Din Ce Material E Tapiteria Din "piele Neagra"?

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
brooklyn
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 23, 2009 2:08 pm

Mesaj de brooklyn » Mie Ian 13, 2010 12:23 am

noul megane de ex..specifica:P ..nu ca ar conta prea mult..ideea e ca piele mi a fost prezentata..si nu asta am primit...deci o sa primesc ceva bani pe treaba asta si inlocuirea pe garantie a tapiteriei..

QUOTE (cix @ Jan 12 2010, 08:47 PM) Pai vezi ca pentru proces, trebuie sa formulezi o cerere scrisa catre ei si sa iti dea raspunsul tot in scris, ca daca nu o sa fie doar o poveste pe care o sa i-o spui tu judecatorului.

in scris fac toate demersurile cu adrese oficale inregistrate pt ca masina e pe firma..si cu materialul...atata timp cat nu se specifia complet si corect (din nou exp renault unde e specificat piele ecologica) ...legea imi da dreptate..gresala mcar a fost ca a tradus mot a mot brosura si manualul fara sa si ridice prea multe probleme...am vz brosura in engleza. nu mai spun ca in manual la intretinerea tapiteriei la material e un "*" fara explicatia aferenta:)

multumesc pt sfaturi

Avatar utilizator
n.vasiliu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 05, 2009 6:18 pm

Mesaj de n.vasiliu » Mie Ian 13, 2010 10:43 am

Am dedus ca acel * din manual apare in dreptul dotarilor care nu sunt prezente decat pe anumite nivele de echipare de top.

Avatar utilizator
brooklyn
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 23, 2009 2:08 pm

Mesaj de brooklyn » Lun Feb 01, 2010 2:16 pm

Sugerez celor care au probleme cu calitatea materialelor folosite pt tapiterie , volan ..etc..probleme care nu se rezolva la service, sa faca sesizare la OPC..in cazul in care sunteti proprietari persoane fizice. Eu am discutat consultativ la OPC si mi-au spus ca daca scrie doar "Piele" in prezentare si nu e piele..e produs neconform si e problema mare:). Din nefericire masina e pe firma si nu pot "beneficia" de ajutorul OPC..la mine doar instanta. Am discutat si cu importatorul care neoficial mi-a spus ca nu e piele..astept raspunsul in scris..pt ca dealerul local mi a raspuns complet aiurea, lucru de care ma bucur ..pt ca o sa-l folosesc in instanta.

uff...tara nimaniu..

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Dum Iun 06, 2010 10:52 am

Ceva noutati legate de "pielea negra " ?

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Dum Iun 06, 2010 11:59 am

In ceea ce priveste tapiteria de "piele" la lancer, pe partea de sezut a scaunelor / banchetei spate si pe spatar este piele, dar o piele de proasta calitate (...presupun ca, daca puneau o piele buna mai adaugau si la pretul masinii cateva sute de euroi in plus...), iar pe restul scaunelor / banchetei spate este piele ecologica. Acest lucru il stiu de la cei care mi-au pus piele pe fetele de usi...ocazie cu care i-am intrebat despre tapiteria scaunelor. Bineinteles ca raspunsul lor este neoficial, dar, cal putin este dat de catre cineva care lucreaza in domeniul tapiteriilor auto si observa detaliile astea foarte usor. La fel mi-au spus si despre pielea de pe volan si de pe schimbatorul de viteze, si anume ca este piele(...dovada ca s-a cojit...pentru ca, din cauza transpiratiei pielea se cojeste...), dar o piele de foarte proasta calitate.

Si la mine am observat ca in partea din stanga-jos la scaunul soferului a inceput sa se cojasca putin pielea, dar am pus-o pe seama faptului ca mai port blugi cu tot felul de fermoare si alte prostii; volanul a inceput sa se cojasca pe partea stanga (acolo unde tin mai mult mana stanga pe el), iar pielea de pe schimbator am schimbat-o co ocazia imbracarii in piele a consolei centrale.

Cat despre garantie...nu mi se pare normal ca de fiecare data cand te duci "cu jalba in protap" si le pui pe masa o problema care tine de garantie (dupa parerea mea) sa ti se serveasca celebra si vesnica scuza..."tine de utilizarea masinii (defectuoasa sau nu), dar este normal sa apara aceasta problema, iar noi nu avem ce sa va facem"...

Avatar utilizator
chok
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 27, 2008 4:34 pm

Mesaj de chok » Lun Iun 07, 2010 5:33 pm

Am avut si eu aceeasi problema cu volanul. Mi se cojise tot pe partea stanga dar mi-a fost schimbat pe garantie. Le-am prezentat problema cu ocazia reviziei si in aproximativ o luna problema a fost rezolvata

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Lun Iun 07, 2010 9:38 pm

O luna ? Cam greu .

Avatar utilizator
chok
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 27, 2008 4:34 pm

Mesaj de chok » Lun Iun 07, 2010 10:27 pm

Pai a fost o problema ca venise un volan de inform, dar pana la urma s-a rezolvat

Avatar utilizator
SE-SAYD
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iun 07, 2010 4:48 pm

Mesaj de SE-SAYD » Joi Iun 10, 2010 2:57 pm

La Renault cu toate ca se specifica ca este piele ecologica, daca se deterioreaza, se schimba pe garantie.

Avatar utilizator
adim79
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Aug 02, 2009 5:27 pm

Mesaj de adim79 » Vin Iul 23, 2010 2:43 am

Salut,

Am si eu in Lancer Instyle si am aceeasi problema. Daca rezolvi ceva, te rog sa-mi spui si mie ca si eu trebuie sa ma iau de ei.

Merci,

QUOTE (brooklyn @ Jan 11 2010, 03:48 PM) e oare posibil ca nici dealerul local (Pitesti) si nici importatorul sa nu stie din ce material e realizata tapiteria din "piele neagra" conform ofertei si brosurei? e piele sintetica(adica nu e piele) ..sau e piele naturala?
am ajuns sa mi pun problema asta dupa ce tapiteria mea s-a deteriorat anormal si prematur ..la 10 mii de km (7 luni are masina)...si dupa vizita in service , amanari peste amanari mi s a spus ca nu face obiectul garantiei..Am comparat cu un outlander cu 150 de mii de km si aproape 4 ani:) si nu arata ca a mea:)..raspunsul domnului de la garantie a fost ca am urcat si m am dat jos prea des din ea (cu alte cuvinte bineinteles).Nu mai spun alte presupunerui gen .."sa nu fie de la blugi...purtatzi blugi..mai..?"..da..port blugi abrazivi cu smirghel si sarma ghimpata! in fine..dupa adrese oficiale catre service (masina e pe firma) am reusit sa obtin ceva oficial ..raspuns in scris ca nu face obiectul garantiei...insa la intrebarea "din ce material e tapiteria?" nici un raspuns ..de peste o luna! domnul de la garantie mi a spus ca importatorul a trimis intrebarea in olanda! deci nu stiu ce vand:)

dupa cum s a deteriorat (si as mai avea eu o sursa pe care nu o spun) nu e piele...de fapt asta a fost si raspunsul neoficial al dealerului..asta insemnand ca mi a fost prezentata piele..am platit piele..si nu am primit piele..conform oricarui dictionar pielea neagra..e aia jupuita de pe animal si prelucrata...in cazul meu ..si de culoare neagra...nicaieri in prezentare sau in manual nu se mentioneaza natura materialului..

..sa nu o mai lungesc..eu o sa actionez in judecata dealerul (conform legislatiei din romania vanzatorul raspunde clientului ) pe doua capete..1) neacordarea garantiei in cazul exploatarii normale a masinii si a uzuri nejustificate.
2) mi au fost vandut altceva decat mi a fost prezentat ..fie vb de omisiune sau ignoranta..pt ambele se raspunde.

o sa postez scanari dupa ce primesc raspunsul cu natura materialului (trebuie sa mi raspunda adresei oficiale ca e inregistrata la firma) ...si va tin la curent si cu actiunea in instanta.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori