Sfaturi Achizitionare Lancer

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
pityf
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 19, 2009 12:51 pm

Mesaj de pityf » Mar Feb 16, 2010 3:55 pm

QUOTE (cix @ Feb 16 2010, 11:22 AM) E imposibil ca un dealer care vrea sa vanda o masina sa nu iti gaseasca una care sa iti placa.

Daca te referi la una de pe stoc, nu are cum, mai ales la mitsubishi, in afara faptului ca eu, cred ca nu se da nici la ei masina in fabricatie (parerea mea), ce fabrica e aia care sa nu aiba pe stoc masini, e posibil, dar slabe sanse.

Avatar utilizator
Lancerlot
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 28, 2008 11:27 am

Mesaj de Lancerlot » Mar Feb 16, 2010 4:14 pm

Se poate ca masina sa nu fie pe stoc la nici un dealer din tara, totusi sa nu fie nevoie de comanda la fabrica. Dealerul tau poate fi in legatura cu dealeri din alte tari care sa aiba masini pe stoc. Sunt multe posibilitati...
Daca masina se aduce din strainatate vei avea de asteptat transportul (nu se face cursa pt. o singura masina) si vama. Apoi masina ajunge la importator si la dealerul de la care o ridici. Orientativ doua saptamani.

Avatar utilizator
danyel_Ferrari
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 05, 2011 5:13 pm

Mesaj de danyel_Ferrari » Dum Feb 20, 2011 7:44 pm

Salutare tuturor! Ma gandesc de ceva vreme sa achizitionez un Lancer, cu motor de 1.5 ( in prezent 1.6 ). Am rascolit forumul ceva vreme si dupa ce m-am documentat, oscilez intre versiunea inform si invite. Diferenta nu ar fi extrem de mare ( in jur de 2000 de euro), iar optiunile prezente pe invite , multe dintre ele tinand de aspect nu ma conving sa scot din buzunar cei 2000 de euro. Tind sa inclin spre versiunea inform, din motive financiare, deoarece, ma gandesc sa cumpar 3 rable, sa dau un avans de 50%, iar restul sa vina de la un credit, (leasingul mi se pare extrem de scump deoarece platesti foarte mult rca - undeva la 1000 de ron, iar casco aprox 600- 1000 euro pe an, dupa cum am cititit in topicul deschis de voi)
Pe aceasta cale as vrea sa intreb posesorii versiunii invite, daca va este util torpedoul cu racire sau comenzile pe volan. Restul , dupa parerea mea, consider ca le poti pune ulterior achizitiei ( jenti, proiectoare, etc).
Ca sfat de achizitie, considerati ca e mai avantajos sa o cumpar prin credit auto sau prin credit de nevoi personale?
Astept parerile voastre.

Cu stima,Florin Daniel.
Seara buna tuturor!

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Dum Feb 20, 2011 8:06 pm

EU detin versiunea 1.6 invite eu zic ca merita sa faci efortul financiar de 2000 euro ai inplus: jenti aliaj, proiectoare, senzor de ploaie si lumina, 6 boxe inloc de 4, niste ornamente interioare si exterioare cromate/vopsite, aer automat, piele pe volan si frana de mana. Daca ar fi sa le pui dupa te-ar ajunge mai mult+ ca ce e pus din fabrican use compara cu ce se pune dupa.
De torpedou cu racire te poti lipsi ami ales ca nu e mare, si de comenzile de pe volan te poti lipsi.

Eu sicer iti recomand versiunea invite merita diferenta de bani. SI eu tot prin remat cu 3 rable am luat masina. Daca nu dispui de bani prea multi poti sa o iei alba ca sa nu mai dai banii pe vopsea metalizata.

Avatar utilizator
danyel_Ferrari
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 05, 2011 5:13 pm

Mesaj de danyel_Ferrari » Dum Feb 20, 2011 8:26 pm

Cei 2000 de euro conteaza foarte mult cand ii iei din banca, si esti nevoit sa-i dai inapoi in fiecare luna Nu sufar dupa piele pe volan si schimbator, iar oglinzile si manerele exterioare de la usi le pot vopsi ulterior, la un pret cu mult sub cel de pe piata. De jenti nu mai vorbesc, oferta este destul de bogata pe piata. Nu vreau sa fiu carcotas
, imi place extrem de mult invite, dar cand esti nevoit sa te incadrezi intr-o anumita suma, faci si niste sacrificii.

Am condus Invite, chiar atunci cand s-a lansat si de atunci am ramas nebun dupa masina, si mai ales dupa culoarea rosie ( Orient red ). Chiar daca as castiga un lancer de alta cuoare, tot rosu mi-as lua ( no offence pt restul userilor, e doar o parere proprie si personala )

Nu am mai fost de multisor pe la Iricad sa vorbesc cu dealerul pentru o noua oferta, mai ales ca nu s-a dat inca drumul (din cate stiu eu) la programul Remat 2011.
Multumesc oricum pentru sfaturi.
Astept in continuare parerile voastre!

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Dum Feb 20, 2011 9:19 pm

Da intradevar 2000 euro sutn ceva bani mai ales cand se mai adauga si dobanda, dar fiecare isi face calculele cum stie eu am vrut doar sa evidentiez ca daca iti permiti aceasta diferenta chiar merita sa o dai. Indradevar culoarea rosie e cea mai misto pe lancer dar la modele euro 5 au introdus i culoarea Lighiting Blue(albastru aprins) si asta mie imi place faorte mult. Eu te sfatuiesc sa te duci pe la dealer sa vezi ce oferta iti pot face. Eu am laut masina in octombriew dar intretimp preturile au crescut invitul s-a scumpit cu 500euro cica dincauza yenului japonez.
Eu cand am laut masina nu mi-au facut discount dar pana la urma am reusit sa scot scutul de tabla pt motor gratuit.

Avatar utilizator
danyel_Ferrari
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 05, 2011 5:13 pm

Mesaj de danyel_Ferrari » Lun Feb 21, 2011 2:03 pm

Pe langa scumpirea de care spui tu, mai e si taxa abuziva de prima inmatriculare... si ajungi usor usor sa platesti in plus aproape un sfert din valoarea ei

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Lun Feb 21, 2011 5:53 pm

eu as face un efort pentru ca diferenta intre inform si invite se vede la dotari. sunt anumite accesorii pe care daca nu le ai acum nu o sa le pui niciodata - ex volan piele cu comenzi, audio si telefon, pe care unul eu le folosesc foarte des-. de jante sa zicem ca le poti pastra pe cele din tabla pentru iarna si iti poti lua unele de aliaj pentru vara.
acum tu iti faci socotelile, tu stii cel mai bine.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Mar Feb 22, 2011 7:54 pm

mi-am mai adus aminte de o diferenta intre invite si inform : aer conditionat automat / manual, pentru ca este mare diferenta intre ele si diferenta dintre ele conteaza si merita

Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Mar Feb 22, 2011 8:19 pm

La varianta de echipare Invite A80 nu exista A/C automat, doar manual..

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori