Ajutor

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
c.marius
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 05, 2009 12:53 pm

Mesaj de c.marius » Joi Aug 06, 2009 10:47 am

@cristibna: As prefera sa nu-mi dau nr. de telefon din motive subiective..Apreciez oricum orice indiciu / detaliu primit aici pe forum.

@driverx: Imi cer scuze ca am uitat initial sa precizez orasul, dar cred ca v-ati dat seama pe parcurs...Eu locuiesc in afara Bucurestiului, dar circul cu relativ destule treburi prin Bucuresti. Asociatul meu de asemenea, in Bucuresti, dar stiu ca are rude prin Giurgiu. Masina oricum banuiesc ca se afla in Bucuresti, dar nu in posesia lui din ce am auzit si vazut cu ochii mei.

@nini: Multumesc de sfaturi. Masina a fost cumparata cu banii jos dintr-un cont personal, deci cumparata pe numele meu, dar inmatriculata direct pe firma. Si spre rusinea mea nu am intocmit nici un act care sa dovedeasca ca ma folosesc exclusiv EU de masina. Cu avocati am discutat deja si am initiat demersuri. Momentan vreau sa recuperez masina, pentru ca nu stiu cine si daca se foloseste de ea, si sincer mi-ar parea rau sa stiu ca se intampla asta.

@BUGHY: Cum am spus si mai sus, masina nu este in posesia lui, deci nu circula el cu masina. Asa ca treaba cu PECO iese din calcul momentan.

Multumesc.

O zi buna.

Avatar utilizator
alexx22
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mai 02, 2008 8:15 am

Mesaj de alexx22 » Joi Aug 06, 2009 12:26 pm

are cumva si eleron ?

Avatar utilizator
Oana
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 29, 2008 12:01 pm

Mesaj de Oana » Joi Aug 06, 2009 1:13 pm

Parerea mea este ca politia ar trebui sa te ajute sa-ti gasesti masina atata timp cat autoturismul nu se afla in posesia asociatului tau! Exact cum spuneau cei de la politie drepturile sunt egale si TU ai dreptul sa stii unde se afla si nu cred ca asociatul o poate "imprumuta" unei terte persoane fara a avea si acordul tau. Nu stiu...zic si eu...asa mi s-ar parea mie corect.

Succes in solutionarea problemei cat mai repede. Iti tin pumnii si daca cumva vad masina in zona litoralului promit sa scriu aici in cel mai scurt timp. Numai bine

Avatar utilizator
c.marius
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 05, 2009 12:53 pm

Mesaj de c.marius » Vin Aug 07, 2009 10:10 am

@alexx22: NU are eleron.

@Oana: Politia s-a exprimat altfel: ca situatia este asemanatoare unei neintelegeri intre sot si sotie, si ca daca unul din cei doi ia masina poate sa faca ce vrea cu ea atata timp cat sunt casatoriti. Asa ca, atata timp cat el este asociatul meu, nu este obligat prin lege sa-mi spuna unde este masina, singura lui obligatie fiind cea morala, pe care poate sa o aiba sau nu. Multumesc frumos oricum.

O zi buna.

Avatar utilizator
decebal12345
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 14, 2008 5:31 pm

Mesaj de decebal12345 » Vin Aug 07, 2009 6:45 pm

Dupa cum bine stim exista politisti priceputi si politisti mai putini priceputi. Asa si avocatii; unii mai buni, unii mai putin.
Politistii judiciaristi la care cred ca ai fost, ti-au spus ce stiau si ei... culmea este ca (in limitele lor) au dreptate, de furt nu poate fi vorba decit in anumite conditii bine delimitate de lege. Iar avocatii penalisti buni sint rari si scumpi...

Politia te poate ajuta insa trebuie sa stii cui sa te adresezi.

Avatar utilizator
conchistadorul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 05, 2009 11:00 am

Mesaj de conchistadorul » Mar Aug 11, 2009 9:49 am

DAP....nasoala situatie. multa bafta la recuperare.

Avatar utilizator
mitsuct
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Aug 22, 2009 12:38 pm

Mesaj de mitsuct » Sâm Aug 22, 2009 9:29 pm

Salut .
După cum ştii ?n Rom?nia datul cu părerea este sport naţional dar av?nd ?n vedere domeniul de activitate personal cred că pot să ?ţi dau nişte sfaturi .
?n primul r?nd ar trebui să ştiu cine este administratorul acestei societăţi comerciale ?n al cărui patrimoniu se găseşte maşina .
Dacă tu eşti administratorul societăţii modalitatea mai aproape de legalitate ar fi următoarea :
1. declară pierdute Cartea de identitate şi Certificatul de ?nmatriculare după care scoate duplicate,
2. după ce obţii noile documente ?ncheie ?n formă autentică (la notar) :
- un contract de ?mprumut (evident fictiv cu cineva cunoscut) prin care societatea ?mprumută de la o persoană fizică o sumă de bani,
- ?n scopul garantării restituirii ?mprumutului un contract de gaj fără deposedare asupra autoturismului .
?n contractul de ?mprumut trebuie specificat ?n mod expres :
- faptul că suma de bani ce face obiectul ?mprumutului a fost achitată integral ?nainte de autentificarea actului, ?mprumutatul adică societatea prin administrator declar?nd că a primit integral suma,
- faptul că actul are caracterul unui titlu executoriu .
Contract de gaj se va ?nregistra la o arhivă electronică de garanţii reale mobiliare,
3. pentru a mişca mai repejor lucrurile termenul de rambursare a ?mprumutului trebuie să fie scurt de genul o săptăm?nă, restituirea urm?nd a se face tot ?n faţa notarului care va lua ?mprumutătorului o declaraţie descărcătoare,
4. la ?mplinirea termenului de restituire ?mprumutătorul (singurel) se va prezenta la notar şi va solicita notarului un act constatator al situaţiei respectiv că reprezentantul ?mprumutatului nu s-a prezentat ?n vederea restituirii banilor,
5. ?mprumutătorul cu toate documentele originale (contract de ?mprumut, actul de la notar ce constată ne?ndeplinirea obligaţiei de restituire, contractul de gaj ?nregistrat la arhiva electronică) se va prezenta la un executor judecătoresc unde va formula o cerere de executare prin care solicită punerea ?n executare a contractului de ?mprumut garnisit cu gajul (garanţie reală) asupra autoturismului solicit?nd totodată identificarea, imobilizarea şi predarea autoturismului scop ?n care executorul va solicita sprijinul organelor de poliţie care să imobilizeze autoturismul indiferent ?n m?inile cui s-ar afla . La momentul ?n care poliţia va identifica maşina va proceda la imobilizarea acesteia şi ridicarea plăcilor de ?nmatriculare, anunţ?nd executorul despre locaţia ?n care se găseşte aceasta .
Toată această procedură implică o serie de cheltuieli : onorariu notar plus taxe de autentificare, ?nregistrare la arhiva electronică, onorariu executor . ?mi este destul de greu să le aproximez av?nd ?n vedere faptul că onorariile notarului şi ale executorului sunt negociabile iar taxele datorate statului pentru autentificarea contractului de ?mprumut se raportează la suma ?mprumutată .
?n ceea ce priveşte perioada de timp dintre momentul "acordării" ?mprumutului şi p?nă la momentul la care executorul va aviza poliţia, tot estimativ cu tot cu ?ncuviinţarea executării silite, aceasta este undeva ?ntre 3 şi 4 săptăm?ni .
După ce se rezolvă şi reintrii ?n posesia autoturismului trebuiesc rezolvate problemele cu ?mprumutul acordat firmei dar asta este o altă poveste şi este simplu de rezolvat .
Nu pot dec?t să ?ţi urez succes . Sper că sfatul meu nu este tardiv .

Avatar utilizator
c.marius
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 05, 2009 12:53 pm

Mesaj de c.marius » Dum Aug 30, 2009 10:41 pm

Multumesc tuturor de interes.

Se pare ca masina a fost scoasa din firma si vanduta (undeva tot prin Bucuresti). Acest lucru ar trebui sa fie ILEGAL, intrucat actele de vanzare nu au fost semnate de administrator (adik de mine) si sincer imi pare rau pentru cel care a cumparat-o. Atat pot spune momentan.

Oricum, daca vedeti masina, va rog sa ma anuntati. Multumesc tuturor.

Avatar utilizator
decebal12345
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 14, 2008 5:31 pm

Mesaj de decebal12345 » Lun Aug 31, 2009 10:50 pm

Este ilegal.

Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Lun Aug 31, 2009 10:53 pm

ce zice mai sus mitsuct nu putea sa faca si el? deci n-ar fi "foarte" ilegal

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori