ASC ( ESP + TC )

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Scrie răspuns
Avatar utilizator
goangaus
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 29, 2007 5:28 pm

Mesaj de goangaus » Lun Sep 14, 2009 12:15 am

Zilele trecute, incercand sa dezactivez ESP-ul(ASC) mi-a intrat in interior comutatorul respectiv. L-am pus la loc, dar cu ocazia asta am observat ca intra 4 fire in acest comutator. Dupa cum stiti, de pe ASC OFF se dezactiveaza atat controlul stabilitatii cat si traction control. Pe mine ma enerveaza la culme acest traction control precum si faptul ca nu-l pot dezactiva decat impreuna cu ESP-ul. Nu-i vad rostul decat iarna, in rest nu face decat sa enerveze.
Intrebarea mea este daca cumva doua fire din cele 4 sunt de la traction control si daca se poate monta un comutator separat pentru TC.

Avatar utilizator
santto
EVO I
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Ian 26, 2008 8:33 am

Mesaj de santto » Lun Sep 14, 2009 7:47 pm

ba da ...sigur 2 fire sunt pt esp si restul pt control tractiune....

taie si tu ...dar in diagonala ...si apoi da de veste

Data viitoare iei warn! Bascalia se face la cafenea...eventual

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Lun Sep 14, 2009 8:55 pm

ca la bombe, tai firul rosu si numeri pana la 3

Avatar utilizator
goangaus
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 29, 2007 5:28 pm

Mesaj de goangaus » Lun Sep 14, 2009 10:30 pm

Va arde de bascalie?

Avatar utilizator
shocs
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 6:57 pm

Mesaj de shocs » Mar Sep 15, 2009 5:36 pm

Poate voi parea amuzant cu urmatoarea intrebare dar nu conteaza . De ce ar dezactiva cineva ESP-ul? Nu este menit sa ajute pana la urma?
Din curiozitate, am incercat si eu sa-l dezactivez/activez nici nu stiu ce vroiam sa fac. Tot am apasat pe ASC, si pe loc, si in mers cred, nici un mesaj de confirmare, nici un beep, nimic. Nu ar trebui undeva sa-mi arate ca e dezactivat sau activat?

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Mar Sep 15, 2009 7:03 pm

pt a dezactiva sistemul de control al stabilitatii si sistemul de controla al tractiunii trebuie sa tii butonul apasat 3 secunde, iar in bord se aprinde martorul de ASTC OFF.
scuza-ne, gongaus mai radeam si noi sa depasim criza mai usor.

Avatar utilizator
diablo_666
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 08, 2008 1:14 pm

Mesaj de diablo_666 » Mie Sep 16, 2009 10:34 am

Si in plus trebuie sa fii pe loc, cu frana de mana trasa.

LE: m-am grabit, in manual scrie doar ca se recomanda sa se actioneze butonul cu vehiculul oprit.

Avatar utilizator
goangaus
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 29, 2007 5:28 pm

Mesaj de goangaus » Mie Sep 16, 2009 12:09 pm

QUOTE (shocs @ Sep 15 2009, 05:36 PM) Poate voi parea amuzant cu urmatoarea intrebare dar nu conteaza . De ce ar dezactiva cineva ESP-ul? Nu este menit sa ajute pana la urma?
Din curiozitate, am incercat si eu sa-l dezactivez/activez nici nu stiu ce vroiam sa fac. Tot am apasat pe ASC, si pe loc, si in mers cred, nici un mesaj de confirmare, nici un beep, nimic. Nu ar trebui undeva sa-mi arate ca e dezactivat sau activat?
Pai tocmai asta vreau sa fac, vreau sa pastrez ESP-ul activat si sa dezactivez doar traction control-ul. Asa cum este masina standard nu se poate, se dezactiveaza si activeaza doar impreuna. Intrebam si eu sa vad daca avem vreo posibilitate, dar se pare ca nu prea...

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Mie Sep 16, 2009 1:47 pm

Intreaba la un service

Avatar utilizator
goangaus
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 29, 2007 5:28 pm

Mesaj de goangaus » Mie Sep 16, 2009 2:06 pm

QUOTE (Vibe @ Sep 16 2009, 01:47 PM) Intreaba la un service
Am intrebat, la MCar nu se poate.
Poate in alta parte.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori