Problema Fara Rezolvare La Lancer-ul Meu

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
conchistadorul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 05, 2009 11:00 am

Mesaj de conchistadorul » Vin Noi 20, 2009 10:59 am

care ma poate ajuta, poate a mai patit cineva la fel.
UNEORI, din pacate doar uneori findca am fost cu ea la reprezenta din Cluj se aude un "zdranganit" ca de tabla sau plastic desprins care tremura , undeva din bord, sau de undeva de la motor. Cand am fost la reprezentanta culmea ca nu a zdranganit si domnu' ing m-a spus sa ma intorc cand indentific problema ca altfel ei nu au ce sa faca:(.orice sfat e bun, poate s-a mai confruntat cineva cu problema asta. mentionat ca e motorul diesel si baraitul apare undeva pe la 1200 pana la 1700 RPM, parca ar intra in rezonanta.....nu stiu ce are doar ca ma exaspereaza. dupa de trec de turatia de 1700 nu se mai aude. ed asemenea se aude cand mai utilizez frana de motor. cred ca asta e descrierea problemei. Multumesc.

Astept orice raspuns ca sa pot verifica. MS

Avatar utilizator
GeKados
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 05, 2009 1:34 pm

Mesaj de GeKados » Vin Noi 20, 2009 3:04 pm

Salutare,


Nu sunt posesor de Lancer dar pot sa fac o "comparatie" cu un defect similar la masina mea de firma . La a mea s-a dovedit sa fie traseul de evacuare care intr-o anumita plaja de turatii intra in rezonanta. Sub sau desupra acestei plaje, nu se auzea nimic.

Sper sa te ajute.

Avatar utilizator
conchistadorul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 05, 2009 11:00 am

Mesaj de conchistadorul » Vin Noi 20, 2009 3:14 pm

ce stiintific suna:"traseu de evacuare"=toba??? sau "traseu de evacuare"=gura de la aerul conditionat?

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Vin Noi 20, 2009 3:20 pm

Prin ce zona a bordului se aud greierii?

Eu am anihilat un scartait pe care l-am localizat in partea din dreapta a bordului...practic, daca impingeai in bord scartaia ceva. Asa ca am facut un fel de "pana" din polistiren gros de aprox 2 cm, in foma de triunghi e care am lipit-o cu banda dublu adeziva intre marginea bordului si suportul metalic de care se prindea bordul. De atunci nu mai scartaie nimic in zona respectiva.

In schimb zdrangana panoul de plastic unde sunt prinse butoanele de AFS OFF si ASC OFF...si ma dispera la culme. Rezolvarea cred ca este putina banda cu puf pusa pe clemele de prindere ale acestui panou.

Avatar utilizator
GeKados
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 05, 2009 1:34 pm

Mesaj de GeKados » Vin Noi 20, 2009 3:24 pm

Traseu de evacuare (din cate stiu eu - corectati-ma daca gresesc) se refera la traseul de tevi + anexe (catalizator, tobe etc.) care incepe de la galeria de evacuare (evacuarea gazelor arse din motor) si se termina cu toba de esapament finala ( ar fi ceva de genul galerie evacuare - catalizator - toba intermediara - toba finala).
Ce-i drept ... poate nu m-am exprimat corect : ma refer la partea dintre catalizator si toba finala (partea aceea imi intra mie in rezonanta).

"Gura de la aerul conditionat" - sincer nu stiu la ce te referi.

Daca vrei sa spui : gura prin care intra aerul in motor = adminisie.


O zi buna

Avatar utilizator
conchistadorul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 05, 2009 11:00 am

Mesaj de conchistadorul » Vin Noi 20, 2009 3:33 pm

QUOTE (GeKados @ Nov 20 2009, 03:24 PM) er la partea dintre catalizator si toba finala (partea aceea imi intra mie in rezonanta).

"Gura de la aerul conditionat" - sincer nu stiu la ce te referi.

Daca vrei sa spui : gura prin care intra aerul in motor = adminisie.


O zi buna

"Gura de la aerul conditionat"=gaura aceia dreptunghiulara pe unde vine aerul pe tine cand stai in masina

@ MORO undeva pe mijlocul bordului. daca iti imaginezi bordul cam ca pe o sfera=>undeva din centrul sferei....e primul greieras pe care il am dar innebunesc....pe banii pe care i-am dat pe lancer imi luam un megane 2 full option, dar am zis ca decat sa aud greierasii renault dupa 6 luni mai bine renunt la optiuni si imi iau japanese, ca sa ce...dupa 6 luni sa aud greierasii samurailor:(....si dupa 2 saptamani sa am vopsea dusa de pe capota din cauza vopselei ecologice!!!a si era sa uit, astazi mi-am pus gumele de iarna....nu am vazut placutele de frana, dar am vazut discurile.....cred ca deja s-au uzat undeva in proportie de 15-20% si am 12000 de km. e jenant!!!!

acum ca m-am calmat poti sa-mi continui ziua:)

Avatar utilizator
marius_EVO
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 27, 2009 4:50 pm

Mesaj de marius_EVO » Vin Noi 20, 2009 4:19 pm

si eu am asa ceva...dupa 2750 de rotatii sau dupa 3000...2500 pe drum pavat mai denivelat se aude..innebunesc..dau muzica tare sa nul aud:)))

Avatar utilizator
conchistadorul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 05, 2009 11:00 am

Mesaj de conchistadorul » Vin Noi 20, 2009 4:22 pm

ok, dar ceea ce faci tu nu este normal.....normal ar fi sa-l repare injinerii nostrii...sau sa fie atat de calitativ incat sa nu zdrangane dupa 12000. asta e explicatia plasticului prost din bord...ala tare ca de logan.....pentru a fi fiabil......se poate observa!!!!

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Lun Noi 23, 2009 12:00 am

Din fericire pentru mine, in partea din mijloc a bordului nu am greieri...inca...si sper nici sa nu apara...

Avatar utilizator
conchistadorul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 05, 2009 11:00 am

Mesaj de conchistadorul » Lun Noi 23, 2009 8:55 am

daca ar fi greieri e mai ok decat asa:(

am auzit alte pareri care in opinia mea sunt foarte probabile sa imi scoata acele sunete. cea mai viabila e: "lamela" care iti dirijeaza aerul conditionat, daca nu se intelege ce vreau sa zic prin lamela, o sa incerc sa explic ce face. Este o paleta care dirijeaza aerul sa merga pe parbriz, la picioare etc etc. o beriera care blocheaza celelalte guri de aerisire si care seteaza fluxul de aer in directia dorita de utilizator.

ok. acum ca am explicat stie cineva cum pot ajunge la ea?.

Ms

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori