Iesire Din Iarna

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
conchistadorul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 05, 2009 11:00 am

Mesaj de conchistadorul » Mie Feb 24, 2010 12:21 am

Cumva cumva prin Ardeal a inceput sa vina primavara, astazi la Cluj la pranz erau 13 grade celcius. printre problemele deja amintite de mine prin alte rubrici gen zgranganeli+scartaituri.

prima problema aparuta: parbriz zgariat de la gheata si indepartarea acesteia.

a doua problema aparuta: pragurile sunt varza. toata vopseaua de pe ele sarita de la "nisipul fin" de pe drumurile patriei.

are cineva ceva solutii la problemele mele arzatoare. pe praguri si pe partea frontala ma gandeam sa imi pun niste folie. nu stiti de unde as putea comanda ceva la un pret decent? m-am uitat pe net si am gasit ceva scotchguard 3m dar ma cam usuca la buzunar, as dori daca se poate ceva solutii mai ieftine pentru protejarea vopselei comparativ cu scotchguard. Mentionez ca sunt din cluj. daca stiti ceva din cluj ar fi si mai bine

P.S. de asemenea m-ar interesa de unde as putea sa obtin culoare, m-as duce sa imi acopar gaurile din prag, dar nu la reprezentanta....

MS

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mie Feb 24, 2010 9:33 am

Ai pragurile de plastic adica cele care se pun suplimentar din catalogul de accesorii sau care vin dotare standart pe variantele de dotari de top sau tie tia sarit vopseaua de pe pragurile originale ale masinii adica cele de tabla?

Avatar utilizator
adrian lancer
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 07, 2008 12:38 pm

Mesaj de adrian lancer » Mie Feb 24, 2010 9:53 am

Salut!Oarecum am anticipat acesta problema avand in vedere calitatea vopselei si am lipit pe partea inferioara a pragurilor dar si pe partea superioara pentru evitarea zgarieturilor de la incaltaminte folie tip scotch un pic mai groasa cumparata din Cora.Pana acum nu s-a exfoliat!

Avatar utilizator
conchistadorul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 05, 2009 11:00 am

Mesaj de conchistadorul » Mie Feb 24, 2010 10:02 am

adrian vb la tel mai tarziu. MS

Unire posturi.

@ Flipper.

pragurile sunt cele de tabla standard. problema e ca nu sunt doar pe praguri, in dimineata asta am vazut.......nu stiu daca stii exact cum sunt pragurile de tabla, o sa incerc sa descriu detaliat....pragurile de tabla au nervuri si in nervurile aleas-au oprit toate pietricele din pacate:(

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Mie Feb 24, 2010 5:22 pm

-Pentru parbriz - polishare . S-a zgariat de la racleta folosita
-pt praguri - folie de protectie , cum spunea si Adrian , sau autocolant transparent
-vopsea iti poti face dupa cod sau mostra cam la orice centru de vopseluri ( stiu ca existau cele de Policolor )

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Joi Feb 25, 2010 6:41 pm

daca nu gasesti prin cluj, iti putem face noi in targul vitan si le trimitem la cluj. eu ma ofer sa fac un drum pana in vitan si pana la posta daca vrei.

Avatar utilizator
conchistadorul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 05, 2009 11:00 am

Mesaj de conchistadorul » Vin Feb 26, 2010 9:26 am

@cristinabna
1) parbrizul nu merge oare si cu ceva substanta gen celor de reparat creanul la telelfon?
2) ptr praguri cat de rezistanta e aceasta folie.....am cautat pe net si mi-a facut cineva o oferta de 500 euro, mi se pare mult....aia sunt banii de concediu.....ideea e ca daca dau 500 euro, cat de linistit o sa ma simt?
3)cu lacul ce fel de lac trebuie folosit???

@nini multumesc. mare domn o sa revin saptamana viitoare cu ce cantitate am nevoie, o sa merg pe la o vopsitorie auto

Avatar utilizator
conchistadorul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 05, 2009 11:00 am

Mesaj de conchistadorul » Lun Mar 01, 2010 2:22 pm

Intrebare

POT SA MERG SA CER SA-MI VOPSEASCA PRAGURILE PE GARANTIE?. ASTEPT PARERI. POATE CINEVA ARE EXPERIENTA JURIDICA MAI MARE DECAT MINE....EU NU AM DELOC.

MS

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Lun Mar 01, 2010 2:43 pm

Folia de protectie praguri 500 euro ? trebe sa te dea banii afara sa dai atat pe ea cand exista variante mult mai ieftine .
Cat de rezistenta este ? depinde de grosimea ei , dar nu-ti va tine daca o lovesti de borduri , asta clar , dar iti va tine la pietrele care sar . Este la fel de rezistenta ca si folia imitatie de carbon care se foloseste pentru decorare/''tunare'' masini . Iar o folie transparenta nu e mai mult de 10-15 lei / mp .
Pentru parbriz nu stiu ce solutie se foloseste pt telefoane , deci nu stiu cum si ce efect are .

Referitor la intrebarea ta cu vopsitul : daca este exfoliata s-ar putea vopsi pe garantie , dar , trebuie sa dovedesti ca este exfoliata si sa si arate . Sansele sunt foarte mici sa faci vopsitoria pe garantie

Avatar utilizator
conchistadorul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 05, 2009 11:00 am

Mesaj de conchistadorul » Lun Mar 01, 2010 3:07 pm

nu este exfoliata, este lovita de pietre. Problema eu o vad in felul urmator....si alte masini circula pe pietricele noastre.....dar totusi nu se intampla nimik cu pragurile lor. De asta am intrebat daca este cineva cu experienta juridica, care sa ma sfatuiasca daca are rost macar sa incerc sa ma tiganesc cu ei....clar nu vor sa o faca de placere.....probabil daca o vor face o vor face ca trebuie.....

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori