Probleme Cu Frana De Mana

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Dum Feb 07, 2010 9:15 pm

pai....iesi la dat zapada, maine va fi mai mare.
eu am dat de 2 ori in curte azi.
dimineata cel putin am dat zapada sa ajung la poarta, dupa care a trebuit sa o dau sa ajung iar in casa

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Lun Feb 08, 2010 10:20 am

Frana de mana se rezolva prin strangerea cablului. E nevoie de o cheie de 10 si de 10 min din timpul vostru. In locul indicat de sageata in poza este un plastic flexibil care se ridica. Dupa ridicarea lui se vede un surub care este prins de capatul cablului de la frana de mana. Si eu am stat 6 luni cu cablul desfacut si ma ofticam ca nu tine frana de mana. Eu tot la service l-am strans, dar dupa ce am vazut ce simplu era mi-a parut rau ca am stat atata timp.
Dupa strangerea lui frana de mana tine foarte bine.

Avatar utilizator
Adriancar
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 15, 2008 3:38 pm

Mesaj de Adriancar » Lun Feb 08, 2010 10:20 am

Cum a fost azi ?

Avatar utilizator
Nahkri
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Lun Iul 14, 2008 10:21 pm

Mesaj de Nahkri » Lun Feb 08, 2010 11:00 am

Da nu exista pericolu sa stringi prea tare surubu si sa ramine cuplata frina de mina tot timpu?

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Lun Feb 08, 2010 11:22 am

Cea mai buna metoda la care nu risti sa il strangi prea tare este sa ridici masina pe o parte si sa strangi cablul cu frana de mana lasata pana incepe sa aiba efect asupra rotii - cand invarti de ea o simti cum freaca. Apoi mai desfaci piulita inca doua ture si te mai asiguri o data ca roata se invarte fara nici o problema.
Inca o metoda era sa strangi si sa numeri de cate ori face tac-tac pana ajunge la capat, insa nu stiu de cate ori trebuie sa tacane la lancer. Nu cred ca e o regula generala la toate masinile. Poate ne ajuta cei care lucreaza pe la service

Avatar utilizator
SickneS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 13, 2008 12:53 pm

Mesaj de SickneS » Lun Feb 08, 2010 9:17 pm

hmm, la mine tine foarte sus, tre sa o trag foarte sus. cand merg saptamana asta la revizie o sa-i rog pe baieti sa o stranga !

Avatar utilizator
biku
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 06, 2009 7:29 pm

Mesaj de biku » Lun Feb 08, 2010 11:20 pm

eu am un mecanic in parcare la real berceni vinemaine seara sa mni o verifice ? daca aveti probleme spune ti sa ii zic sa nu fie prea ocupat. maine seara vine sa se uite la mine, care mai aveti probleme ??

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Mar Feb 09, 2010 8:32 am

daca nu erai chiar la berceni veneam si eu....ca parca nu imi prea merge foraibaru de pe dreapta si daca tot era mecanicu, sa se uite.
da o sa incerc cu un ciorcobete.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 26 vizitatori