Parerea Voastra Vis-a-vis De New Lancer

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Scrie răspuns
Avatar utilizator
n.vasiliu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 05, 2009 6:18 pm

Mesaj de n.vasiliu » Lun Dec 07, 2009 2:46 pm

Va salut pe toti,


Este primul meu post pe acest forum. Si ma confrunt cu o dilema mare.... si sper ca voi posesorii de Lancer sa ma ajutati putin in luarea deciziei corecte. Situatia este urmatoarea:


Exista o oferta pt Mitsubishi New Lancer, versiunea Inform "Plus" cu motorul 2.0 TDI la 15.600E cu tot cu TVA. Ce inseamna acest Inform Plus? Se ia un Inform, i se pun jante din aluminiu de 16 toli, proiectoarea, praguri, ornamente bara fata, clantele si oglinzile sunt vopsite in culoarea caroseriei, la interior se adauga un Bluetooth si... cam atat.
Am fost la un dealer din Bucuresti in ideea de a face un test drive. Am mers cu un Inform pe benzina motorul de 1.6 (parca). Nu m-am omorat dupa ea mai ales din cauza zgomotului imens din interior. Apoi am mers cu masina vanzatorului, un Invite sau Intense cu motorul de 2.0 TDI, care mi s-a parut mai ok.
Care sunt problemele si ce ma face sa am indoieli daca sa iau masina:


1. La Inform este volanul FARA comenzi pt Radio. Negru complet. Aici am o intrebare: La radioCD-ul cu functie MP3 care vine pe Inform se pot pune comenzi pe volan? Are interfata a.i. eu sa trag doar cablurile si sa pun butoane (eventual sa schimb volanul)?

2. Inform-ul are aceeasi insonorizare ca versiunile superioare? Va spun sincer ca nu am apucat sa vad daca este foarte zgomotos diesel-ul. De la ce viteza incolo devine deranjant? La cel pe benzina mi s-a parut deranjant zgomotul si la viteze mici.

3. Am citit pe forumuri faptul ca e motorul de 2.0 TDI si cum ca acesta este un lucru rau. E adevarat? De ce ar fi rau??? Nu e fiabil? Mananca prea mult ulei...? Sau .... ce?

4. Probleme majore ati avut cu ea?



Haideti sa va spun de ce intreb de zgomot si de ce am indoieli: eu vin de pe un Logan 1.6 MPI (varianta full). Am ramas cu traume de la zgomotul din cabina la viteze de peste 110km/h si NU VREAU sa am iar aceeasi problema. In al doilea rand finisajele - lumea spune ca sunt finisaje slabe si materiale proaste pe Lancer. Asta pe care vreau s-o iau, fiind un Inform, ma gandesc ca e si mai slaba.....?


Va multumesc mult de tot si astept cu nerabdare raspunsurile voastre.


Toate cele bune,

NicV

Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Lun Dec 07, 2009 3:18 pm

Dupa o scurta cautare pe forum ti-ai fi dat seama ca majoritatea intrebarilor tale au avut raspunsuri.
iata ce am gasit cu un simplu search:

http://mitsu.ro/forum/index.php?showtopic=2892

Avatar utilizator
n.vasiliu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 05, 2009 6:18 pm

Mesaj de n.vasiliu » Lun Dec 07, 2009 3:22 pm

Multumesc frumos. Mi-este greu sa caut prea mult. Nu am acces la Internet decat de pe telefonul mobil... ... de aceea speram sa primesc raspunsuri punctuale la aceste intrebari....

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Lun Dec 07, 2009 3:24 pm

Materialele de plastic sunt aceleasi pe toate nivelele de echipare de la inform pana la instyle. Nu e nici o echipare cu plastic mai moale si mai fin.
Insonorizarea e la fel pe toate (adica inexistenta) - dar daca totusi te deranjeaza zgomotul exista niste solutii. De ex eu am izolat cam tot cu pana in 1500ron - trebuie sa iti placa un pic si lucrul manual.
Astea cred ca ar fi cam singurele inconveniente. Aici pe forum gasesti cam toate informatiile de care ai nevoie. Dai si tu un search.

Motorul este chiar cel 2.0 TDI (VW). Inafara de faptul ca face mai mult zgomot decat cele common rail si consuma ceva ulei (cam 1l la 15000km) este un motor bun care face treaba . Eu sunt foarte multumit de masina si ti-as recomanda sa o cumperi.

Avatar utilizator
n.vasiliu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 05, 2009 6:18 pm

Mesaj de n.vasiliu » Lun Dec 07, 2009 3:26 pm

Mersi CIX. Sunt cam neindemanatic, insa as da 1500RON+ o manopera sa mi-o faca cineva. Doar ca am grija greierilor ce ar putea aparea.

De la ce viteza incolo devine deranjant zgomotul? La Logan de la 130km/h trebuia sa vorbesti mai tare decat normal ca sa te auzi cu pasagerul din dreapta .... sper ca nu e la fel si la asta...?

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Lun Dec 07, 2009 3:49 pm

Eu am mers si cu 215 (mai mult nu merge) si zgomotul motorului nu ma deranja. Eram 4 persoane in masina si vorbeam fara sa tipam unul la altul.

Avatar utilizator
n.vasiliu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 05, 2009 6:18 pm

Mesaj de n.vasiliu » Lun Dec 07, 2009 3:56 pm

CIX, inca odata mersi pt promptitudine.


Inca ceva: masinile sunt stocuri de prin 2008. E vreo problema cu asta? Au existat recall-uri intre timp, sau s-au adus imbunatatiri la cele mai noi?

Avatar utilizator
marius_EVO
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 27, 2009 4:50 pm

Mesaj de marius_EVO » Lun Dec 07, 2009 4:19 pm

eu am un invite 2.0 DID..sunt multumit de ea....motorul mi se pare ok(nu am mers mult ca sa pot sa zic dar cat am mers e ok) Dieselul are mai multe dotari fata de benzinare la nivelele mai inferioare..asta la invite..nu stiu sigur si la inform

faptul ca ai si spolere si praguri incluse este ok(eu am dat in plus sa mi le comand de la u coleg de pe forum )

dintre motorizari eu ti-as recomanda dieselul

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Lun Dec 07, 2009 4:26 pm

Eu de exemplu nu as lua aceasta masina cu motorul diesel, nu as lua-o pentru lipsa antifonarii si calitatea interiorului. Prefer o masina in care sa ma simt bine, sa imi placa interiorul, daca vii de pe Logan pe Lancer, la interior nu vezi mare diferenta la imbinari si plastice, doar la butoane si luminite. Zgomotul in oras deja mi se pare infernal, si urmatoarea masina o vreau foarte bine antifonata.

Avatar utilizator
n.vasiliu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 05, 2009 6:18 pm

Mesaj de n.vasiliu » Lun Dec 07, 2009 4:29 pm

Si ce alte variante ar fi?

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 56 vizitatori