Recall New Lancer

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Scrie răspuns
Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Lun Aug 24, 2009 5:29 pm

QUOTE (driverx @ Aug 24 2009, 04:39 PM) Franele nu se dimensioneaza dupa marimea motorului sau tipul carburantului. Conteaza viteza, masa. Astea afecteaza niste frane. Si poate benzinaru are niste frane dozate pentru o masina mai grea, mai puternica (un dizel de exemplu), nu invers ....

te contrazici putin..inseamna ca CLS 63AMG are aceleasi frane ca un 320CDI? rong!
o un diesel va fi tot timpul mai greu ca o benzina la aceeasi capacitate

Avatar utilizator
Gamer
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 29, 2009 4:57 pm

Mesaj de Gamer » Lun Aug 24, 2009 5:29 pm

Inca nu am auzit de placutele de frana ecologice, ce naiba, cat pot sa polueze cele "neecologice" ?
Mie mi se pare o idiotenie sa se puna totul in carca mitului produselor ecologice, producatorii sa faca produse proaste doar pentru a da vina pe sistemul generat de noua manie care nici macar nu are un argument logic, demonstrat stiintific.
Efectul de sera (incalzirea globala) e pur si simplu o gaselnita pentru a trage bani de la populatie, multi oameni de stiinta precizand ca soarele are cicluri de 11 ani cand exista perioade cu o activitate solara foarte puternica dar aceste lucruri sunt normale.

ps.edit:
Idem cu vopseaua ecologica de pe noile modele Lancer 2008, de tot rasul lumii.

Avatar utilizator
Dudu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 3:00 am

Mesaj de Dudu » Lun Aug 24, 2009 5:42 pm

eu le-am schimbat, mi-am luat textar. se consuma mai greu si franeaza mai bine..ah, si nu se murdaresc jantele asa rau

Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Lun Aug 24, 2009 5:52 pm

Singura problema cu placutele mai tari este ca uzeaza mai pronuntat discul.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Lun Aug 24, 2009 5:53 pm

QUOTE (Dudu @ Aug 24 2009, 04:17 PM) placutele de frana sunt ecologice si din cate zic unii, franeaza mai prost. nu se pot regla franele..dak sa tine mai sus, sau mai jos? cred ca se mai pot apropia placutele de disc.
Nu stiu cum e la Lancer, dar placutele de frana intr-un fel tras de par se pot regla prin nivelul lichidului de frana (bagi mai mult - teoretic preseaza si sunt mai aproape) insa totusi, lichidul de frana trebuie s afie la nivel intre valorile minim - maxim. De aceea cand schimb placutele de frana, teoretic se mai scoate niste lichid de frana din vas daca in momentul in care le aveai placutele aproape consumate, nivelul lui era aproape de maxim. Ceva de genu...

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Lun Aug 24, 2009 7:27 pm

QUOTE (Speedy @ Aug 23 2009, 11:06 PM) Daca nu generalizezi te cred, numai ca la mine tin foarte bine si chiar nu am de ce sa ma plang.


Nu generalizez, dar nici singurul nu sunt , dupa cum vezi .

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Lun Aug 24, 2009 7:42 pm

QUOTE (Gamer @ Aug 24 2009, 11:54 AM) A mea e cumparata in noiembrie 2008, eu fiind incepator si prima masina nu prea imi dau seama cum ar trebui sa fie nnormal, desi parca simt cateodata ca se franeaza pe o distanta destul de mare (la viteze relativ mici).
Cei de la Mitsu nu ar trebui sa ne anunte, etc ? Btw nu sunt facute teste la masini, le dau asa drumu pe piata netestate?

Nu mai cita intregul post anterior. E inutil si neregulamentar! Foloseste Add Reply sau Fast Reply pentru asta....


In primul rand Mitsu ( cum zici tu ) Romania nu o sa anunte niciodata , facem pariu ?
Eu am pus problema franelor cand am fost la revizie atat din punctul meu de vedere , cat si ca exista un " zvon " pe anumite site-uri de specialitate , cum ca ar fi o rechemare pe viitor in service , datorita unor probleme la sistemul de franare .
De faza cu zvonul nici nu a vrut sa auda domnul receptioner , ca ei nu stiu nimic domne..., iar pe problema semnalata de mine , le-au trebuit 10 km ca sa-mi dea verdictul asteptat de altfel , si anume ca franele nu au nimic ...

La mine se intampla la fel , la viteze mici aprox 30 - 60 km/h ( nu stiu exact , dar o sa fiu atent data viitoare ) masina se duce usor infranta cu pedala apasata spre jumatea cursei .
Iar ca sa se opreasca trebuie sa apesi ferm , ca altfel mare atentie .. E rau pentru pasageri ca nu aticipeaza faza si e destul de nasol cand ii proptesti in centura .

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Lun Aug 24, 2009 7:53 pm

QUOTE (SickneS @ Aug 24 2009, 12:45 PM) mi se pare ca tin destul de bine, nu ma asteptam oricum sa inghete cum spune BUGHY pentru ca nu o consider o masina sport ... daca era evolution si frana cum franeaza acum, poate ma gandeam ca erau ceva probleme ... insa ma mai gandesc si la lucru ca (cel putin la diesel) e cuplul foarte mare pt franele ei si probabil de aici si acest sentiment ca franeaza nesatisfacator ...


Nu e o masina sport , dar nici fiat albea nu e , sau nu ar trebui sa fie .
Merg zilnic cu un fiat albea , 66 000 km , fara abs si te asigur ca nu ai probleme cu franele . Daca vrei sa se opreasca usor se opreste la mm , daca vrei brusc, te baga in centura , dar neavand abs se duce taras , si totusi franeaza .

Eu cred ca un dozaj mai bun al pedalei , ar rezolva putin problema . Poate si inlocuirea placutelor , sau alte cauciucuri .
Lichidul de frana e spre max .

Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Lun Aug 24, 2009 8:09 pm

daca lichidul e spre maxim inseamna ca franele tale sunt spre minim

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Mar Aug 25, 2009 2:59 am

o fi masina mea mai speciala, dar va asigur ca franeaza si nu am probleme deloc. Si nu simt nimic in neregula cu franele...

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori