Reclamatie Opc Sau Proces Intentat Mitsubishi Romania

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
conchistadorul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 05, 2009 11:00 am

Mesaj de conchistadorul » Joi Mai 06, 2010 3:48 pm

Salut tuturor forumistilor.

Am o rugaminte la adresa posesorilor de new Lancer. Am de gand sa fac o reclamatie la OPC legat de calitatea vopselei proaste de pe masinile noastre. Problema a plecat de la sablarea vopselei de pe praguri. Cand am fost la reprezentata mi-au dat in scris ca masina este perfecta ca doar eu sunt prost. Ca am avut folie pe praguri, dar eu cu o minte diabolica ca sa-i sabotez pe "dansii" am luat-o jos.

Ideea este urmatoarea:Pentru a-mi putea face dreptate am nevoie de alti utilizatori care au aceiasi problema, nu au folie de protectie a vopselei pe praguri. Pana acum 2 oameni mi-au mai spus ca au aceleasi probleme.

Va rog sa ma ajuntati sa imi fac dreptate. Numarul meu de telefon este: 0741298818, nume: Conchi Traian-Petru. Dumneavoastra nu trebuie decat sa-mi dati ceva date de contact daca sunteti de acord sa ma ajutati si o sa vina la dumneavoastra un inspector de la OPC sau un avocat cu un expert in vopsea. Ma puteti contacta la telefon sau sa imi dati un mesaj pe forum.

Va multumesc

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Joi Mai 06, 2010 4:54 pm

dar care e problema ta de fapt?

Avatar utilizator
ciprian_dobretrifan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 20, 2009 5:35 pm

Mesaj de ciprian_dobretrifan » Joi Mai 06, 2010 5:32 pm

din partea mea, no problem. Dar tu esti sigur ca trebuia sa aiba folie de protectie pe praguri totusi ? Adica eu nu-mi aduc aminte sa fi vazut in contract asa ceva trecut pe lista, dar poate stii tu mai bine.

Daca vrei sa ma contactezi ai adresa mea de email in profilul mitsu.ro

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Joi Mai 06, 2010 5:42 pm

deci sincer, eu nu inteleg care e reprosul si scopul actiunii care vrei sa o faci...

Avatar utilizator
conchistadorul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 05, 2009 11:00 am

Mesaj de conchistadorul » Joi Mai 06, 2010 5:43 pm

@ciprian_dobretrifan pai din cauza asta nu vor sa mi-o faca, deoarece cica trebuia sa fie folie ca sa nu sara vopseaua. dar folia lipseste....


reprosul meu e ca masina nu a corespuns sau corespunde dotarilor care se pare ca sunt standard=foliile de protectie de pe praguri....si scopul actiunii e sa imi repare masina si sa-mi puna folii daca aceste folii sunt standard

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Joi Mai 06, 2010 5:52 pm

Eu nu stiu vre-un model 2008 care sa aiba protectie de folie la praguri. In 2009 au mai facut cateva inbunatatiri si cred ca a intrat si asta, dar daca masina ta e dintr-un lot 2008 nu are si nici nu sunt obligati sa iti puna. De ex astea din 2009-2010 cica au oalele mai bine izolate. Pot eu sa le fac scandal ca a mea nu e asa? Binenteles ca nu.
Eu zic ca daca vrei sa obtii ceva trebuie sa ai macar un document cu specificatii in care sa fie trecuta acea dotare de care te plangi.

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Joi Mai 06, 2010 6:14 pm

foliile alea nu sunt standard si sincer, nici nu exista.
uita-te tu pe lista de dotari existenta si pe site-uri si o sa vezi ca nu exista asa ceva.
Nici macar in varianta instyle, unde pragurile sunt default in configuratie, nu ca accesorii. Ca dealer-ul tau de la Cluj e posibil sa aiba oameni mai slab pregatiti pe vanzari si sa vorbeasca aiureli e mai plauzibil. Insa sa dai Mitsubishi in judecata pentru asa ceva.... Come on, get real.

Aaaaa, ca de la pietricele iti sare vopseaua, ca vopseaua e ecologica s.a.m.d. Sunt de acord cu tine aici, insa nu e vina niciunui fabricant sau dealer ca sunt pietricele pe drum si ca normele UE impun folosirea unei vopsele ecologice pe baza de apa, nu pe baza de diluant.


Astea mai noi nu au imbunatatiri de genul asta cix. Nu au nici foolie la praguri, nu au decat niste senzori de parcare spate, nu mai au suportul ala de monede sau pachet de tigari de dupa maneta schimbatorului de viteze, pentru ca acolo a aparut plasticul cu butonul de la senzorii de parcare pe spate. Au usitele alea care le stie toata lumea de la mufele de aux si de la scrumiera bricheta si cam atat.

PS: senzorii de parcare spate sunt pe versiunea instyle.

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Joi Mai 06, 2010 6:33 pm

@conchistadorul - pune te rog o fotografie cu partea care o reclami, sa isi dea poporul cu parerea.
pentru ca folie nu are nici una pe praguri, e adevarat ca au unele, in functie de echipare, dar au un triunghi care este pe partea de jos a aripii spate, si este pus pentru ca acea bucata, iese oarecum in afara pragului, existand riscul ca pietrele aruncate de anvelopele tale, sa loveasca in acel loc.
repet, si acel film la unele dotari apare, la altele nu.

Avatar utilizator
conchistadorul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 05, 2009 11:00 am

Mesaj de conchistadorul » Joi Mai 06, 2010 7:11 pm

pentru ca toata lumea sa-mi inteleaga nemultumirea va atasez raspunsul celor de la mitsu:




@cix: nu e normal ca propria ta masina sa iti distruga vopseaua. daca te uiti in raspunsul lor o sa vezi ca si ei spun ca nu este normal.

poza la praguri o pun in aproximativ o ora. Ms ptr info pana acum

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Joi Mai 06, 2010 7:18 pm

hehe....domnul Raul Rus

Is curios daca are dreptate sau nu cu declaratia cum ca masina ta ar fi fost dotata cu asa ceva, sau ca ar fi trebuit sa aiba. Eu l-am inchis de vreo 2 ori dupa ce a facut niste declaratii cam hazardante facandu-ma aproape prost, pana l-am lamurit cu print-urile din manual. Oricum, avea raspunsuri si dupa fazele astea. He's a master

In rest e de treaba. Dar sunt curios cum e cu declaratia lui scrisa....

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori