Mesaj de blackpanther » Lun Mai 31, 2010 8:33 am

Am un lancer din 2008, 2.0 DID si in spatele motorului aveam ( la sevice mi-au rupt-o ) o tablita de aluminiu ( cu dimensiuni mici, suspendata ) intre galeria de evacuare ( sau catalizator ) si o mufa sau analizator ( ceva legat de turbina ) pentru a proteja de caldura acea mufa ( analizator ). Cu timpul placuta s-a fisurat de la sistemul de prindere cu nituri din cauza trepidatiilor si imi scotea un zgomot. Am fost la sevice si mi-au rupt-o de tot argumentand ca e de pomana si n-au mai vazut asa ceva la alte masini. Ma intriga faptul de ce japonezii au pus acea tablita de aluminiu ( cred ca au pus-o cu un rost ) ca paravan, si explicatia celor de la sevice. Le-am spus sa-mi puna alta, asa cum a fost dar nici la piese de schimb nu exista. Daca puteti sa-mi spuneti, daca ati mai intalnit asa ceva.

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Lun Mai 31, 2010 1:54 pm

Du-te peste ei s-o faca cum a fost inainte .
E de pomana ca lucreaza ei acolo si-o freaca aiurea .

Avatar utilizator
ciprian_dobretrifan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 20, 2009 5:35 pm

Mesaj de ciprian_dobretrifan » Mar Iun 01, 2010 8:50 am

fa o poza si marcheaza locul in care aveai tablita. Cel putin putem verifica si noi si sa iti spunem daca la noi se regaseste aceasta piesa pe masina

Avatar utilizator
blackpanther
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Dec 05, 2008 10:12 am

Mesaj de blackpanther » Mar Iun 01, 2010 8:54 am

Am fost la vw si mi-au spus ca este cu cap pusa pentru a apara piesa respectiva de caldura radiata de catalizator. Unele motoare au pentru ca de exemplu motorul meu este motorul folosit la vw golf facut de bosh iar altele sunt motoare facute de vw folosite la vw passat, si dupa care japonezii le-au luat, nemtii au schimbat motorul cu unul mai bun si mai performant. Oricum cu mitsubishi nu rezolv nimic ( deoarece nici nu au piesa in stoc, nici nu exista in lista, nici nu au vazut la alte motoare - mi-au aratat si alte motoare ) si am facut comanda la vw inclusiv cu montare. Intr-un fel nu-i condam, deoarece parerea mea, pentru posesorii de lancer-uri 2.0 DID cu motoare vw era mai bine ca sevice-ul sa se fi facut la vw pentru ca cei de acolo au mai multa experienta in domeniu.

Avatar utilizator
blackpanther
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Dec 05, 2008 10:12 am

Mesaj de blackpanther » Mar Iun 01, 2010 9:00 am

Poza nu mai pot sa fac deoarece tabla este rupta. Oricum daca deschizi capota la motor se vede cu ochiul liber in spatele capacului de plastic al motorului. Ma repet toate motoarele diesel vazute de mine la service nu aveau.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mar Iun 01, 2010 10:05 am

Nu prea inteleg eu cum nu te poti duce la ei.... Masina are garantie, ti-au rupt-o cei din reprezentanta sau nea Gica de la coltu strazii? Ca daca e in reprezentanta si masina e in garantie e mai simplu, scandal (nu mare neaparat), OPC, mail la MCAR (importatoru') si la Mitsu Europe...

Ideea de baza e ca in momentul in care "ridici" masina din service, semnezi pe o foaie ca ti s-a predat conform stas-ului, etc. Acolo trebuie sa ai si o rubrica de mentiuni. Poate e bine sa ne obisnuim sa ne folosim de acea zona si sa mentionezi ce nu e intocmai, altfel cam greu dovedesti ca maimutoiu' din service a rupt-o "pentru ca e degeaba". Pare cam ciudata povestea ta, adica nu vad sa se faca asta in reprezentanta, poate mentionezi si locul faptei...

Iar chestia nu VW, no offense, dar intra pe forumul lor, ai sa vezi ce meseriasi sunt si aia... Am prieten cu A6 reparat de 9000 de euro la reprezentanta VW (pe Casco) si a trebuit sa isi faca frana de mana (e hidraulica, sau ceva de genul) in spatele blocului la altii dupa, ca aia erau cam degeaba prin reprezentanta. De aceea nu e bine sa generalizam si e bine sa prezentam faptele cu detalii (service, angajat, etc...)

Bafta si astept curios sa vad unde s-a realizat operatia pe masina ta...

Avatar utilizator
blackpanther
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Dec 05, 2008 10:12 am

Mesaj de blackpanther » Mar Iun 01, 2010 11:52 am

Nu mai am varsta de tromboane. Daca eram mecanic, aveam cunostinte. Asa ca am luat-o ca atare. Oricum povestea este incheiata. O sa-mi rezolv problema singur. Cred ca nici nu costa prea mult.

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Mar Iun 01, 2010 12:12 pm

iar suntem romani pana la capat;
scuipam pe toata lumea in stanga si in dreapta, dupa care ne retragem, suntem finuti, nu facem valuri.
zi nene daca te-a deranjat cineva, cine si unde. sa stie lumea.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mar Iun 01, 2010 12:40 pm

QUOTE (blackpanther @ Jun 1 2010, 10:52 AM) Nu mai am varsta de tromboane.
Unde sunt tromboanele? Serios acum? Cum zice Coobra, asa de usor dam flegme, insa uneori ar fi bine sa o pastram in gura in loc sa o scuipam aiurea si apoi sa fugim...
Ma repet, unde sunt tromboanele?

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Mar Iun 01, 2010 2:41 pm

sa nu fiu inteles gresit. nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar fratilor - daca avem ceva de zis/reprosat cuiva, pai hai sa zicem.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 34 vizitatori