Anvelopa Sectionata La Traversarea Unei Linii De Tramvat

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
Andreicnx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iul 05, 2009 4:28 pm

Mesaj de Andreicnx » Lun Noi 23, 2009 12:57 pm

Am avut aseara la ora 23 00 o intamplare nefericita cu masina. Mergeam inspre Stefan cel Mare si inainte de pasajul de la Muncii am facut dreapta pentru a nu intra in pasaj, moment in care am trecut cu masina peste o groapa pozitionata chiar langa sinele de tramvai. Nu stiu daca de la groapa sau de la sine dar instant a crapat anvelopa si am auzit o mare pocnitura(fier pe fier)...

In groapa erau niste cioturi de beton si chiar langa se aflau sinele putin iesit....una din doua mi-a stricat seara si noaptea....

Mi-am schimbat singur roata si am pus-o pe cea de rezerva care desigur arata ca una de unica folosinta.

Am dus de dimineata toata roata la AutoSoft si dupa 30 de minute am primit si verdictul. ANVELOPA ESTE SECTIONATA PANA LA JANTA SI TREBUIE INDREPTATA JANTA. Anvelopa pot sa o arunc si janta trebuie doar sa o indrept(vizibil nu pare nimic in neregula).

Marea problema este sa vad daca voi putea rezolva ceva pe asigurare.......

Pana atunci trebuie sa merg cu roata de rezerva care nu stiu cat de buna este sau cat timp ai voie sa mergi cu ea(mai mult de 60km\h nu merg acum). Se aude mereu un vajait la rulare si am impresia ca este de la vant(sau cel putin asa sper).

P.S. : Nu am mai putut corecta "sectionata" in Post....

Avatar utilizator
marius_EVO
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 27, 2009 4:50 pm

Mesaj de marius_EVO » Lun Noi 23, 2009 1:02 pm

pfff..nasol....eu am prostul obicei de a merge pe linia de tramvai desi multi mi-au zis sa nu fac asta

la AutoSoft suntbaietii ok..tot ce tine de roti eu ma duc la ei sa imi faca....

cat despre Casco...eu cred ca nu poti rezolva ceva..sunt curios totusi daca reusesti

stiu ca nu trebuie sa mergi mult cu roata de rezerva si repede...mai incearca sa menajezi masina pana cand iti schimbi janta

bafta

Avatar utilizator
numai_silviu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 30, 2008 12:33 am

Mesaj de numai_silviu » Lun Noi 23, 2009 1:37 pm

UNele firme de casco nu despagubesc doar daca anvelopa/janta este deteriorata. Caz concret generali unde trebuie sa fie lovit si un element al caroseriei pentru a despagubi janta/anvelopa. Alta varianta ar fi sa pui pe 2 caramizi partea cu roata respectiva si sa mergi la politie >:)

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Lun Noi 23, 2009 9:00 pm

citeste cu atentie contractul de la casco si daca nu iti despagubeste doar roata, uita-te atent ca imposibil sa nu se fi zgariat/avariat si bara ( ca pana la urma e plastic si se schimba usor ) . daca nu vezi tu bine, cheama un prieten care nu are sentimente pentru masina ta si " poate vede el mai bine si bara lovita ".
neaparat sa montezi roata de rezerva de dimensiuni reduse doar pe puntea spate, nu pe fata.

Avatar utilizator
Ramaxel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Noi 18, 2007 5:37 pm

Mesaj de Ramaxel » Joi Noi 26, 2009 6:35 pm

In mod normal ar trebui sa-ti inlocuiasca pe casco anvelopa. Stiu pe cineva care a avut aceeasi problema, dar va trebui sa fotografiezi locul unde s-a intamplat sa le trimiti pozele, umblatura pe la ei, etc.

Avatar utilizator
Andreicnx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iul 05, 2009 4:28 pm

Mesaj de Andreicnx » Joi Dec 03, 2009 4:19 pm

Am rezolvat si cu anvelopa si cu janta dar nu pe asigurare...ar fi durat prea mult timp si in plus de asta, este asigurata doar janta nu si anvelopa....FULL CASCO my ass....dar mi se pare totusi normal pentru ca nici la un bec nu ai garantie la folosire....

Am indreptat janta la AutoSoft cu 70 de RON....iar cu anvelopa a fost mare bataie de cap pentru ca am vrut exact acleasi model...la Mitsubishi mi-au cerut fabuloasa suma de 363 de Euro fara montaj....prin firme de tuning am ajuns undeva la 310 Euro cu tot cu montaj.....iar la depozitul de anvelope am ajuns la suma de 10 milioane cu tot cu montaj.....au adus anvelopa de undeva din Belgia si este acelasi model cu ale mele Yokohama doar ca are un coeficient de viteza mai mare.....

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori