Reclamatie Opc Sau Proces Intentat Mitsubishi Romania

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
conchistadorul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 05, 2009 11:00 am

Mesaj de conchistadorul » Dum Mai 09, 2010 10:50 pm

bai fratilor nu va mai agitati ca unii au atatia bani, fiindca daca avea lumea de pe forumul asta atatia bani, clar isi lua altceva....spre ex o honda acord, japanese, etc etc, si sa stii ca nu e vb si de alte masini....va aduc cel putin 10-20 de masini, toate cumparate dupa 2007 la care nu sare vopseaua, toate au cel putin 60000 km, deci asta ca sunt consumabile nu e o scuza.....sunt alte consumabile, nu vopseaua.... deci sa revenim....eu nu cer decat sa mi se faca pragurile, nu inteleg de ce toata lumea ma condamna ca fac lucrul asta???pragurile mele nu au avut folii ca si restul, nu au avut.....voi nu ati fi deranjati de lucrul asta???? ati merita sa se faca casco 3000 de euro pe an, ca poate atunci v-ar creste spiritul dreptatii....Mitsubishi Romania imi spune ca au cazut la spalatorie......bine ca nu mi-au spus: domne s-au lovit de ele niste muste si au picat, sau domne foliile au o reactie chimica cu aerul, reactie care duce la evaporarea acestora..

....topicul era clar....daca ma puteti ajuta scrieti sau ma sunati.....daca nu va rog sa va abtineti de a descuraja lumea. nu am bani dar am f multe cunostinte care ma pot ajuta sa deschid un proces impotriva lor.....si decat sa dau 500 de euro in plus la casco prefer sa dau 1000 prin tribunale in cautatarea dreptatii..... ei tocmai pe asta se bazeaza ca lumea oricum are casco si nu se pune cu ei ca sunt prea mari.... si am spus si mai sus....daca am fi uniti si nemultumiti de calitatea vopselei m-ati suna si m-ati ajuta sa fac o expertiza care poate sa confirme ca vopseaua de pe lancer nu e conforma, cel putin cele vandute in romania.....si degeaba va amagiti ca sunt eu nebun....nu e conforma..... eu oricum o sa fac o expertiza, dar aceasta o sa verifice doar daca pragurile au fost sau nu revopsite, fiindca daca au fost revopsite eu o problema fiindca eu nu le-am revopsit, si daca nu sunt revopsite ar fi trebuit sa ramana urme de la actiunea mea diabolica de inalutare a foliilor.....

noapte buna.

Avatar utilizator
conchistadorul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 05, 2009 11:00 am

Mesaj de conchistadorul » Dum Mai 09, 2010 11:06 pm

se pare ca se poate....

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Dum Mai 09, 2010 11:18 pm

Inca o data , cum te pot ajuta ?
In 2-3 luni astept revizia si voi ridica iar problema cu vopseaua sarita la colturi .

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Lun Mai 10, 2010 10:22 am

nu inteleg cum de stiu unii ce si cum gandesc eu, dar imi place cum sariti toti de fund in sus. Pe forum (si pe alte forumuri, de altfel) sunteti foarte viteji, sunteti foarte tari in vorbarie si.... cam atat.
Sa fiti sanatosi, dar va cam meritati soarta. Ma inclinam in fata voastra daca in loc sa urlati ca muscati de sarpe pe forumuri, erati mai insistenti, va duceati si incercati sa rezolvati problemele care le aveti, contactati posesorii pe PM etc. Abia cand aveati totul pe picioare, puteati sa va bateti cu pumnul in piept.
Problemele se rezolva in service, nu pe forum. Dar va place sa va compatimiti singuri. Voua va place sa aruncati cu laturi in service-uri, sa batjocoriti oamenii din reprezentante si sa va considerati nedreptatiti. De fapt, asta e natia noastra. Ne plangem si asteptam sa vina cineva sa ne puna si mancarea direct in stomac.

Avatar utilizator
conchistadorul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 05, 2009 11:00 am

Mesaj de conchistadorul » Lun Mai 10, 2010 10:50 am

@bughy ai PM

@apple- tu ai cumva intretinerea la masina bonus si noi nu stim? ti se pare perfect normal ce se intampla? mergi si reclami ceva si nimeni nu te asculta??? am fost de 3 ori la reprezentanta si au dat dovada de atat de mult profesionalism incat ma simteam la service-ul din garajul blocului. Imi pare rau sa te anunt apple dar cand dai pe o revizie de Lancer cat dai pe o revizie de C-Classe, te astepti la mai mult....Te astepti cand mergi si reclami vopseaua proasta sa iti vina cu ceva solutii, nu sa iti spuna :Domne imi pare rau sa te anunt dar tu in nemernicia ta, ti-ai stricat masina si acu ne tragi pe noi la raspundere. Vad ca tu esti mai breaz, dar poate nu ai citit denumirea topicului, o repet ca sa terminam discutia asta fara nici un final:Reclamatie Opc Sau Proces Intentat Mitsubishi Romania. Aici cer ajutorul unui utilizator care se afla in situatia mea...sa nu fiu singurul exemplar care ridica problema de praguri sablate.

o zi buna

Avatar utilizator
Lancerlot
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 28, 2008 11:27 am

Mesaj de Lancerlot » Lun Mai 10, 2010 11:22 am

Conchistadorule, cred ca ai sanse bune in instanta daca faci reclamatia doar in numele tau. Clar nu e normal sa se duca vopseaua in asa hal in asa de scurt timp! Nimeni nu poate dovedi ca ai fi utilizat masina incorect, sau ca ai fi bagat-o pe offroad. Chiar si faptul ca Mitsu vine cu "solutia" de a lipi bucatele de scotch peste vopsea, ca "protectie", mi se pare de toata jena...

Sa acuzi Mitsubishi in general pentru calitatea vopselei de dupa 2007 este o cauza pierduta din start. Cred ca dupa 2007 s-au folosit mai multe tipuri de vopsele pentru diferite loturi fabricate. Se pare ca nici macar noi, cei de pe forum care ne-am luat masina dupa 2007, nu avem aceeasi vopsea fiecare.

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Lun Mai 10, 2010 11:54 am

QUOTE (conchistadorul @ May 10 2010, 10:50 AM) @bughy ai PM

@apple- tu ai cumva intretinerea la masina bonus si noi nu stim? ti se pare perfect normal ce se intampla? mergi si reclami ceva si nimeni nu te asculta??? am fost de 3 ori la reprezentanta si au dat dovada de atat de mult profesionalism incat ma simteam la service-ul din garajul blocului. Imi pare rau sa te anunt apple dar cand dai pe o revizie de Lancer cat dai pe o revizie de C-Classe, te astepti la mai mult....Te astepti cand mergi si reclami vopseaua proasta sa iti vina cu ceva solutii, nu sa iti spuna :Domne imi pare rau sa te anunt dar tu in nemernicia ta, ti-ai stricat masina si acu ne tragi pe noi la raspundere. Vad ca tu esti mai breaz, dar poate nu ai citit denumirea topicului, o repet ca sa terminam discutia asta fara nici un final:Reclamatie Opc Sau Proces Intentat Mitsubishi Romania. Aici cer ajutorul unui utilizator care se afla in situatia mea...sa nu fiu singurul exemplar care ridica problema de praguri sablate.

o zi buna

prietene, se pare ca citesti ce vrei si cum vrei. Ba, mai mult, o faci pe un ton de parca ti s-ar cuveni totul. Printre altele, daca ai fi citit si alte topicuri, nu doar asta in care te dai un pic in stamba (ca asta faci), ai fi vazut si ca am platit la revizii si ai fi aflat si cat.
Nu stiu ce fel de oameni aveti la reprezentanta locala, dar tin sa te anunt ca tu nu vei putea da in judecata Mitsubishi Romania, ci dealer-ul care ti-a vandut masina. Tu nu ai cumparat nimic de la Mitsubishi. Dar nu-ti mai dau sfaturi legale, ti le dau degeaba se pare. Nu te contrazic ca sunt unele uscaturi prin diverse reprezentante, dar te anunt ca revizia la C-Class costa de vreo 2,5 ori mai mult decat revizia la Lancer, si pana si la un Logan revizia ajunge pe la 4-500 RON. Tu ai vrea ca la Mitsubishi sa coste cat? 100 RON? 200 RON? Hai zi tu un pret care ti-e tie convenabil. Nu sunt eu mai breaz dar tu sigur ai o mare problema de comportament Am avut cateva mici urme de pietricele sarite pe capota la orice masina din ultimii 10 ani. Tu vrei sa ai masina intacta cand asfaltul nostru este plin de orice?

PS: Apelativul "breaz" il trec cu vederea momentan. Si sa stii ca am citit titlul pompos dat de tine. Dar tu cam vrei sa scoti castanele din foc cu mainile altuia. Fa tu intai reclamatie si ce fel de actiuni legale consideri necesar si apoi vino si fa pe viteazul. Momentan, dupa cate observ, imi dai dreptate in postul de mai sus.... Adica n-ai facut nimic.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Lun Mai 10, 2010 1:08 pm

conchistadorul: am primit mai multe sesizari pe PM legat de atitudinea ta. Inteleg intentia ta, eu o consider normala pana la un punct si daca aveam Lancer si eram in aceeasi situatie, chiar intram in echipa cu tine insa poate e bine sa iti versi nervii pe cei care ti-au vandut masina si nu pe userii de pe forum. Consider-o ca un avertisment, si ca sa fiu obiectiv: cum zice si apple, poate e bine sa si intelegi anumite sfaturi care le primesti (chiar daca nu te incurajeaza in directia dorita de tine), sunt persoane mai specializate in codul civil/economic/penal (care o fi) decat altii si poate vorbesc ca sa te ajute. De asemenea, am mai observat pe un topic cu sfat achizitie Lancer 1.8 o atitudine asemanatoare, nu trebuie userii tratati cum doresti tu pentru ca ai draci pe dealer.
Hai sa revenim la normal, e mai corect asa. Mersi... Mai e putin si se lasa in combat-zone in loc de sfaturi si pareri desi nimeni nu a vandut acest exemplar lui conchistadorul (cel putin sper asta...)

Avatar utilizator
body
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 21, 2007 9:28 am

Mesaj de body » Lun Mai 10, 2010 1:21 pm

Eu cu mitsa nu am probleme , in schimb am avut cu chevroletul kalos , o carca . Aproape pe toate le-am rezolvat cu OPC sau ANPC , si crede-ma au fost probleme grele , cu motorul - aka supapele , cu calculatorul etc .
I-am facut pe " dnii " de la Di-Bass sa-mi dea si masina la schimb cat au tinut-o pe a mea in reparatie .
Apeleaza la OPC .

Avatar utilizator
conchistadorul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 05, 2009 11:00 am

Mesaj de conchistadorul » Lun Mai 10, 2010 2:06 pm

s-a rezolvat. se repara pe garantie, o sa pun raspunsul la a doua cerere. Acum se comanda foliile de protectie si se va vopsi in garantie.

@chacha. Imi cer scuze la toti utilizatorii care s-au considerat jigniti.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 26 vizitatori