Parerea Voastra Vis-a-vis De New Lancer

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Nahkri
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Lun Iul 14, 2008 10:21 pm

Mesaj de Nahkri » Mie Feb 03, 2010 10:26 pm

Mi se pare exagerat sa zici ca zdrangane plasticele din greu,si eu am 2 greierasi 1 in bord 1 in usa care apar uneori,dar in rest nu pot sa spun ca zdrangane sau scartzaie plasticele din greu indiferent de cit de rau e drumu.E adevarat ca la masina dinainte un Vectra C din 2003 cumparata de noua,mi-au aparut 2 greieri pe la 60.000 km,in timp ce la lancer am 2 la 7000,dar totusi pina la a zdragani plasticele in el mai e cale lunga.

Insonorizarea e mai slaba,cel putin comparativ cu masina dinainte,dar din nou nu pot spune ca e execrabila,zgomot mai mare apare la motoru de 1,8 dupa ce trec de 125 km/ora ,dar nu devine asa de puternic incit sa nu se auda muzica sau sa trebuiasca sa urlii sa te faci inteles,de asemnea si la mers constant pe autostrada la 140-150 km la ora nu simti ca incep sa te deranjeze urechile de la zgomot,deci da e mai slab insonorizata dar nu in ultimu hal.

Avatar utilizator
n.vasiliu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 05, 2009 6:18 pm

Mesaj de n.vasiliu » Joi Feb 04, 2010 10:33 am

Hai sa-mi expun si eu parerea pe acest topic "al meu" unde la inceput aveam aceleasi griji. Acum am aproximativ 2600km cu Lancerul meu 2.0 DI-D si:


1. Insonorizarea NU mi se pare rea. Indraznesc sa spun ca e chiar OK. Nu ma deranjeaza zgomotul din interior. Il OBSERV de la 170km/h in sus..... Dar pana la aceasta viteza pot spune ca zgomotul este super-ok.

2. Greierasi: da, am avut si eu 2. M-am dus ... hotarat.... la service si i-am rezolvat.

3. Masina mi se pare foarte inchegata... nu vad o diferenta fata de celalalte masini (Passat, Octavia, Astra, Fabia etc.)

Avatar utilizator
o_mores
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 03, 2010 6:14 pm

Mesaj de o_mores » Joi Feb 04, 2010 10:02 pm

Well... am fost azi si am vazut Lancerul. Masina arata bine, nu e noua - se putea sa arate tipla dupa aproximativ 1 an si jumate - dar arata cat sa o iei chiar daca esti mai pretentios.

Nu m-am dat cu el... (dupa ce ne intelegem la pret vine test driveul) doar inspectie optica:

Exterior:

Spoierul din spate are sarita vopseauna intr-un punct ca si cum ar fi sarit o pietricica. Spoilerul din fata are niste urme de vopsea albastra intr-un loc ca si cum s-ar fi sters cu alta masinuta.

In rest ambele spoilere sunt perfect aliniate cu caroseria indiciu ca nu au fost date jos si revopsite, desi pe ala din fata am gasit un strop de vopsea uscata. Sa fi fost din fabrica asa?

Interior:

Arata bine dupa 1 an si jumatate, dar se putea si mai bine.... Fiatul meu arata ca nou pe interior si l-am vandut cu 3 ani la bord...

Nu mi-a placut o imbinare dintre stalpul de la usa si bord - nu perfecta. Este loc de cam 0.5 cm. Asa e si la voi? Am pus poza in atasament cu zona in care ma intereseaza. (aproximativ pe acolo se poate sa nu indic chiar f bine)

Mocheta din spate era putin scamosata - in schimb scanul din drepta ca nou. (pe semne doar 1 bucata tata + 1 bucata copil )


Inca ceva unul din plasticele de la suportul de prins portbabag deasupra lipseste... In caz ca ma hotarsc sa-l cumpar am sanse sa gasesc acel plastic?

-----------

Inca ceva Climatronicul (stiu ca e marca VW) cat de climatronic e? Ma refer la modelul InformA80.
Fişiere ataşate
lancer_inside_04_copy.jpg
lancer_inside_04_copy.jpg (148.82 KiB) Vizualizat de 5512 ori

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Joi Feb 04, 2010 10:27 pm

Bag de seama ca esti chitibusar - nu o lua ca pe o jignire. Tu vrei sa iei o masina si confortabila si aspectuasa si fiabila si ieftina si etc. Ei bine nu o sa poti face asta, eventual daca mai pui ceva bani si o sa iei un bmw, mercedes sau audi. Intr-adevar lancerul are problema calitatii materialelor de la interior si a insonorizarii, dar astea au rezolvare - cel putin insonorizarea. In rest din punctul meu de vedere are numai plusuri. Un plus foarte mare este tinuta de drum si stabilitatea. Mai ai in standard dotari de siguranta (ESP, TC, 7 airbaguri). Gasesti pe forum o gramada de informatii ca sa te decizi. In fond trebuie sa alegi si cu inima, iar daca nu te atrage poti sa iei Passatul.

Avatar utilizator
Lancerlot
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 28, 2008 11:27 am

Mesaj de Lancerlot » Vin Feb 05, 2010 10:14 am

QUOTE (o_mores @ Feb 4 2010, 10:02 PM) In rest ambele spoilere sunt perfect aliniate cu caroseria indiciu ca nu au fost date jos si revopsite, desi pe ala din fata am gasit un strop de vopsea uscata. Sa fi fost din fabrica asa?
Al meu Lancer a avut spoilerul din fata dat jos odata, iar cel din spate de doua ori pt. revopsire (ca urmare a unor zgarieturi usoare cauzate de masini doritoare de o "lipeala" gen Lancia + Lancer ). Te asigur ca nu ai putea sa-ti dai seama ca s-a umblat pe acolo... Exclus ca din fabrica sa lase stropi de vopsea uscata. Este opera unor vopsitori amatori de pe la noi, probabil a proprietarului.

QUOTE (o_mores @ Feb 4 2010, 10:02 PM) Nu mi-a placut o imbinare dintre stalpul de la usa si bord - nu perfecta. Este loc de cam 0.5 cm. Asa e si la voi? Am pus poza in atasament cu zona in care ma intereseaza. (aproximativ pe acolo se poate sa nu indic chiar f bine)Daca ne gandim la acelasi loc, spatiul dintre stalp si bord nu pare chiar perfect din fabrica, dar nicidecum gol de 5 mm. Fie un mm cu indulgenta... Trebuie sa fie identic cu zona stalpului din dreapta!

QUOTE (o_mores @ Feb 4 2010, 10:02 PM) Inca ceva Climatronicul (stiu ca e marca VW) cat de climatronic e? Ma refer la modelul InformA80.Eu an Instyle, dar cred ca e acelasi climatronic. Nu am sa-i reprosez nimic .

Dupa 24000 km, masina mea pare ca iesita ieri de pe banda de montaj - nici o zgarietura (ca urmare a revopsirilor sus-mentionate). Pot spune cu mana pe inima ca nu am avut nici un fel de probleme de functionare pentru nici una din dotari, deci numai experienta pozitiva pentru mine. Daca te vei uita peste topicuri, vei vedea ca altii au avut probleme, dar in general minore.

Avatar utilizator
n.vasiliu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 05, 2009 6:18 pm

Mesaj de n.vasiliu » Vin Feb 05, 2010 10:16 am

La mine de exemplu pe capota portbagaj are o mica denivelare cauzata de un surplus de lac.... deci asta cu picatura poate fi din fabrica....

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Vin Feb 05, 2010 10:53 am

In primul post ai zis "e cu motor 1.5 cu nivelul al doilea de echipare" adica Invite, iar acum intrebi de climatronicul de pe InformA80. Pentru ca A80 e doar Invite, deduc ca ai gresit in al doilea post.
Climatronicul de care intrebi este defapt "clima automata" si are 3 butoane. Temperatura, viteza ventilatorului, directia pe unde sa vina aerul. Ultimele doua au functie de auto, caz in care in functie de temperatura din interior iti sufla aer cald sau rece pe unde crede el ca e nevoie si la viteza care o considera el necesara.
Mie mi se pare mult mai confortabil decat cele care au afisaj si butoane. Pentru astea nu trebuie sa iti iei ochii de la drum ca sa iti setezi modul de functionare.

Avatar utilizator
o_mores
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 03, 2010 6:14 pm

Mesaj de o_mores » Vin Feb 05, 2010 7:55 pm

Nivelul de echipare nu-l stiu nici eu si nici dealerul... Dar dupa ce are pe ea cred ca e INVITEA80. (am gresit cu inform)

Are o foita acolo in geam cica e de la cumparare tocmai (arata si mai uzata) - si scrie tot cu are, am observat si torpedou frigorific (optiune cu M5xx in fata - care nu o regasesc in lista de la Invite...). Butonul de ASC este acolo deci are ce ma intereseaza in mod deosebit fata de versiunea de baza.

Azi m-a sunat dealurul mi-a facut o oferta buna dar cu 500E peste bugetul meu, si doar i-am explicat de fiecare ca ma intereseaza doar daca se incadreza in suma pe care o am. Eu zic ca o sa cedeze.

Revin la intrebarea cu plasticul de la parghia de fixare a portbagajului de deasura. Una din acele bucati de plastic care se pot misca pt a putea monta portbagajul exterior lipseste. Nu se vede, dar dupa ce stii ca lipseste parca-ti sta pe creier. Nu stiu cum de a putut sa dispara, vreo sansa sa gasesc doar plasticul ala?

Cat despre "climatronic" sunt de acord ca e mai util - dar nu da bine vis a vis de competitie simplitatea asta.

Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Vin Feb 05, 2010 9:34 pm

QUOTE (o_mores @ Feb 5 2010, 07:55 PM) Revin la intrebarea cu plasticul de la parghia de fixare a portbagajului de deasura. Una din acele bucati de plastic care se pot misca pt a putea monta portbagajul exterior lipseste.
Nu stiu cum de a putut sa dispara, vreo sansa sa gasesc doar plasticul ala?

Capacul ala de plastic zboara foarte repede din locul lui.
sunt cativa colegi de forum care au reclamat ca li s-a intamplat asta la spalatoriile auto (din cauza jetului)
insa nu te panica fiindca se gaseste in oferta de accesorii a dealerului la "minunatul" pret de 22euro+tva/buc

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Sâm Feb 06, 2010 11:40 am

Doar 22 de euro + tva / buc , ieftin nu @ O Mores ?
Pentru o bucata de plastic e chiar chilipir . Acum gandeste-te la celelalte obiecte care alcatuiesc masina , cam cat ar costa ...
Plasticul acela se fura sau dupa caz ( vezi mai sus ) , il pierzi la spalatorie . Rezolvarea , cica silicon .
Spatiu acela de care vorbesti este prezent la toate . Cel putin la invite .

Cati km ai spus ca are ? Nu mai bine faci tu un test drive , fiind cam second hand , inainte de a da mana cu dealerul ?

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 26 vizitatori