Problema Fara Rezolvare La Lancer-ul Meu

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
conchistadorul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 05, 2009 11:00 am

Mesaj de conchistadorul » Vin Noi 27, 2009 12:59 pm

nimeni nimik??? macar spuneti-mi sa merg cu ea la service:))

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Vin Noi 27, 2009 4:14 pm

Sa-ti spuna sa mergi in service....cred ca aceasta este pana la urma decizia ta daca vrei sau , nu trebuie sa-ti spuna cineva pe forum.
Iar de raspuns ....ne cred ca si-a bagat cineva ''nasul'' atat de adanc in masina incat sa stie ce e pe acolo , mai ales ca masinile sunt relativ noi si ca, cu orice problemuta te duci in service . Daca stia careva care e problema sau rezolvarea , stai calm , se spunea

Avatar utilizator
conchistadorul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 05, 2009 11:00 am

Mesaj de conchistadorul » Mie Dec 02, 2009 1:55 am

QUOTE (cristibna @ Nov 27 2009, 04:14 PM) Daca stia careva care e problema sau rezolvarea , stai calm , se spunea


La o masina noua, de 16000 Euro care incepe sa baraie si la 12000 KM nu prea poti sa- stai calm, sau cel putin eu nu pot, sunt multi bani cel putin pentru mine, cred ca si pentru altii de pe forum ca daca aveam prea multi bani ne luam lexus......si pe langa asta o revizie costa 1200 lei(parerea mea o intretinere scumpa), un element de caroserie(orice element mic, gen aripa usa....costa 300 euro vopsitul doar) te astepti la mai mult, la o calitate mai buna.....din cate vad sunt singurul sau sunt doar cateva cazuri izolate care au problema mea....
Pe langa asta, am mai zis undeva pe forum, imi scartaie suspensia spate....poate sunt eu bolnav dar face ca la DACIA 1300 cu care am crescut si NU, nu glumesc chiar asa se aude....cu toate suspensiile lor independente....etc etc.

Am fost la service....mi-au scus sa identific ce suna.....pai suna de undeva din interiorul bordului.......tu ce ai face daca ai fii in locul meu?

Avatar utilizator
goldeye3002
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 29, 2008 9:57 pm

Mesaj de goldeye3002 » Mie Dec 02, 2009 10:46 am

Sunt multe probleme legat de zgomote ciudate la noul lancer...eu inca astept sa mi se strice caseta de directie(sadic,nu?). Si eu am acelasi zgomot din mijlocul bordului si eu sunt de parere ca e doar din pricina plasticului deoarece cand pun pe cineva sa apese pe zona de unde cred eu ca zdrangane nu mai face. Deocamdata nu am timp sa ma ocup de el. Revizia consta undeva la 7 mil daca stii sa negoziezi si un element de caroserie e 200E cel putin in vara astea erau preturile la Cluj.
Legat de suspensia spate, asa face si la mine DAR exista o solutie destul de simpla: cumperi un spray pt gresare gen WD40 si dai la toate tampoanele puntii spate si vreo 6 luni ai liniste.
Cand mai vi in Cluj da si tu un semn.

Avatar utilizator
Cristian Todea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Feb 21, 2008 9:26 pm

Mesaj de Cristian Todea » Joi Dec 03, 2009 6:35 am

Asa face toate. . Am soareci in bord. mai nou am si la plasticul din spatele banchetei spate. Plasticul e de la cutiile de TIC TAC. Scartie si toate amortizoarele si bucsile de sub ea. Distractie maxima. Mai bea o bere si uita. Da-i dracu cu masinile lor. maine o sa fie mai rau.

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Joi Dec 03, 2009 9:30 am

Ok , iti inteleg frustrarea , dar la fel de bine si colegii care au raspuns in acest topic au spus cam acelasi lucru in mai multe variante .
Fiind o masina noua , toata generatia noua de Lancer , nu sunt multi posesori care au avut probleme sau care sa le expuna aici pe forum . Din acest motiv ti-am spus sa stai calm si sa incerci sa astepti sau sa te duci direct in service ( decizie care iti apartine doar tie ) .
Nu am zis si nici nu cred ca a zis careva ca esti bolnav, exista toate sansele sa scartie pe spate ca o batrana dacie , la fel cum este posibil ca gurile cromate de la aerisire sa te orbeasca sau sa te deranjeze la mers noaptea ( si nu glumesc , cineva chiar are aceasta problema ) , dar oricat de mari ar fi vanzarile la acesta masina , sunt putini care intra pe forum si sa impartaseasca pataniile sau sa caute rezolvari.

Avatar utilizator
conchistadorul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 05, 2009 11:00 am

Mesaj de conchistadorul » Joi Dec 03, 2009 10:10 am

Cristi, am fost in service, din cauza asta am deschis si topicul, poate cineva stie ce anume suna. Cei din service mi-au spus sa determin ce anume suna si ei se vor ocupa sa nu mai sune, dar au spus ca ei nu au de unde sa stie ce suna, am fost de 2 ori. Dupa cum am descris problema suna doar uneori, si atunci cand am fost nu suna. Speranta mea era ca cineva de pe acest forum sa fi patit la fel, sa-i sune ceva in bord, si care spre fericirea mea sa si stie ce anume suna, pentru a le putea spune la cei de la service.

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Joi Dec 03, 2009 10:50 pm

Incearca sa te duci cat mai de dimineata la ei , chiar daca nu esti porgramat atunci , si mai ales in urmatoarea perioada cand va fi mai frig, si sunt mai multe sanse sa se auda aceste zgomote si multe altele .

Avatar utilizator
goldeye3002
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 29, 2008 9:57 pm

Mesaj de goldeye3002 » Vin Dec 11, 2009 1:34 pm

Daca si tu ai zdranganitul in bord la turatii joase sursa e mai mult decat la indemana. Dupa ce am desfacut tot bordul, scos cd-player si alte mataraie de acolo, am bagat un fel de vatelina intre plansa de bord si contra plansa de bord(nu stiu exact cum sa o numesc; e plasticul bordului si sub el mai este o intaritura) dar tot suna. Mi-am bagat mana pe langa ventilatorul de clima si am ajuns la partea care contine gurile de ventilatie care sufla aer pe parbriz si am constatat ca de la acel plastic ar veni zdranganitul.
Chestia e ca nu prea ai ce sa ii faci asa ca am am impins un servetel deasupra intre parbriz si acel plastic.
Zgomotul nu a mai aparut, deci de acolo provine. Acolo este un burete negru care probabil isi pierde elasticitatea sau se misca, naiba stie, si plasticul acela atinge parbrizul si zornaie\zdrangane. Cu degetele am impins buretele acela negru in interior pe toata suprafata lui si deocamdata e liniste.
Sa nu va apucati direct de desfacut bordul ca si mine ca s-ar putea sa nu fie de acolo. Succes

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Dum Dec 20, 2009 5:59 pm

Si eu am acel zdranganit din bord... vine de la imbinarea mastii dvd-ului ( sau cd-ului in alte cazuri ) cu bordul... n-am avut timp sa introduc ceva buretel acolo dar am vazut ca daca il tin foarte presat cu mana nu mai face... deci rezolvarea lui goldeye3002 mi se pare o idee buna.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 27 vizitatori