Inlocuire Bec Faza Scurta

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
Maximusdm
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 31, 2009 1:39 pm

Mesaj de Maximusdm » Lun Aug 10, 2009 2:18 pm

Conform manualui ar trebui sa scoti mai intai mufa din soclu de far si apoi sa rasucesti in sens invers acelor de ceas.
NU se poate rasuci si nu vreau sa il fortez. Mai trebuie sa desfac niste suruburi ca sa scot becul?
Vreo solutie?

Thx,
Max.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Lun Aug 10, 2009 7:21 pm

nu trebuie facuta nici o operatiune in plus fata de manual, numai ca trebuie sa ai o mana foarte flexibila si dibace.
la faza scurta are o clema care trebui data jos, dupa care invarti ( cred ) citeste cu atentie manualul.
eu le-am schimbat si a fost foarte usor, mai greu putin e la luminile de pozitie dar nu imposibil.

Avatar utilizator
Maximusdm
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 31, 2009 1:39 pm

Mesaj de Maximusdm » Mar Aug 11, 2009 10:42 am

Da, se face exact ca in manual. Trebuie insistat un pic in directia buna daca becul e nou. Deci doar se roteste soclul si iese.

PS: NU exista nici o clema la farul de lacer nou. Doar se roteste becul, dupa ce a fost scoasa mufa in prealabil.

Avatar utilizator
DeBogdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 22, 2007 11:59 pm

Mesaj de DeBogdan » Vin Aug 14, 2009 11:11 am

E un pic dificil pe dreapta daca nu ai o cheie de 10 sa desfaci gatul de la vasul de lichid de spalare parbriz, dar se poate.
In rest, asa cum au spus si ceilalti, e exact ca in manual.

Avatar utilizator
ady93 DLJ
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 14, 2008 3:46 pm

Mesaj de ady93 DLJ » Lun Sep 28, 2009 12:41 am

atentie la becurile pe care le cumparati
am cumparat becuri din vitan dupa ce m-am tocmit cu un tigan sa le lase la 100 de la 150 ron cat vroia pe ele ca cica imita xenonul si aveau o putere nemaiintalnita de 102w )
le cumpar...le montez... si plec pe inserate la drum ,a draq lumina era difuza ca nu cumva sa deranjeze vreo pietoana din observatul masinii
aveam 1 singura banda de mers si in jur de 150 km/h cand am trecut de o denivelare si m-au lasat in bezna totala nici macar partiala k pana atunci ,in loc de 102 w aveau 20 maxim dupa ce parcurg in jur de 50 de km m-au au iesit din garantie si m-au lasat sa observ axul reflectorizant al drumului cu ajutorul luminii de la avarii pentru ca nici drumul nu era iluminat (tot pe timp de criza),asa ca vedeti ce cumparati si nu uitati ca tiganul e tigan si in ziua de paste...

Avatar utilizator
SickneS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 13, 2008 12:53 pm

Mesaj de SickneS » Lun Sep 28, 2009 5:18 am

scuza-ma, dar si tu te-ai dus sa-ti cumperi becuri din targ, acum spune si tu cine e de vina !

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Lun Sep 28, 2009 7:28 pm

data viitoare incearca sa cumperi becuri de aici sau dintr-um loc autorizat.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori